Lidé

21. února 2019

Marta Muchová: Zájem o aerobik a zumbu klesá, studenti VUT si oblíbili jógu

Na VUT vede lekce power jógy, pilates, aquafitness, TRX nebo kondičního posilování | Autor: Archiv Marty Muchové
Už sedmnáctým rokem učí Marta Muchová v Centru sportovních aktivit (CESA) na VUT. Její pohybové lekce a vzdělávací kurzy si oblíbili nejen studenti brněnské techniky, ale i senioři z Univerzity třetího věku. Ve volném čase pak trénuje děti ve sportovním a gymnastickém aerobiku. Pro pohyb dokáže nadchnout všechny věkové kategorie. Nejmladším je okolo tří let, nejstarším přes devadesát.

Kolik času strávíte sportováním?

Když je standardní semestrální výuka, mám určitě tak dvě až tři hodiny denně aktivního pohybu. Učím power jógu, pilates, kruhový trénink, aquafitness, TRX, kondiční posilování. Během zkouškového období a o prázdninách mám na starosti volnočasové kurzy. Třeba cykloturistiku nebo horskou turistiku. V létě jezdíme na pobyty k moři, kde se cvičí prakticky neustále. Ráno začneme jógou nebo pilates, dopoledne nějaký kondiční tréning, odpoledne třeba tenis nebo plážový volejbal. Během roku vedu také tréninky gymnastického aerobiku a aerobikové přípravky.

To musíte být v kondici…

To je pravda. V podstatě celý rok musím cvičit, protože vedu aktivity, které nelze odpískat nebo odvelet. Musím cviky předvádět. Závidím pak lidem, že si jdou s chutí po práci zacvičit. To já už nedávám, ale ráda lyžuju a chodím po horách. Často dostanu aspoň chuť vyzkoušet nějaký nový sport, třeba jízdu na vodních lyžích nebo paragliding. To bylo perfektní. Baví mě i irské tance a občas si zajdu na hodinu, ale jen jako návštěvník. Nemám už tolik času věnovat se něčemu novému naplno.

Na sportovní kurzech v Itálii vede Muchová lekce aqua aerobiku | Autor: Archiv Marty Muchové
Jste ze sportovní rodiny?

Od malička až do maturity jsem dělala moderní gymnastiku. Byla jsem přeborník republiky. Na Masarykově univerzitě jsem vystudovala tělesnou výchovu a biologii, pak jsem začala tělocvik a aerobik i vyučovat. Moji rodiče byli jen rekreační sportovci, ale vedli mě ke sportu, a když jsem toho v pubertě chtěla nechat, drželi mě pevnou rukou. Já to vidím i u svých děvčat, která trénuji v aerobiku. Přijdou do určitého věku a přestane se jim chtít. Kluci jsou jiní, ti jsou pořád bojovníci a kontinuálně je to drží. Ale dívky to mají jinak, u nich je to v období dospívání složitější. Hormony, puberta, začnou se stydět… Když se ale tohle období překoná, zase se do sportování zaberou. Člověk musí přijít na to, kdo potřebuje pevnou ruku a kdo povzbudit. Už to za tu dobu poznám rychle.

Cvičíte s lidmi různého věku. Máte různé strategie, jak je pro pohyb zaujmout?

Určitě, ale nikdy jsem o tom nepřemýšlela. Pracuji i s dětmi, které mají třeba teprve tři roky. Musím zapojit jejich fantazii, hrát si s nimi a neustále měnit program. Neudrží totiž dlouho pozornost. Starší studenti zase potřebují dynamiku a je pro ně důležitá soutěživost. Se seniory je to jiné, musím jim víc věcí opakovat a mít trpělivost. Je s nimi ale úžasná práce, protože jsou velmi pozitivní. Někdy mám dokonce pocit, že jsou zdatnější než někteří studenti, ale je to tím, že se k nám do kurzů hlásí lidé, kteří celý život sportovali. Mají dobrý základ, průpravu Sokolem. Jenom pokračujeme v tom, na co mají založeno. Teď k nám chodí cvičit dvaadevadesátiletá paní. Protože skupinové aktivity už nezvládá, chodí každý týden do posilovny. Má neuvěřitelné mentální nastavení. Ví, že kdyby zůstala sedět, tak už nevstane. Proto chodí pravidelně. A co se týče studentů, je báječné, že si uvědomují, že zvládat studijní a pracovní nasazení bez patřičné fyzické zdatnosti je velmi těžké. A proto se věnují nějakému sportu nebo alespoň využívají nabídky pohybových aktivit CESA. Určitě se jim to v dobrém vrátí.

Mění se studentům vkus ve výběru sportovních aktivit? Nebo je to pořád stejné?

Dá se říct, že aerobik je v úpadku. Studenty moc nebaví cvičit choreografie. Chtějí se spíše naučit správně pracovat s vlastním tělem, aby vypadali dobře. To nabízí spíše funkční trénink. Před několika lety byl velký boom zumby, ale i ta už upadá. Studenti mají zájem o bodystyling a tabatu. V Centru sportovních aktivit nabízíme i cvičení na bosu core a bosu cardio a nově jsme zavedli lekce kruhových tréninků, které jsou také stále zaplněné. Hodně narostl zájem o jógu. Vybrat si u nás lze z několika druhů jógy: ashtanga, akrobatické, power nebo klasické. A kdo má nějaké zdravotní problémy, třeba různé svalové dysbalance, může si zvolit fyzioprogram, kde mu po úvodním vyšetření vytvoříme individuální tréninkový plán na celý semestr.

Na Evropských hrách v ázerbájdžánském Baku s českou reprezentací | Autor: Archiv Marty Muchové
Vy se aerobiku přesto věnujete nadále. Dokonce jste trénovala reprezentaci…

Trenérem reprezentace gymnastického aerobiku jsem byla do roku 2017. Teď trénuji novou generaci aerobikových nadějí – děti od 6 do 12 let. Období trénování reprezentačního družstva bylo náročné. Je nadlidský úkol konkurovat gymnastickým velmocem, jako je Bulharsko, Rumunsko, Rusko…, pokud tuto práci vykonáváte při zaměstnání a závodníci zájmově při studiu. I tak ale máme na kontě řadu úspěchů, na které jsem hrdá. V roce 2015 jsme se s pětičlennou skupinou probojovali na Evropské hry v ázerbajdžánském Baku. O rok později závodila v triu naše děvčata na mistrovství světa v Koreji a umístila se na šestnáctém místě. Trénovala jsem také Tomáše Krmíčka a Kateřinu Protivínskou, kteří se v roce 2004 stali mistry světa ve sportovním aerobiku. Když se chce, tak to jde.

(mar)

Témata

Související články:
Šerm není jen sport. Podle bronzové medailistky je to životní styl
Studenti VUT zvítězili na Akademickém mistrovství ČR v baseballu. Hráli spolu přitom poprvé
Nikdo nečekal, že se budu střílení věnovat vrcholově, říká nejlepší sportovkyně VUT
Šest akademických mistrů ČR pochází z brněnské techniky
Byl jsem blázen, který všude jezdil na bruslích, říká nadějný rychlobruslař