Lidé

12. února 2016

Amir Mamaghani: Ze začátku jsme museli dělat pod cenou

Amir Mamaghani studuje na elektrofakultě a vede svoji vlastní firmu. | Autor: Archiv Amira Mamaghaniho

Amir Mamaghani začal podnikat už na střední škole. Tehdy ještě neměl podporu od rodičů, protože se báli, že školu nedokončí. Dnes úspěšně podniká v oblasti vývoje softwaru především pro burzovní a devizové trhy, vede svůj vlastní tým zaměstnanců a k tomu studuje elektrotechniku na VUT. Přestože větší část dne věnuje práci a rodině, ve studiu chce pokračovat dál.

Studujete na VUT v Brně na elektrofakultě. Proč jste se rozhodl právě pro ni?
Vždycky jsem se zajímal o informatiku, programoval jsem už jako malý kluk na základní škole. Brzy jsem si ale uvědomil, že se dá informatika naučit svépomocí z knížek a praxí, takže jsem se rozhodl zkusit něco nového a rozšířit si obzory. Proto jsem si vybral elektrotechniku, která mě taky bavila a kde jsem se mohl naučit něco nového. Když jsem se byl podívat na VUT, byl jsem nadšený ze všeho toho vybavení a úrovně školy. Navíc jsem viděl propagační video FEKTu, takže VUT pro mě pak byla jasná volba.

Máte zájem o techniku v rodině?
To prakticky vůbec, protože rodina je spíše přes jazyky, sestra studuje uměleckou školu. Jediný dědeček dělá s elektromotory, tak leda že bych zdědil technické nadání po něm.

Studujete elektrotechniku, ale při studiu jste založil IT firmu.
Ano, sice se věnuji IT, ale rozhodně nelituji, že se učím elektrotechniku do hloubky, určitě to považuji za užitečné. Mezi IT a elektrotechnikou je určitý vztah, takže úplně vzdálené oblasti to nejsou.

Dala Vám škola kromě odborných technických znalostí také nějaké znalosti pro podnikání?
Podnikání jsem se učil především na vlastních chybách. Vysoká škola spíše připravuje studenty na roli zaměstnance, ne až v takové míře na roli podnikatele.

Co Vás na studiu nejvíce baví?
Dříve to byl určitě studentský život a aktivity ve studentském spolku Studenti pro studenty, ale nyní mám přece jenom trochu jiné priority. Je super být mezi lidmi se stejnými zájmy. Co se týká samotného studia, tak máme některé velmi zajímavé vyučující, kteří jsou pro svůj obor nadšeni a dokáží podat učivo zábavně, prakticky a tak, že vás to pohltí. To pak i rádi chodíte na přednášky.

Cítíte ze strany učitelů podporu a pochopení pro Vaše podnikání?
Většinou z toho nejsou moc nadšení, hodně z nich si mě zaškatulkovalo jako flákače. Hlavně díky tomu, že chodím na přednášky pozdě, občas něco nestihnu odevzdat včas, případně nejsem dostatečně naučený na zkoušku. Lepší je to v předmětech, které jsou zaměřené na programování, kde mám dobré výsledky a učitelé to dokážou pochopit. Ale bohužel ne u všech to tak je. Na druhou stranu nikdy mi žádný vyučující neodmítl s něčím pomoct nebo poradit.

Někdy se školám vytýká, že učí příliš teoreticky a zapomínají na praktickou stránku. Vnímáte to tak taky?
To si nemyslím, alespoň ne na VUT. Měli jsme hodně praktických cvičení z měření a programování. V tomto je velká výhoda VUT, že se snaží zaměřit na praktickou stránku, ale samozřejmě i teorie musí být.

Co byste naopak změnil?
Ocenil bych, kdyby škola více podporovala kreativní myšlení, kdyby podněcovala studenty, aby pracovali na svých projektech. Ideální by bylo, kdyby si studenti hned na první hodině mohli definovat téma, na kterém budou pracovat. Takový předmět jsme měli, robotiku. Na začátku jsme si vymysleli projekt a pak jsme ho už jen konzultovali. Naučili jsme se samostatnosti a organizaci a musím říct, že to bylo pro nás super.

