Téma

11. září 2015

Staňte se buddym. Zahraniční studenti to ocení

Autor: archiv ISC VUT

Ideální stav by byl jeden na jednoho. Tedy přesněji: aby na každého zahraničního studenta VUT v Brně připadl i jeden „buddy“. Přesvědčená je o tom Lucie Benedikovičová, studentka Fakulty podnikatelské, která v současnosti vykonává funkci prezidentky International Students Club VUT (ISC VUT Brno). „Cílem aktivit ISC VUT je udělat pobyt zahraničních studentů na VUT krásnějším a život těch českých smysluplnějším a zajímavějším,“ shrnuje sympatická studentka, která jako Slovenka i jako absolventka Erasmu ve Finsku sama ví, jak se cizincům žije.

Buddy, co si pod tím představit?
Vlastně se jedná o jednu z možných forem, jak se zapojit do práce v ISC VUT. Buď se zájemci na našich stránkách mohou zaregistrovat jako „buddy“, tedy jakýsi průvodce zahraničních studentů, nebo jako „member“, tedy někdo, kdo se chce podílet i na chodu a činnosti samotného klubu, na organizování jeho akcí.

A jaký je zájem o práci v ISC VUT?
V současnosti evidujeme asi čtyři desítky aktivních členů a zhruba stovka studentů je registrována jako buddy. Hladina zájmu je víceméně dlouhodobě vyrovnaná, vždycky někdo odejde, protože přestane studovat, ale další se zase hlásí. Ideální rovnice by podle mne byla: jeden zahraniční student rovná se jeden buddy. A vzhledem k tomu, že zahraničních studentů je jen v krátkodobých programech na VUT v Brně okolo 360, určitě další zájemce vítáme.

Opravdu všichni studenti ze zahraničí stojí o takovou řízenou formu pomoci? Nestačila by jen zcela neformální, kamarádská?
Náš klub poskytuje služby na tak vysoké úrovni, jako se dostane zahraničním studentům jen málokde v Evropě. Většina zahraničních studentů je také využívá, devadesát procent cizinců ocení alespoň „pick up“, tedy to, že je někdo domácí vyzvedne po příjezdu a doprovodí. Naše služby ale nejsou povinnost, zahraniční studenti se u nás mohou, ale taky nemusí zaregistrovat, a sami si navolí, co budou potřebovat. Samozřejmě je pak rozdíl v míře potřeb mezi lidmi, kteří přicházejí ze Slovenska nebo Polska, a studenty přijíždějícími z Asie, kteří se dostávají do absolutně odlišného prostředí. Pro ně je pomoc velmi důležitá.

Co pro ně u nás bývá největší šok?
Musejí si vyřídit spoustu administrativních formalit, například se zahraniční policií. Ne každý z nich je na tom navíc s angličtinou tak dobře, aby se domluvil bez potíží. A velmi náročné je pro ně naučit se orientovat v našich obchodech, naše výrobky (a také kuchyně) jsou pro ně velká neznámá. Obecně platí, že nejprve jim buddy pomůže s formalitami, pak je provází každodenním životem. Míra podpory bývá individuální, většinou se zahraniční studenti poměrně rychle zařadí a spojí se svými krajany, kteří u nás už studují. Poměrně silná je třeba španělská skupina. Měli jsme ale také studenta, Afričana, který sice už před VUT v Brně studoval v Turecku, ale tady se jaksi nedokázal aklimatizovat a po svém „buddíkovi“ chtěl, aby ho doprovázel neustále, na každodenní nákup i na pivo a stal se vlastně pro něj jediným kamarádem. To je ale opravdu spíš výjimka.

Jaké další aktivity váš klub ještě pořádá?
Jsou to nejrůznější jednorázové akce. Velký zájem mají zahraniční studenti například o výlety do tuzemských měst, jako jsou Český Krumlov, Znojmo, Olomouc. Pravidelně organizujeme i výlety do sousedních států, do polského Krakova nebo již tradiční výlet do předvánoční Budapešti. Škála akcí se mění i podle zájmů našich členů, kteří sami mohou přijít s nejrůznějšími nápady, třeba na sportovní akce od paintballu po návštěvu lasergame. Zájemci se také pravidelně účastní běhu Run for Friendship. Část aktivit je motivována sociálně, připravujeme večeře pro bezdomovce, okolo svatého Mikuláše chodíme se zahraničními studenty potěšit dárky děti do nemocnice, před Vánocemi se koná vánoční večeře se všemi českými tradicemi. Ve výčtu určitě nesmí chybět ani různé party, například Boat Party na palubě lodi brázdící Brněnskou přehradu nebo Tram Party.

Pro přehrávání videa je nutné povolit cookies typu Marketing. Změnu nastavení provedete zde. Video můžete otevřít v novém panelu.

Zní to zajímavě, ale přesto: jak byste přesvědčila kolegy, aby se k vám přihlásili? Proč by měli dělat něco navíc?
Strávit studium jen doma nad knížkou a u počítače by mi nestačilo. Naše aktivity jsou smysluplným trávením volného času – zdokonalíme se v angličtině, najdeme si kamarády z celého světa, které později můžete přijet navštívit. Členové se můžou věnovat, a tím i zdokonalovat, ve všem, co je baví, protože využijeme i toho, když někdo rád fotí, píše nebo studuje FIT a je dobrý na správu webu… Není pro nás navíc problém zajistit pro naše členy i různé kurzy. Spolupracujeme s Institutem celoživotního vzdělávání, letos bychom rádi našim členům nabídli i nějaký zábavný, ale přínosný jazykový kurz. Chtěla bych, aby od nás vyšli lidé, kteří dostali ke studiu ještě něco navíc. Něco, co jim pomůže dál v osobním i profesním životě. (jih)

Autor: archiv ISC VUT
Autor: archiv ISC VUT
Autor: archiv ISC VUT
Autor: archiv ISC VUT
Autor: archiv ISC VUT
Autor: archiv ISC VUT
Autor: archiv ISC VUT
Vstoupit do fotogalerie

Témata

Související články:
Pracovní stáž ve Švýcarsku a mé škobrtnutí
Je potěšující zažít ohlas mezinárodní komunity, říká účastník Fulbrightova programu
Když první balík z domu obsahuje lyže
Když chybím ve škole, všichni si všimnou, říká motorkářka Dominika
Budoucí architekti navrhují, jak přeměnit průmyslové budovy