Téma

5. května 2017

Brno má dva FabLaby. Pro veřejnost i studenty

StrojLAB má dílnu vybavenou roboty KUKA | Autor: Igor Šefr

Vytisknout si svůj prototyp na 3D tiskárně nebo si sestrojit chytré osvětlení už nebude pro Brňany žádný problém. Na Palackého vrchu se totiž otevřely hned dvě specializované dílny, tzv. FabLaby, které jsou vybaveny těmi nejmodernějšími přístroji a nářadím z oblasti elektrotechniky a strojírenství.

Přestože obě dvě dílny dělí vzdálenost několika set metrů, ve skutečnosti mají k sobě mnohem blíž. Jejich společným cílem je totiž zpřístupnit studentům i laické veřejnosti technologie a podporovat sdílení know-how. Dílny se však liší svým vybavením a také cílovou skupinou. StrojLAB, který vznikl pod hlavičkou Fakulty strojního inženýrství a výzkumného centra NETME, je zaměřený na studenty Vysokého učení technického. „Naším cílem je dát studentům možnost přijít do StrojLABu se svými nápady, konzultovat je a vyvíjet vlastní projekty na špičkovém vědeckém vybavení. Univerzitní FabLab může být ale také pro talentované studenty akcelerátorem jejich vědecké kariéry,“ vysvětlil David Paloušek z Ústavu konstruování, který má dílnu na starosti.

StrojLAB na Fakultě strojního inženýrství VUT | Autor: Igor Šefr

Ve StrojLABu mají roboty a 3D tiskárny

Studenti tak mohou po vstupní registraci a zaškolení pracovat především s několika 3D tiskárnami, dále s řezacími plotry, ručními skenery, vybavením elektrodílny, ale také například s přístroji pro vakuové formování. K dispozici mají i špičkové vědecké vybavení jako 3D tiskárnu SLM pro výrobu kovových prototypů nebo šestiosého robota Kuku, jehož je možné využít pro velkoplošný 3D tisk nebo pro obrábění. Díky tomu, že je StrojLAB součástí laboratoří Odboru reverzního inženýrství a aditivních technologií, jsou zájemcům v případě podrobnějších konzultací k dispozici i výzkumníci specializující se na 3D tisk.

Velkou výhodou je, že studentům VUT je dílna přístupná zcela zdarma, a to každý pracovní den od 8 do 20 hodin. Musí si jen dopředu zarezervovat potřebné přístroje. Ve vybraných hodinách bude také k dispozici i strojVedoucí, tedy starší a zkušenější student připravený pomoct v otázkách 3D tisku. StrojLAB má své sídlo v areálu Fakulty strojního inženýrství v budově D5 ve 4. patře.

FabLAB Brno nabízí tři laboratoře

Druhý FabLab vznikl díky Jihomoravskému inovačnímu centru a je určený všem, tedy jak studentům a odborníkům, tak firmám a laické veřejnosti. Téměř na 200 metrech čtverečních plochy nabízí tři laboratoře – elektrodílnu zaměřenou především na internet věcí, mechadílnu a 3D laboratoř. „Vybavení FabLabu Brno je zhruba za 3,5 milionu korun, většina financí pochází od Jihomoravského kraje a firmy Honeywell, ale nějaké přístroje věnovaly i soukromé firmy,“ uvedl manažer dílny Tomáš Mejzlík.

Ve FabLabu Brno je možné využít moderně vybavenou mechadílnu | Autor: archiv JIC

Stejně jako zařízení ve StrojLABu, i ve FabLabu Brno musí nejdříve nový zájemce projít krátkým školením, aby věděl, jak s přístroji zacházet, ať už je úplný začátečník, či zkušený inženýr. Každou středu od 18 hodin navíc FabLab pořádá komentované prohlídky pro veřejnost, kde je možné si dílnu nejdříve prohlédnout a zeptat se na vše důležité. „Za první měsíc zkušebního provozu už dílnou prošlo přes 120 lidí, z toho se zhruba čtyři desítky zaregistrovaly. Po oficiálním otevření v půlce dubna máme stovky zájemců“ upozornil Mejzlík. A co registrace obnáší? Zájemce si může vybrat ze tří typů členství, kdy zaplatí určitou paušální částku na měsíc a podle toho může dílnu navštěvovat. Nejmenší poplatek je 149 korun a opravňuje uživatele využívat zařízení dílny v provozních hodinách, které jsou 3 dny v týdnu. Další typy členství přijdou od 499 do 999 korun a kromě provozních hodin jim je dílna k dispozici navíc i mimo ně, a to buď jeden den v týdnu kdykoliv během dne, nebo 7 dní v týdnu 24 hodin denně u nejvyššího stupně členství. Do budoucna plánují ve FabLabu pořádat i pokročilejší workshopy. Uvažují například o akademii programovatelné elektroniky, o pokročilých kurzech 3D tisku se zaměřením na modelování nebo o workshopech povrchové úpravy.

 

FabLab Brno na JIC | Autor: archiv JIC
FabLab Brno na JIC | Autor: archiv JIC
FabLab Brno na JIC | Autor: archiv JIC
StrojLAB na FSI | Autor: Igor Šefr
StrojLAB na FSI | Autor: Igor Šefr
StrojLAB na FSI | Autor: Igor Šefr
StrojLAB na FSI | Autor: Igor Šefr
Vstoupit do fotogalerie

(kah)

Témata

Související články:
Klimatická komora otevírá dveře do království extrémů
Řasy dokážou vyčistit spaliny, vyrobit kyslík a posloužit jako biopalivo
„Vypečená“ konzola míří z tiskárny do vesmíru
Na FSI testují unikátní slitinu hořčíku. Uplatnění by našla v medicíně i letectví
Vedoucí projektu SPIL Jiří Klemeš: Mladí výzkumníci mají největší potenciál objevit něco nového