Lidé

1. dubna 2019

Brazilský vědec se na CEITEC dostal náhodou. Nyní si chce pobyt prodloužit a prohloubit česko-brazilskou spolupráci

Brazilský vědec je na CEITEC VUT spokojený. Pobyt by si rád prodloužil | Autor: Igor Šefr
Brazilský vědec Vinicius Santana hledal po dokončení doktorátu pozici v Evropě. Nakonec našel uplatnění na brněnském CEITEC VUT ve výzkumné skupině Magneto-Optická a ThZ Spektroskopie. Ve výzkumu se zaměřuje na zkoumání magnetických materiálů za použití vysokofrekvenční elektronové paramagnetické rezonance a mimo to plánuje posílit spolupráci mezi českými a brazilskými odborníky.

Po úspěšném dokončení doktorského studia v Brazílii začal Vinicius Santana hledat postdoktorandskou pozici umožňující dál zkoumat využití vysokofrekvenční EPR. Takovou práci našel v týmu Petra Neugebauera. „V té době působil Petr ve Stuttgartu. To jsem považoval za příhodné, protože mluvím německy a už jsem v Německu byl,“ podotkl Vinicius Santana. Proto zaslal svůj životopis a prošel výběrovým řízením. „Petr chtěl ve svém týmu mou expertízu a já souhlasil, že se přestěhuju do Evropy. Až tehdy jsem zjistil, že je daná pozice v Brně, a ne v Německu,“ dodal se smíchem Santana.

Přiznává, že když se vloni v lednu do Brna stěhoval, neměl nejmenší tušení, co ho čeká. „O Brně jsem nevěděl zhola nic. Nicméně lidé z CEITEC VUT k nám byli nesmírně vstřícní a s veškerou byrokracií nám dost pomohli. Samotné město jsme si také rychle oblíbili,“ uvedl mladý výzkumník, který se do Česka stěhoval i se svou ženou.
Podle Santany jde do vědy a výzkumu v Brazílii stále méně peněz | Autor: Igor Šefr
Ještě než se Vinicius Santana přemístil do Brna, zaslal svůj projekt do výzvy Marie Sklodowské-Curie (MCSA). Ta je určena zkušeným výzkumníkům, kteří se chtějí přesunout do jiné země a pokračovat tam ve své práci. „Ačkoliv jsem nebyl v rámci MCSA vybrán, i tak jsem podporu získal. Je ovšem od ministerstva školství. Projekty, které v rámci výzvy získají výborné hodnocení, mají totiž šanci získat financování z evropských fondů,“ vysvětlil Santana.

Jeho projekt se zaměřuje na zkoumání magnetických materiálů za použití vysokofrekvenční EPR. „Ačkoliv se jedná o základní výzkum, závěry mohou být využity například ve spintronice i řadě multidisciplinárních oborů od fyziky po biologii a chemii,“ dodal Santana. Konkrétně ho zajímá charakterizace magneticko-strukturálních, elektrických a magnetických vlastností u oxidů železa a měděných součástek. Projekt by měl trvat dva roky. „Rád bych ale na CEITEC VUT zůstal déle. I proto už připravuju a píšu nové projekty,“ uvedl brazilský vědec.

Podle Vinicia Santany nyní situace v Brazílii není vědě příliš nakloněná. „S vládními změnami dochází k úbytku financí ve vědě a výzkumu. Mnoho vědců se proto stěhuje do zahraničí a je to také jeden z důvodů, proč jsem se rozhodl odjet já,“ vysvětlil Santana, který si nyní dal za cíl prohloubit spolupráci mezi CEITEC VUT a brazilskými vědeckými institucemi. „Podporujeme studentskou výměnu na VUT a už jsme zde přijali studenta z brazilské výzkumné skupiny, se kterou jsme začali vloni spolupracovat,“ uvedl Santana, který se zároveň snaží na CEITEC VUT zvýšit znalost v oblasti EPR. Vloni proto nabízel několik seminářů pro studenty a doktorandy. Podle něj je úroveň znalostí českých studentů dobrá. „Nemusím ztrácet čas vysvětlováním základů. Studenti i kolegové mají dokonce poměrně dobré povědomí i o mé specializaci,“ dodal.

Působení Vinicia Santany v Česku už přineslo i první publikační úspěchy. „Vloni jsem publikoval článek o degradabilitě biodieselu, kde jsme používali EPR k charakterizaci degradace. V únoru mi pak vyšel článek o fázových přechodech,“ potvrdil Santana, který v rámci svého projektu plánuje publikovat minimální tří další články.

(zep)

Témata

Související články:
Plasty v Antarktidě stárnou jinak. Unikátní výzkum zjišťuje proč
Věda v Hongkongu má větší drive. Studenti ale často netuší, proč věci dělají, říká výzkumník Petr Dvořák
Možnosti nanomateriálů jsou fascinující, říká vedoucí skupiny Pokročilé nízkodimenzionální materiály Jan Macák
Poškozenou chrupavku nahradí implantát z 3D tiskárny, tvrdí Vojtová
Auta na elektřinu budou za pár let na silnici převažovat. Ta samořiditelná jsou ale otázkou desetiletí, říká Václavek z CEITEC VUT