Lidé

12. dubna 2018

Syřan Riad Awad: Studium na VUT byly nejhezčí roky mého života

Riad Awad doufá, že se do Česka ještě někdy podívá i s rodinou | Autor: archiv Riada Awada
V osmdesátých letech se dostal Riad Awad díky stipendiu ze Sýrie až do Brna na dnešní Fakultu elektrotechniky a komunikačních technologií VUT. Vystudoval se zaměřením na elektrotechnologie silnoproudých zařízení a po škole chtěl těchto znalostí využít doma v Sýrii. Ačkoliv se jako elektroinženýr podílí na výstavbě nových domů, kvůli stávající situaci v zemi si musí přivydělávat prodejem květin. I proto by se jednou rád vrátil zpět do České republiky a umožnil svým dětem, aby v klidu dokončily studium architektury.

Ačkoliv Riad Awad v České republice nežije už přes dvacet let, stále ovládá češtinu. Bedlivě také sleduje jak politické dění u nás, tak život na své alma mater. „U nás v Sýrii bohužel nemáme momentálně žádnou budoucnost. I proto doufám, že se mi podaří strávit zbytek život v Česku. Obzvlášť teď, když mám rodinu,“ posteskl si Awad.

Do tehdy ještě Československa se dostal Riad Awad v roce 1983 díky stipendiu komunistické strany. Nejprve studoval češtinu v Teplicích. Následně nastoupil na ČVUT, ze kterého po prvním ročníku přešel na Vysoké učení technické do Brna. Zajímalo ho elektro, a nakonec úspěšně ukončil studium na elektrofakultě VUT. „Po skončení studia jsem se rozhodl vrátit domů. Chtěl jsem sloužit státu a společnosti,“ dodal Awad, který u oboru zůstal a uplatnění našel jako elektroinženýr. Protože měl ale na starosti především novou výstavbu, je momentálně v podstatě bez práce. V Sýrii, která je už několik let zmítaná válkou, téměř žádné domy nikdo nestaví. I proto se živí spíše prodejem květin.

Na vyučující i spolužáky vzpomíná Riad Awad dodnes | Autor: archiv Riada Awada
Zájem o stavitelství po něm zdědily i jeho děti. Syn i dcera studují na vysoké škole architekturu. Kvůli složité politické a bezpečnostní situaci v zemi se ale Riad Awad obává, že nemají v Sýrii žádné nadějné vyhlídky na zajímavé zaměstnání.

Na roky strávené na VUT vzpomíná Riad Awad dodnes. „Mám na spolužáky i učitele krásné vzpomínky,“ potvrdil. Udržet či obnovit kontakt s některým z nich se mu ale nepodařilo. „Zkoušel jsem hledat spolužáky přes Facebook, ale bohužel jsem nikoho nenašel,“ podotkl Awad, který si při studiu přivydělával prací na vrátnici kolejí, kde bydlel. „Celkově mohu říct, že to bylo nejlepších sedm let mého života,“ uzavřel Riad Awad.

(zep)

Témata

Související články:
Jak se mění epigenom podvyživených dětí, zkoumá v Americe absolventka FEKT VUT
Měl být architektem. Vystudoval ale elektro a dnes je uznávaným odborníkem na optické systémy v Kanadě
Na VUT studují první zvukaři. Musí umět matiku i hudební nástroje
Adam a Kateřina Chromí: Já byla zadýchaná, brácha se skoro nudil
V Dubně přepisují historii fyziky. Často ve stínu CERNu