Zápisník

11. ledna 2016
Tým TU Brno Racing

Závodníkem Formule Student

Jistě každý měl v dětství svůj sen. Někdo chtěl být kosmonautem, někdo popelářem, jiný veterinářem, ale jistě je jedním z vysněných povolání také profese pilota závodní formule. V rámci projektu Formule Student je poměrně dostupné si vyzkoušet také tuto roli. A že být pilotem „pouze formule student“ není nějaké hraní si na pilota, se Vám pokusím přiblížit v následující odstavcích.

Život pilota může být na první pohled hlavně o několika minutách slávy na tratích závodů, ale za vším je mnohem víc. Něco, co buď zažijete, anebo něco, co si zřejmě nedovedete představit v plné míře. Vše začíná mnohem dřív, než si vůbec budete moci sednout do nového monopostu. Je třeba se důkladně připravit po fyzické stránce, protože vlivem zrychlení působícího na vůz bude vaše tělo až 3x těžší než obvykle. Vhodná je také příprava na motokárách a simulátoru, abyste mohli přejít do formule již „rozjetí“. Při hodinách, vlastně dnech, strávených na testování vzniká, kromě zvykání si na auto, další povinnost – komunikace s mechaniky tak, aby mohl být vůz odladěn. K tomu se hodí také znalosti možností nastavení.

Na závodech je vše ještě mnohem emotivnější. Jste připraveni na testování v několikavrstvém nehořlavém overalu a citíte, jak se vám objevují kapičky potu všude po těle, ale do toho si uvědomujete, že zrovna stojíte na startovní rovince na slavném Hockenheimringu, kde právě před dvěma týdny stál Lewis Hamilton… Na diváckých tribunách jsou stovky dalších studentů a vězte, že pohled na tribuny a vozovku před vámi se vám nesmazatelně vryje do paměti. Víte, že během několika následujících sekund bude ve vašich rukou úspěch či neúspěch vašeho týmu. Můžete mít sebelepší auto, které bez vás, pilota, nebude schopné předvést svůj potenciál. Všichni vaši kamarádi, týmoví kolegové, na vás spoléhají. Možná někde v podvědomí máte také to, že chyba při servisu vozu vám může obstarat často doslova horké chvíle. Cítíte drobnou nervozitu a mrazení, i když následující procedury máte dobře zažité. Musíte zachovat klid, aby vše proběhlo tak, jak má. Poslední instrukce a informace od kolegů a od traťového maršála a přijíždíte na startovní čáru.

Pilot studentské formule před závodem | Autor: TU Brno Racing

A pak najednou s odmávnutím zeleného praporu jakoby z vás vše spadlo a vše se obrátilo v jinou dimenzi… Opustíte vnější svět a začnete plně vnímat trať před vámi, váš vůz a vaše tělo. Jakoby se změnil tok času a chápání prostoru. Splynuli jste s vaším vozem v jedno. Je to, jako byste běželi, ale vlivem zrychlení dosahujícího téměř trojnásobku gravitačního zrychlení je tento „běh“ rychlejší, více intenzivní a rozmanitý. Cítíte působení zrychlení v různých směrech a v různých velikostech. Rychlosti jste mnohem blíže vlivem otevřeného kokpitu, náporu okolního vzduchu a nízkému posedu. Plíce zrychleným dechem spolu s vaším srdcem bijícím v závodním tempu vám vhání do svalů životadárný kyslík a adrenalin z vás stříká až do druhé řady přihlížejících. To vše vám dává pocit života. A na závěr toho pocit z výsledku znásobeným tím, že vy jste byl ten důležitý článek v řetězci vašeho týmu. Na vás záviselo, jak jste provedl dítě, které jste s týmem za onen rok stvořili, jeho krátkým závodním životem.

Často se uvádí, že piloti jsou jiní. Oni jsou. Musejí. Musejí se totiž umět přepnout ze vteřiny na vteřinu. Musejí umět vnímat své tělo, aby cítili svůj vůz. Musejí být výbušní a přitom klidní. Musejí znát jinou dimenzi mysli.

Filip Červenka

Tým TU Brno Racing
Tým pracující na vývoji studentské formule
Jsme studenti, kteří si staví vlastní studentskou formuli a závodí s ní na mezinárodních soutěžích. Rádi bychom vám přiblížili, co práce na vývoji formule obnáší, úskalí i radosti s tím spojené, život v týmu. Doufáme, že nám budete fandit a sdílet naše nadšení a radost z úspěchů.