Téma

5. prosince 2017

Studenti VUT cestovali za okřídleným šípem

Studenti VUT, především z FSI, navštívili továrnu v Mladé Boleslavi | Autor: archiv ŠKODA AUTO
Téměř 50 studentů i studentek VUT, především z Fakulty strojního inženýrství, využilo spolu s celou řadou dalších vysokoškoláků z českých a slovenských univerzit jedinečnou příležitost, kterou jim každoročně nabízí ŠKODA AUTO. Vydali se do Mladé Boleslavi na tzv. ŠKODA DAYs. Letošní ročník této akce byl netradičně rozdělen do dvou dnů, aby studenti mohli poznat dvě důležité části automobilového závodu. V prvním termínu, který proběhl 15. listopadu, navštívili budoucí absolventi výrobní části závodu a 20. listopadu pak zavítali do Technického vývoje. Co všechno se dozvěděli a proč se vydali do automobilky?

Dopolední program obou dnů byl podobný. „Káva a občerstvení po dlouhé cestě je samozřejmě vždycky skvělý nápad!“ shodla se drtivá většina zúčastněných. Po přivítání moderátorů, jimiž se stali ŠKODA Trainees – účastníci ročního absolventského programu, následoval blok zajímavých přednášek. Ten probíhal v moderním sále Vision Servisního tréninkového centra ŠKODA AUTO, kde studenti mohli prozkoumávat a nahlížet do nejnovějšího plně elektrického prototypu VisionE a nejnovějšího SUV modelu KAROQ, kterého v druhém termínu vystřídala autonomní novinka SUPERB Cesar.

Slova odborníků

Následovala rychlá „projížďka“ historií firmy a možnostmi spolupráce a šlo se na to, kvůli čemu vysokoškoláci do Mladé Boleslavi přijeli. Vývojové, náběhové, výrobní, logistické a další procesy a postupy představili odborníci z automobilky první i druhý den. Šlo o jedinečnou příležitost setkat se tváří v tvář s odborníky, kteří jsou přímo odpovědní za celosvětové úspěchy automobilky v posledních letech. „Je skvělá zpráva, že i studenti VUT mají zájem poznat Škodovku, několik z nich s námi už spolupracuje a v našich týmech vždy mladé a šikovné techniky a strojaře s radostí vítáme,“ říká Petra Meliška z oddělení Náboru a HR Marketingu.

Na prvním termínu studenti prozkoumali řízení náběhů, centrální pilotní halu, logistiku výrobních komponentů, slévárnu a kovárnu a došli až k plánování logistiky. Během programu se dozvěděli, jak v současnosti výroba automobilů probíhá a jak bude vypadat v blízké budoucnosti. Na druhém termínu pak Roman Vaněk, výkonný asistent člena představenstva za Technický vývoj, představil současný a také budoucí stav jednoho z technologicky nejvyspělejších pracovišť v celé Evropě. V Technickém vývoji dobře vědí, že budoucností automobilového průmyslu je autonomní doprava a veškeré s ní spojené technické bezpečnostní a právní náležitosti. V takovém duchu se pak také nesly přednášky o detailech vývoje exteriéru a interiéru, o vývoji elektriky a elektroniky a o současných světelných technikách vozů.

Vstoupit do fotogalerie
Setkání tváří v tvář

Po obědě pak přišel přesun do výrobní části závodu, respektive do Technického vývoje. Ve výrobě studenti zjistili, co společného má velbloud, chobotnice, svatba či tzv. kedlub s osobním automobilem. V Technickém vývoji se pak setkali tváří v tvář s možnostmi využití virtuální reality při vývoji automobilů. Tam také navštívili novou válcovou laboratoř, poznali motorové a emisní centrum a dozvěděli se o nejrůznějších trendech a budoucnosti vývoje automobilů.

„Je skvělé, že můžeme na živo poznat procesy a techniky, o kterých se ve škole učíme. Získáme ucelený přehled o tom, jak ve skutečnosti všechno funguje,“ shodl se zástupce studentů z VUT. Jedním dechem pak doplnil, že přihlásit se a absolvovat ŠKODA DAY byl skvělý nápad.

Odborníci, rozloučení a inovační batůžek na cestu

Po exkurzích přišel návrat do Servisního tréninkového centra a poslední příležitost diskutovat s profesionály z různých oblastí ve Škodovce možnosti spolupráce v rámci stáží nebo při psaní závěrečných prací. Příští rok se na ŠKODA DAY můžete opět těšit a je potřeba říci, že skutečně je na co!

Chcete také poznat Škodovku? Příležitostí je během roku celá spousta! Kontrolujte aktuality na www.skoda-kariera.cz a nenechte si nic ujít.