Čím se Vaše firma zabývá?
Děláme zakázkový vývoj softwaru hlavně pro obchodování na devizovém trhu. Máme své vlastní produkty, které vylepšujeme, děláme na míru a poskytujeme klientům. Ale vypracováváme i jiné projekty podle konkrétního zadání zákazníka. Konkrétně třeba vyvíjíme obchodní platformu jak pro automatické, tak i manuální obchodování, CRM systém pro správu klientů, multi level systémy a další.

Proč zrovna peněžní trh?
Před třemi lety nebyla jedna firma schopná dokončit projekt pro svého amerického zákazníka právě z této oblasti, tak oslovili nás, abychom ho dopracovali. Celý jsme ho ale museli udělat kompletně znovu od úplného začátku. Tehdy si všimli, že tomu rozumíme, a začali s námi spolupracovat.

Bylo těžké přesvědčit zákazníky, aby Váš produkt používali?
Na začátku bylo celkem běžné, že jsme museli dělat pod cenou, abychom produkt ke klientovi dostali a získali si jeho důvěru. Ale časem se to zlomilo a momentálně se produkt prodává sám. Firmy za námi chodí s požadavky na další rozšiřování a vývoj.

Máte nějaký svůj profesní cíl, kterého byste chtěl dosáhnout?
Byl bych rád, kdybychom jednoho dne měli svoji vlastní prezentační kancelář v Londýně. Ale dlouhodobý cíl je pracovat na našich produktech, rozvíjet dále podnikání a budovat si jméno. Mám v hlavě už i jiné projekty, které souvisí nejen s bankovnictvím, ale i jinými oblastmi, a kdyby se je podařilo zrealizovat, bylo by to určitě skvělé.

Kolik zaměstnanců má v současnosti Vaše firma?
Momentálně jsme čtyři a věnujeme se programování, každý se ale soustředí na jinou oblast. Jeden řeší Javu, druhý webové technologie, další C++. Pak máme ještě několik externích spolupracovníků. I tak je toho na nás stále dost a v práci trávíme poměrně dost času a na soukromý život moc prostoru nezbývá. O to efektivněji musíme pracovat.

Podle čeho jste si vybíral své kolegy?
Nevybíral jsem ani tak podle toho, co ví, ale podle toho, jak moc jsou do práce zapálení. Často jsem na ně dostal doporučení. Momentálně jsme čistě slovenský tým.

Nikdy jste nechtěl být v pozici zaměstnance?
Zaměstnání mě nikdy nelákalo. Nejsem typ, který dokáže být v práci od devíti do pěti a kterému by vyhovovalo pohybovat se mezi pomyslnými mantinely.

Podnikáte a studujete, zbývá Vám vůbec čas na soukromý život?
Mám manželku a dítě, takže to vždycky musím nějak skloubit. Víkendy mám nepracovní, jen velmi výjimečně se věnuji firmě. Sice je to někdy těžké, ale člověk musí někdy vypnout.

Nenapadlo Vás někdy ze školy odejít a věnovat se pouze svojí firmě?
Myslím si, že na to mám, abych školu dokončil při práci. Navíc by mi to bylo líto, kdybych to těsně před koncem vzdal. Když to půjde, rád bych zkusil i doktorské studium. Kancelář máme vedle kampusu, takže vždycky si můžu odskočit z práce do školy.

(tuš)

Témata

Související články:
Student FEKT VUT navrhl mobilní aplikaci pro seniory. Pomůže jim, pokud upadnou
Nejstarší fanynky jsou naše babičky, směje se Vojtěch Košař z kapely Realita
Unikátní systém umí včas varovat před požárem v elektrárnách
Dvoudenní konference Techfest přilákala stovky studentů
Studenti na VUT hrají deskové hry. Pořádají v nich i turnaje