Téma

5. června 2017

VUT nabízí studentům nejmodernější software zdarma. Používat ho mohou i doma

Studenti na VUT mohou bezplatně využívat ke studiu množství užitečných aplikací | Autor: pixabay

Uložiště zdarma i po ukončení studia či instalace sady Office i pro soukromé použití v domácnostech. Řada studentů neví, že kromě starosti o funkčnost univerzitního informačního systému nabízí Centrum výpočetních a informačních služeb VUT (zkráceně CVIS) i řadu zajímavých služeb, které mohou studenti či zaměstnanci bezplatně využívat. Kromě nástrojů od Microsoftu či Googlu je to například specializovaná aplikace na řízení projektů. Podle ředitele CVIS Jaromíra Marušince je VUT technologický průkopník a ostatním univerzitám jde za vzor.

Ušetřit za nákup softwaru či nejrůznějších služeb mohou studenti VUT díky Centru výpočetních a informačních služeb VUT, které dlouhodobě sleduje nejnovější trendy a do své nabídky se snaží zařazovat zajímavé produkty využitelné pro studium či práci. „Zájemci se přes náš informační systém mohou dostat k celým balíkům služeb, které jsou obvykle dostupné pouze firmám, nebo jsou placené,“ potvrdil ředitel CVIS Jaromír Marušinec. Do služeb se lze jednoduše přihlásit pomocí stejného přihlašovacího jména, takzvaného VUT loginu, jaké student využívá při přihlašování do informačního systému. „Pouze za přihlašovací jméno přidá @vutbr.cz,“ dodal Marušinec.

Kromě Microsoft Office 365 jsou k dispozici například i veškeré cloudové služby společnosti Google pod názvem G Suite. „V rámci těchto služeb mají studenti a zaměstnanci VUT v podstatě neomezené úložiště a email. U Microsoft Office se ale po ukončení studia některé služby omezí, například nebude možné bezplatně používat instalované aplikace Office jako Word, Excel, PowerPoint. Tedy pokud člověk překročí bezplatný limit. V takovém případě se pak dostane jen k tomu, co už měl historicky uložené, ale ukládat dál nemůže. Nicméně se nemusí bát, že by o svá data přišel,“ upozornil Marušinec s tím, že data lze ukládat i na uložiště VUT disk.

Spolu s cloudovými službami nabízí CVIS i vyšší verze antivirů či bezdrátové připojení. V rámci všech fakult se tak studenti mohou připojit na síť Eduroam. Na kolejích pak CVIS nabízí KolejNet. „Dříve měl každý pokoj pouze vlastní gigabitovou přípojku. Dnes už by se ale měla většina ubytovaných bez problémů připojit i na bezdrátovou síť,“ potvrdil Jaromír Marušinec.

Služeb Centra výpočetních a informačních služeb mohou využít i studenti-podnikatelé. „Jsme schopni zajistit firemní připojení k serveru, virtuální stroje či výpočty. Je možné použít i komerční výpočetní software, který si od nás může student na určitou dobu pronajmout. Na školních softwarech totiž řada věcí nejde, protože jsou to výukové verze,“ upozornil Marušinec.

CVIS nabízí i řadu dalších specializovaných nástrojů, které se mohou hodit při konkrétních projektech či výzkumech. Studenti mají pro nekomerční použití dostupné aplikace Autodesku, brainstormingový software, nástroje pro řízení projektů a další software na stránce http://sw.vut.cz. Nově CVIS také testuje interní sociální síť Yammer. Zatím ale musí nabídku studenti propátrat sami. „Standardně nabízíme pouze pomoc při technických obtížích a v informačním systému jsou dostupné veškeré návody. Pokud by byl ale mezi studenty zájem, můžeme přichystat i seznámení se službami, ke kterým se lze přes nás dostat,“ dodal Marušinec.

Podle Jaromíra Marušince je takové technologické zázemí na českých univerzitách stále spíše výjimkou. „Jezdíme na konference prezentovat služby, které nabízíme, a inspirovat tím ostatní. Jsme takový průkopník na akademické půdě, což je pochopitelné s ohledem na to, že jsme technická škola,“ uzavřel Marušinec.

(zep)

Témata

Související články:
Michal Bidlo zjednodušil metodu pro návrh celulárních automatů
Na VUT vznikl fotoklub Technika. Chystá první výstavu
Studentka oceněná na veletrhu Mobitex: Láká mě design kostelních lavic
Cenu Edwards získala doktorandka z FSI. Porotu zaujala její diplomová práce zaměřená na obrábění
Byl jsem blázen, který všude jezdil na bruslích, říká nadějný rychlobruslař