Nápady a objevy

15. května 2015

"Technologický oscar" pro biotechnologii Hydal, která vznikla na VUT v Brně

Zástupci společnosti Nafigate Corporation, zabývající se transferem špičkových technologií a komercializací hi-tech produktů, převzali 14. května 2015 na slavnostním předávání cen v Londýně The 2015 Frost and Sullivan Technology Innovation Award za biotechnologii Hydal, která vznikla na VUT v Brně.

Cenu uděluje celosvětová agentura Frost & Sullivan, která už padesát let vyhodnocuje přínos nových poznatků pro rozvoj lidské společnosti. Češi získali ocenění za biotechnologii výroby biopolymerů Hydal z použitého fritovacího oleje, kterou z laboratoří Vysokého učení technického v Brně do života uvedla rovněž česká společnost NAFIGATE Corporation a.s.

Technologie z dílny českých vědců byla patentována VUT v Brně, přesněji týmem profesorky Ivany Márové, a do průmyslového měřítka ji převádí hned tři české výzkumné týmy: na Vysokém učení technickém v Brně tým profesorky Márové, na Vysoké škole chemicko-technologické tým vedený doktorem Jiřím Trejbalem a v Mikrobiologickém ústavu Akademie věd ČR tým vedený doktorem Alešem Prellem.

TémataKomerční využití Fakulta chemická Centrum materiálového výzkumu Ocenění Meziuniverzitní spolupráce

Související články:
Absolventku Fakulty architektury ocenili za její práci o sociálním bydlení
Důležité je znát prostředí, pro které produkt navrhuji, říká držitel Red Dot Award 2017
Na FIT VUT vyvinuli automaticky kalibrovatelnou dohledovou kameru. Spoluautor systému získal prestižní ocenění
Největším znečišťovatelem jsou domácnosti, říká Milada Vávrová
Německý odborník na obnovu historických budov převzal zlatou medaili od VUT