Nápady a objevy

12. ledna 2017

Veselé mosty: stavebnice z VUT rozvíjí technické myšlení dětí

Veselé mosty využívají učitelé pro děti jak v mateřských, tak v základních školách | Autor: archiv Radima Nečase

Radim Nečas z Fakulty stavební před pěti lety navrhl zdánlivě obyčejnou dřevěnou stavebnici, díky níž si mohou děti vyzkoušet postavit svůj vlastní most. Nečekal však, že vzbudí takový zájem a že se nakonec sám pustí do její výroby. Stavebnici si oblíbili nejen předškoláci v rámci projektu Technické školky.

Na začátku celého příběhu byli kolegové, kteří Radima Nečase oslovili s tím, jestli by pro jejich projekt Technické školky nepomohl s tématem mostních konstrukcí. Nečase tato myšlenka zaujala, kolegy do oboru zasvětil a načrtl první skicu toho, jak by mohla hračka vypadat. Původní návrh počítal například s využitím papíru formou skládačky, ale nakonec Radim Nečas naznal, že dřevo bude nejvhodnější materiál. Tehdy se zrodil první model stavebnice Veselé mosty, který se postupně z projektu Technické školky vyčlenil a začal fungovat samostatně. „Nakonec vznikl prototyp dřevěné stavebnice, který byl patentován na VUT. Nemohli jsme ale najít žádného partnera, který by se postaral o výrobu i distribuci zároveň,“ popsal krušné začátky Nečas. Ze svého okolí měl však na stavebnici samé kladné reakce, a tak se rozhodl, že po dvou letech odkoupí od VUT licenci a pustí se do výroby sám na své vlastní náklady.

„Aby se mi to vyplatilo, musel jsem vyrobit určité množství. Pro začátek jsem se dohodl s výrobcem na sto kusech. Musel jsem také obstarat různé certifikace předepsané pro hračky. To vše na své náklady. V počátku mi pomohl kolega z katedry, který mě v nápadu finančně podpořil a pomohl mi výrobu uskutečnit,“ vysvětlil. První sérii rozprodal především svým kamarádům a známým, netrvalo tedy dlouho a do výroby zadal další.

Zabaví a rozvíjí děti

Díky čemu je stavebnice tak oblíbená? Z více jak dvou stovek dílů lze totiž podle návodu postavit čtrnáct mostních konstrukcí, které jsou napodobeninou těch skutečných, které někde ve světě opravdu stojí. „Ale lze z ní sestavit i další konstrukce dle vlastní fantazie. Děti si tak mohou vyzkoušet, zda jejich most vydrží, nebo se hned zhroutí,“ dodal její tvůrce. Stavebnice rozvíjí nejen jemnou motoriku, ale především kreativní a technické myšlení dětí různého věku. „U rodičů je také oblíbená díky tomu, že nejen sestavení, ale i rozložení mostu zabere nějaký čas, takže se děti zabaví na opravdu dlouho,“ dodal s úsměvem Nečas.

Stavebnice je navržena tak, aby ji bylo možné kombinovat i s dalšími stavebnicemi | Autor: archiv Radima Nečase

Stavebnici už mají ve dvanácti školkách, a to nejen v těch, které se zapojily do projektu Technické školky. Výhodou je, že tato didaktická pomůcka nevyžaduje žádnou předchozí instruktáž učitelů, jak s ní pracovat. Je velmi intuitivní a jednotlivé konstrukce se dají sestavit podle přiloženého návodu. „Dokonce ji občas využívají i naši studenti na fakultě, aby si v praxi ověřili statické zákony.“

Protože se jedná o malovýrobu, nelze stavebnici zakoupit v běžné obchodní síti. Zájemci si ji mohou prohlédnout v prodejně Vida Centra v Brně a objednat přes internetové stránky.

(kah)

TémataFakulta stavební zaměstnanci

Související články:
V kancelářských budovách převládají bakterie, v rodinných domech naopak plísně, upozorňuje Olga Rubinová z FAST
V centru AdMaS hledají asfaltovou směs, která zvýší bezpečnost na silnicích
Stavba chytrého domu začíná nad chytrou mapou
Chytrá stěna se probojovala mezi finalisty soutěže Česká inovace 2014. Odborníci věří, že jí to usnadní cestu na trh
Místo krav víno, navrhuje architekt Dýr