Téma

17. ledna 2017

Umělá inteligence pouze rozšíří inteligenci přirozenou, tvrdí Mikolov z Facebooku

Mikolov o své práci přednáší po celém světě. Vloni zavítal i do Koreje | Autor: archiv Tomáše Mikolova

O neuronových sítích, umělé inteligenci i své práci pro společnosti jako Google a Facebook přednášel začátkem ledna na Fakultě informačních technologií VUT Tomáš Mikolov. Program, který vytvořil ještě jako student VUT, dnes využívá Google. Počet citací jeho prací přesahuje jedenáct tisíc. Momentálně působí ve výzkumném týmu společnosti Facebook a zabývá se zkoumáním umělé inteligence. Tvrdí, že pokroky v této oblasti jsou velmi pomalé a stále ještě těžíme z toho, co bylo vymyšleno už před desítkami let. Že by nás ale umělá inteligence ovládla, se nebojí. Podle Mikolova technologie pouze rozšíří naše dosavadní schopnosti.

Raketovou kariéru zahájil Tomáš Mikolov před deseti lety, kdy v rámci své diplomové práce představil program pro vektorovou reprezentaci slov. „Zabýval jsem se oblastí zpracování přirozeného jazyka a reprezentací slov. Podobná slova mají totiž podobnou vektorovou reprezentaci, což má řadu využití. Například v klasifikátorech textu. Na základě toho lze pak třeba zjistit, zda jsou nějaké zprávy či emaily spamy,“ vysvětlil Mikolov. Ve své dizertační práci pak jako první dokázal natrénovat jazykové modely založené na rekurentních neuronových sítích a vylepšit tak systémy pro rozpoznávání řeči a automatický překlad.

Jeho algoritmy nyní používaji například společnosti Google, Microsoft, Facebook, IBM, Twitter a další v nejrůznějších aplikacích, včetně zlepšení vyhledávání a automatického překladu. Zároveň jsou na internetu volně přístupné všem zájemcům pod názvy RNNLM, word2vec či fastText.

Ve své následné práci Mikolov ukázal, že pokud umíme spočítat vektorovou reprezentaci slov a naučíme počítač, že slova vyskytující se v podobném kontextu mají podobné vektory, jsme schopni například překládat z jednoho jazyka do druhého, aniž bychom mu museli rozumět. „V Googlu jsem pracoval s vědcem původem z Vietnamu a trénoval jsem modely i na vietnamštině, aniž bych vietnamsky cokoliv uměl. Vždy, když jsem si potřeboval ověřit, že program vytváří smysluplné výsledky, dával jsem mu je přečíst,“ dodal Mikolov, který už pátým rokem působí v mezinárodních týmech ve Spojených státech. Brzy bychom podle něj díky tomu měli zaznamenat zlepšení online překladačů, které budou schopny překládat celé věty s větší přesností, včetně použití správných pádů či rodů.

Sci-fi scénáře o nadvládě robotů jsou přehnané, míní Mikolov

To, co je dodnes považováno u jeho práce za přelomové, je především nahrazení stovek počítačů. „Řada lidí a firem věřila, že je nezbytné, aby se tyto vektorové modely trénovaly na velkém množství počítačů. V mnoha případech to určitě dává smysl. Pokud chceme, aby miliarda lidí používala nějakou službu, tak nemůže běžet na jednom počítači. Nicméně právě vektorové reprezentace byly řešeny zbytečně složitě. Program, který jsem vytvořil ještě jako student VUT a později rozšířil v Googlu, umí pracovat velmi efektivně. Dokázal se natrénovat ze sta miliard slov za tři hodiny na jediném počítači,“ vysvětlil Tomáš Mikolov.

Ačkoliv jsou jeho dosavadní výsledky velmi působivé, sám Mikolov je k pokroku poměrně skeptický. Podle jeho slov jde například vývoj umělé inteligence, kterému se nyní ve Facebooku věnuje, mnohem pomaleji, než by se laikovi mohlo zdát. Přehnané jsou podle něj i oblíbené sci-fi scénáře o brzké nadvládě robotů. „Člověk vždy bude ten, kdo musí dát umělé inteligenci prvotní impulz a zaměřit její pozornost na konkrétní věc. Určuje, čemu se má technologie věnovat, a jaká data zpracovávat,“ dodal Mikolov, který by v budoucnu nejraději bádal sám bez velkých firem v zádech. „Ačkoliv se můžou Google nebo Facebook jevit jako vysněné společnosti, i tam je dost byrokracie a politikaření. Raději bych věnoval čas výzkumu a rychlejším pokrokům,“ uzavřel úspěšný vědec.

(zep)

Témata

Související články:
Dobrých vývojářů je málo. Česko je ale velmoc, tvrdí Nohejl z STRV
Poznatky přibývají tak rychle, že není v lidských silách informace třídit, myslí si absolventka FIT VUT Drahomíra Herrmannová
Kdybych se rozhodoval znovu, odešel bych do ciziny už na škole, říká absolvent FIT působící v londýnském City
Chtěla jsem dělat vědu v praxi a hledala nejlepšího zaměstnavatele v oboru, říká Barbora Micenková z Googlu
Jaké nebezpečí hrozí ve virtuální realitě? Student z FIT pomohl americkým vědcům odhalit nedostatečné zabezpečení