Lidé

2. července 2015

Jazyky a aktivita vynesly studentovi stipendium 4 000 dolarů. Čeká ho dobrovolnická práce

Martin Holub (třetí zprava) při slavnostním udílení stipendia | Autor: archiv Martina Holuba

Netradiční kombinace technického oboru a cizích jazyků, zapojení do univerzitních projektů, skvělý prospěch, dobrovolnictví. To je mix, který Martinu Holubovi z Fakulty strojního inženýrství VUT v Brně vynesl stipendium Scholar-Leaders od GE Foundation. Získá od ní čtyři tisíce dolarů, tedy v přepočtu asi sto tisíc korun. Zjednodušeně řečeno proto, aby se věnoval dobrovolnictví a nechodil třeba na placené brigády. Stipendium mu totiž pomůže zaplatit běžné výdaje. „Ale až poté, co předložím účty. První rok dostanu dva tisíce, druhý zbylé dva. Nedostal jsem je vlastně za něco konkrétního, ale proto, abych něco teprve udělal. Ovšem peníze nejsou to hlavní, proč jsem se do projektu hlásil, je to jen takový velmi příjemný bonus,“ podotkl Holub, který právě dokončil druhý ročník bakalářského programu Základy strojního inženýrství.

Martin Holub při práci ve Francii | Autor: archiv Martina Holuba

Na stipendiu ho láká setkávání s aktivními studenty z jiných zemí, speciální letní semináře a workshopy a hlavně možnost stínovat některého z vedoucích pracovníků společnosti GE. „Mohu s ním strávit den a sledovat, jak pracuje. Je to skvělá příležitost, pootevře mi dveře do oblasti, která mě zajímá,“ zdůraznil Holub. Dosud se prý nerozhodl, s kým chce profesní den strávit, ale tento týden tráví v rámci stipendia v Budapešti na semináři o rozvoji vůdčích dovedností, tak doufá, že tam si své představy zkonkretizuje. Zatím ví jen to, že se nejspíše podívá do divize, která v České republice vyrábí motory do letadel. „Většina lidí u nás zná GE jako banku, nicméně jinde v zahraničí jsou etablovaní především jako technická firma. Mají různé divize, třeba zdravotnickou, energetickou a podobně,“ vysvětlil Holub.

Zatím si nevybral ani to, kterému dobrovolnickému projektu se chce následující dva roky věnovat. Jasno má jen v tom, že by se měl týkat vzdělávání nebo životního prostředí, tyto dvě oblasti mu připadají nejsmysluplnější. „Kupodivu jsem nemusel v přihlášce projekty specifikovat, teprve si je vyberu, už jsem zjišťoval, jaké jsou možnosti,“ podotkl. Porotu při výběru zajímaly především jeho školní úspěchy doložené certifikáty a diplomy, reference od středoškolského i vysokoškolského učitele, prospěch a aktivity ve škole i mimo ni. Při čtvrthodinovém pohovoru mluvil o svoji motivaci ke studiu i dobrovolnictví a plánech do budoucna.

Po prvním ročníku na vysoké škole jsem nedoufal, že najdu něco v oboru. Tak jsem jel do Bordeaux, což je turistické město, a tam bez problému našel práci v restauraci. Byla to vynikající zkušenost.

Jedenadvacetiletý mladík má za sebou účast na několika projektech, pomáhal například při organizaci Majálesu v Českých Budějovicích, odkud pochází, v mezinárodní studentské organizaci IAESTE koordinoval přípravu online verze katalogu iKariéra 2015 a vedl asi padesátičlenný tým hostesek a asistentů na stejnojmenném veletrhu. Při loňském letním pobytu ve Francii pomáhal vytvořit výukový program o udržitelném rozvoji pro děti z přistěhovaleckých rodin. Byl tak v kontaktu s dobrovolníky z jiných zemí světa i s africkými dětmi, což, jak sám říká, ho velmi obohatilo. Do Francie vyjel proto, že si chtěl zkusit práci v zahraničí. „Po prvním ročníku na vysoké škole jsem ale nedoufal, že najdu něco v oboru. Tak jsem jel do Bordeaux, což je turistické město, a tam bez problému našel práci v restauraci. Byla to vynikající zkušenost, musím říct, že jsem si díky tomu zvedl sebevědomí, jsem si sám sebou jistější,“ řekl student, který kromě francouzštiny ovládá i angličtinu a němčinu. 

Kateřina Konečná

Martin Holub | Autor: archiv Martina Holuba

Témata

Související články:
Inovace motoru a design. Dragon 5 zaujal porotu i soupeře
VUT v Brně vychovává kvalitní designéry. Talent designu 2014 to opět prokázal
Bakalářka nebo diplomka s firmou mají něco do sebe, říká vítěz soutěže 8 z VUT
Stříbrné medaili předcházelo hašení auta. Studentská formule slaví historický úspěch
Cenu Edwards získala doktorandka z FSI. Porotu zaujala její diplomová práce zaměřená na obrábění