Lidé

11. května 2018

Ve vyprodaných městech nabízí stany s komfortem hotelu. Plánuje i vlastní značku eko stanů

Stanový hotel má svou recepci i snídaně zadarmo | Autor: archiv Petra Bouchala
Za každým problémem vidí absolvent Fakulty strojního inženýrství VUT Petr Bouchal podnikatelskou příležitost. A neomezuje se pouze na Českou republiku. Od prodávání piva vyprahlým turistům na Novém Zélandu, přes půjčování auta na Islandu po pronájem stanů po celé Evropě. V rámci projektu GPtents zajišťuje fanouškům rychlých aut a motorek bydlení ve stanech s komfortem hotelu. Ve vyprodaných městech je o službu takový zájem, že místo původních čtyřiceti stanů jich dnes Petr Bouchal pronajímá celkem tři sta a od května do listopadu s nimi projede velkou část Evropy. Do budoucna by měl navíc rád i vlastní značku ekologických stanů. Ačkoliv ho projekt baví, upozorňuje, že se jedná o náročné a nejisté podnikání.

Celý nápad na vybudování stanového hotelu vznikl celkem jednoduše. Petr Bouchal cestoval po Novém Zélandu a dorazil do městečka, kde už nebyly žádné volné pokoje. V místě se totiž konal koncert a veškeré ubytování bylo beznadějně vyprodané. Tehdy Petra Bouchala napadlo, že problém by jednoduše vyřešila možnost spát ve stanu. „Zároveň ale vím, že dneska už jsou lidé většinou líní si stavět stan. Tak přišla myšlenka na stanový hotel,“ popsal Bouchal.

Po návratu o nápadu pověděl svému kamarádovi, se kterým se do podnikání pustil. „Našli jsme takové stanové hotely například v Anglii či v Holandsku. Nikdo ale nic podobného neposkytoval pro GP,“ dodal Bouchal, který se ještě na střední škole zúčastnil mistrovství světa v Singapuru ve středoškolské soutěži F1 in schools a zájem o rychlá auta a motorky mu zůstal.

Původně chtěli nabízet vlastní stany. „Vypsali jsme proto soutěž pro designéry, vybrali tři nejlepší návrhy a ve FabLabu jsme je začali prototypovat. Zjistili jsme ale, že nám spolupráce s kolegou úplně nefunguje. Rozhodli jsme se proto, že se rozdělíme. On se začal věnovat vlastním projektům. Já jsem pokračoval dál, ale už pod názvem GPtents,“ objasnil Bouchal.

GPtents připomínají výbavou hotelový pokoj | Autor: archiv Petra Bouchala

Jelikož výroba vlastních stanů nešla tak rychle, jak si původně představoval, rozhodl se koupit obyčejný stan v obchodě. „Nafotil jsem ho a nabídl na internetu asi týden před GP v Rakousku. Místo jednoho jsem jich ale pronajal čtyřicet. V obchodě jsem tedy obratem nakoupil další stany, matrace, povlečení, ručníky. O měsíc později se na stejném místě konala další akce a místo čtyřiceti vybavených stanů jsem jich pronajal sto,“ popsal Petr Bouchal.

Dnes má plně vybavených stanů tři sta a na akce je musí převážet asi patnácti dodávkami. „Vloni jsme objeli asi dvacet destinací po Evropě a domluvili si spolupráce. Letos v létě nás čeká Španělsko, Francie, Holandsko, Rakousko či Německo. Do budoucna bychom rádi navázali tak úzkou spolupráci s F1 a MotoGP, že budeme jezdit s nimi a stavět stany na všech jejich akcích,“ dodal Bouchal s tím, že nyní spolupracují obvykle buď se samotným okruhem, nebo s nejbližším stanovým městečkem.

Na letošní sezónu mají nasmlouváno okolo patnácti akcí. Začínají už v květnu a končit budou v listopadu. Přes prázdniny s ním bude jezdit na dvacet brigádníků, kteří budou stany stavět a starat se o návštěvníky. Kromě samotného ubytování Bouchal nabízí například i vyzvednutí na nádraží či letišti, drink na uvítanou, služby recepce či snídaně zdarma.

Přes léto staví stany okolo dvaceti dobrovolníků. Většina z nich je z VUT | Autor: archiv Petra Bouchala

Ačkoliv by se mohlo zdát, že nápad Petra Bouchala mohou stanová městečka snadno zkopírovat, nikdo se k tomu prý příliš nemá. „Dá se to ukrást úplně jednoduše. Je to ale hrozné práce, která se nikomu nechce dělat. Proto je pro většinu lidí snazší pronajmout nám místo a dál se o to nestarat,“ podotkl Bouchal s tím, že už se jim službu podařilo vylepšit natolik, že mají od zákazníků vesměs jen velmi pozitivní ohlasy. „Nyní máme hodnocení našich služeb na 9,6 z 10,“ pochlubil se.

GPtents najdou zájemci obvykle u závodů MotoGP či F1 | Autor: archiv Petra Bouchala
Do Česka se službou Petr Bouchal zatím nechystá. Prý by se mu to příliš ekonomicky nevyplatilo. Zatímco u nás má spaní ve stanu většina lidí spojeno s téměř nulovými náklady, v zahraničí už jsou lidé ochotní za zážitek zaplatit. „Na akcích, kam jezdíme, je všechno v okruhu třeba čtyřiceti kilometrů vyprodané. Když se náhodou nějaký pokoj objeví, stojí třeba tisíc euro na noc. Lidé jsou proto rádi, že vůbec něco sehnali,“ dodal Bouchal s tím, že víkend ve stanu pro dva vyjde na zlomek ceny oproti hotelům.

Do budoucna by nabídku rád rozšířil o vlastní ekologické stany. „Poskytovali bychom tak jak službu, tak samotný produkt GPtents. Ekologický stan nachystaný na víkendové spaní by si mohl kdokoliv pořídit, postavit si ho na zahradu a nabídnout ho například na portále Airbnb. Zatím je to ale jen plán do budoucna. Protože navrhnout a nechat vyrobit vlastní stany není tak jednoduché, jak se na první pohled zdá. Člověk potřebuje pět až deset prototypů, což stojí peníze a čas,“ uzavřel Petr Bouchal.

(zep)

Témata

Související články:
Pavlína Trubačová: V CERNu si plním svůj sen
Absolvent FSI objevil zapomenutý kout Albánie. Vozí sem mladé dobrodruhy i dobrovolníky
Jako jeden z dvanácti pilotů na světě přistával na nebezpečném letišti Paro. Byla to krásná práce, tvrdí Slavomír Pískatý
Patrik Štipák: Díky Formuli Student se živím tím, co mě baví
Charlota Blunárová: Nejvíce mi dala práce na volné noze. Díky ní jsem se naučila sebedisciplině