Téma

12. prosince 2016

Cenou Arnošta Wiesnera ocenil FAST nadějné architekty

Vítězné návrhy je možné vidět v areálu vily Stiassny až do konce ledna | Autor: Zuzana Pospíšilová

Ocenění za své ročníkové práce převzali někteří z bakalářských studentů architektury na Fakultě stavební VUT. V jedenáctém ročníku soutěže Arnošta Wiesnera posuzovala práce již tradičně porota složená z předních českých architektů. Ti se v letošním roce rozhodli udělit i hlavní cenu za mimořádnou práci. Získala ji Lucie Peštálová za návrh Jazz Clubu Gustava Broma.

V areálu brněnské vily Stiassni převzali koncem minulého týdne ocenění studenti architektury, jejichž práce porotu oslovily nejvíce. „Celkově jsme letos měli přihlášených sedmadevadesát prací, což je stejně, jako v loňském roce. Ocenění se udělují ve třech kategoriích dle ročníku. U druhého ročníku se letos porota rozhodla první místo neudělit. Naopak práce Lucie Peštálové je zaujala natolik, že se jí rozhodli udělit i hlavní cenu celé soutěže Arnošta Wiesnera,“ upřesnila jedna z organizátorek soutěže Petra Matoušková.

Podle ní je o soutěž zájem zejména kvůli možnosti poměřit si síly s ostatními a získat názor od zkušených architektů. Někteří studenti jsou natolik motivovaní, že se účastní pravidelně. „Máme letos mezi oceněnými studenta, který se umístil už v loňském roce,“ podotkla Matoušková.

Jeden z oceněných návrhů | Autor: Zuzana Pospíšilová

Architektonické návrhy do soutěže vybírají a přihlašují sami studenti. Volí ze svých ročníkových prací z předchozího školního roku. Právě proto, že během roku vedou práce vyučující FASTu, na posouzení výsledku je přizvána nezávislá komise, které v letošním roce předsedal přední brněnský architekt Petr Hrůša. Ocenění mladí architekti pak za svou práci získávají od fakulty jednorázové stipendium.

Podle děkana Fakulty stavební VUT Rostislava Drochytky je soutěž vynikajícím výchozím bodem pro bakalářské studenty a předstupněm pro větší komerční soutěže. „Obecně pak mohu říci, že zpětná vazba, která se mi na naše absolventy architektury dostává, je velmi dobrá. V praxi mají jejich práce velký ohlas,“ dodal Drochytka.

Oceněné práce mohou zájemci vidět v prostorách přednáškové budovy v areálu vily Stiassni do konce ledna. Následně se výstava přesune do budovy D na Fakultě stavební VUT na ulici Veveří.

(zep)

TémataFakulta stavební Architektonický návrh Studentská soutěž

Související články:
Německý odborník na obnovu historických budov převzal zlatou medaili od VUT
Student FSI dělal porotce na mistrovství světa formulí v texaském Austinu
Na středoevropském finále byly chvíle, kdy jsme byli bezradní, přiznávají finalisté EBEC
Geolog z VUT učil tibetské děti vyrábět cihly
Petra Buganská navrhla lávku, která se vznáší nad řekou