Nápady a objevy

15. března 2017

V Centru SIX chtějí nahradit kabely speciálním vodivým textilem

3D vodivý textil má široké využití. Vědci stále přicházejí na další možnosti | Autor: archiv Centra SIX

Místo elektrických kabelů textil, který umí vést energii? Pro vědce z Centra SIX žádné sci-fi. První úspěšné pokusy již mají za sebou a nyní pracují především na vylepšení technologie tisku vodivou barvou a zkoumají i možnosti dalších materiálů, které by se pro tyto účely daly využít.

Na začátku byla náhoda, která vědce z VUT přivedla ke speciálnímu 3D textilu. Podobné materiály, se kterými pracují, se totiž používají na výrobu obvodů a antén. Neváhali tedy a začali s materiálem pracovat a zkoušet jeho možnosti využití. „Kolegové zjistili, že se dá textilie potisknout stříbrem. To znamená, že se pak může potisk chovat jako anténa nebo senzor. Používáme ale také prošití vodivými nitěmi,“ vysvětlil Zbyněk Raida, zástupce ředitele Centra SIX.

Letadla zbaví kabelů a odlehčí je

V současné chvíli se vědci zabývají tím, jak co nejlépe speciální materiál potisknout. „Momentálně se nám jeví jako nejlepší sítotisk, kdy se vezme předloha a přes ni se propasíruje daná barva. Takto je možné potisknout prakticky jakýkoliv materiál,“ vysvětlil Jaroslav Láčík, který je součástí výzkumného týmu. Vědci z VUT také jednají s výrobci 3D textilů a hledají materiál, který by odolal opotřebení a případně vydržel několik pracích cyklů.

Tkaninu je možné postiknout stříbrem, ale i prošít vodivými nitěmi | Autor: archiv Centra SIX

Využití vodivého textilu je totiž poměrně široké a neustále se objevují další a další možnosti. Časem by se třeba mohl dát použít na oděvy. Nyní vědci spolupracují s firmou Evektor, která vyrábí malá letadla, na použití v letecké dopravě. Nejen u ultralightů je totiž velký tlak na snižování hmotnosti, což má vliv například na spotřebu paliva a emisní limity. Vodivý textil by tak mohl být řešením. „Snažíme se část kabelů nahradit 3D tkaninou, která povede signál. To by se dalo využít v polstrování, jimž by se šířila energie, a to díky kanálkům, které jsou vyšité vodivou nití,“ vysvětlil Raida. Podobné využití by se ujalo i v jiných dopravních prostředcích, například k dobíjení mobilů a jiné elektroniky. A to tak, že by se ze speciálního textilu vyrobila kapsa na zádech sedadla před cestujícím. „Další možností je třeba vyhřívání sedadel.“

Senzory do matrací a do vozíků. Díky vodivému textilu

Během výzkumu se před vědci otevřely další možnosti aplikací, a to především díky firmám a jejich požadavkům. Vodivý textil by tak mohl proniknout například i do zdravotnictví. „Momentálně spolupracujeme s firmou Sintex, která vyrábí speciální rehabilitační matrace. Od ní vzešel nápad umístit do nich několik senzorů, které by sledovaly tlak a teplotu. To jsou totiž faktory, které ovlivňují vznik proleženin. Řešením by mohl být právě náš nápad,“ vysvětlil Raida. Podobně by se dal vodivý textil použít na potah invalidního vozíku. Lidé s pohybovým hendikepem totiž často trpí problémy s únikem moči. Senzor v tkanině by tak mohl v případě zvýšené vlhkosti upozornit pečující osobu.

„Je skvělé, že se stále objevují další nové možnosti, jak by se náš nápad mohl uplatnit v běžném životě. Díky tomu se můžeme posouvat dál,“ shrnul Raida. Vědci věří, že by se vodivý 3D textil mohl na trhu objevit do čtyř let.

Speciální materiál se může v budoucnu uplatnit třeba i v interiéru vozidel | Autor: archiv Centra SIX
Autor: archiv Centra SIX
Vstoupit do fotogalerie

(kah)

Témata

Související články:
Experimentální mobilní síť LTE představuje budoucnost datového přenosu
Na elektrofakultě umí otestovat akustické vlastnosti. Třeba sluchátek
Nedostatek žen v technických oborech řeší studie z Centra SIX
Bolesti čelistí pomůže řešit unikátní software
Úspěch projektu ADWICE: Rakouští kolegové budou mentory Centru SIX