Lidé

8. března 2017

Cenu Edwards získala doktorandka z FSI. Porotu zaujala její diplomová práce zaměřená na obrábění

Finalisté soutěže, kterou loni poprvé vyhlásila společnost Edwards | Autor: archiv společnosti Edwards

Historicky první cenu Edwards za nejinovativnější diplomovou práci v kategorii Technika udělila porota studentce strojní fakulty Petře Ohnišťové. Ta se zabývala technologií frézování tenkostěnných součástí pro letecký průmysl. Vítězstvím v soutěži získala odměnu 20 tisíc korun a exkurzi do výrobního závodu firmy.

Diplomovou práci, se kterou Ohnišťová u poroty bodovala, vypracovala v rámci svého double-degree studia na VUT a na francouzské univerzitě Arts et Métiers ParisTech v Cluny, jehož součástí je povinná šestiměsíční stáž. Tu absolvovala ve firmě Aircraft Industries, která se zabývá výrobou letadel. „Domluvili jsme se, že stáž bude sloužit i k vypracování diplomové práce a že jedním z hlavních cílů bude analýza vlivu technologie obrábění na únavové vlastnosti leteckých hliníkových slitin,“ vysvětlila vítězka. V současné době ve výzkumu pokračuje v rámci doktorského studia na Fakultě strojního inženýrství. Tentokrát se soustředí na konkrétní typ frézování – čelní. „Dílčí studie ukazují, že prozatímní dosažená struktura povrchu po frézování nemá hlavní vliv na vznik únavových trhlin, které způsobují poškození součásti. Trhliny ve většině případů způsobují vměstky, které se nachází těsně pod obrobeným povrchem,“ doplnila studentka.

Příspěvek do soutěže přihlásila na popud svého vedoucího práce. Samotnou by ji nenapadlo, že by práci prezentovala jinde než před komisí na fakultě. Nakonec porotu téma zaujalo natolik, že ji ocenila prvním místem v kategorii Technika. Získala tak dvacet tisíc korun. „Příjemně nás překvapil jak počet, tak i kvalita přihlášených prací,“ prohlásil Pavel Šustek, jednatel společnosti Edwards. Součástí výhry byla také exkurze do výrobního závodu firmy v Lutíně, kam finalisté zamířili hned po slavnostním ceremoniálu. „Tam jsme se dozvěděli, jak to ve firmě funguje. Mimo jiné se zde zabývají výrobou vakuových vývěv, což pro mě bylo z hlediska studijního zaměření celkem zajímavé,“ shrnula Ohnišťová.

(kah)

TémataFakulta strojního inženýrství Studentská soutěž studenti Ocenění

Související články:
Miloslav Druckmüller: Nejlepší byla první výprava, kde ještě o nic nešlo. Ostatní už byly plné stresu a neužil jsem si je
Důležité je znát prostředí, pro které produkt navrhuji, říká držitel Red Dot Award 2017
Německý odborník na obnovu historických budov převzal zlatou medaili od VUT
Charlota Blunárová: Nejvíce mi dala práce na volné noze. Díky ní jsem se naučila sebedisciplině
Na FIT VUT vyvinuli automaticky kalibrovatelnou dohledovou kameru. Spoluautor systému získal prestižní ocenění