Lidé

25. března 2015

Student Jakub Maca získal Zlatou pecku – českého reklamního Oscara

Obalový design: Návrh pivní láhve Heineken se světlocitlivou barvou od Jakuba Macy | Autor: archiv Jakuba Macy

Dosáhnout hned napoprvé na nejvyšší metu? Jakub Maca ví, jaké to je. Studuje průmyslový design na Fakultě strojního inženýrství VUT a před pár dny získal Zlatou pecku. Tedy nejprestižnější reklamní ocenění v České republice, o kterém sní každý kreativec. „Reklamě se věnuji už dlouho, ale jen její statické grafické stránce. Tedy různým logům, plakátům a podobně. Toto je poprvé, co jsem dělal animovaný spot, a hned se to takhle podařilo,“ řekl student pátého ročníku.

V prestižní soutěži zvítězil v kategorii Jiné se spotem pro společnost vyrábějící bezpečnostní a dveřní kování. Minutovému videu vymyslel scénář, grafickou podobu a jako art director dohlížel na jeho realizaci. „Práce vznikala v šibeničním termínu, měli jsme na ni pár týdnů. Nejspíš se tím ale potvrdilo pravidlo, že pod tlakem ze sebe lidé vydávají to nejlepší,“ podotkl Maca, který spolupracoval s absolventy Davidem Semrádem a Ivanou Hopfingerovou.

I když ocenění otevírá dveře do reklamního světa v České republice, Maca už je má pootevřené, reklamou se totiž živí už několik let. „Dokonce musím zakázky odmítat, protože se teď potřebuji věnovat diplomce. Každopádně je to výborná reference a jsem za ni moc rád,“ dodal student.

Spot s názvem Being safe at home prezentuje devadesátiletou historii společnosti pomocí klíčových událostí jednotlivých dekád, které se odehrávají ve světě, zatímco lidé mohou být v bezpečí za dveřmi svého bytu nebo domu. „Výběr těch událostí byl celkem jasná volba, sáhli jsme po těch, které mají lidé hluboko v podvědomí,“ vysvětlil student. Na obrazovce se tak střídají třeba novinové titulky o pádu newyorské burzy, nacistická letadla, Beatles nebo berlínská zeď.

Kateřina Konečná

Vstoupit do fotogalerie

TémataFakulta strojního inženýrství Průmyslový design Reklama Ocenění

Související články:
Cíl? Viník, který se vcítí do naší verze, říká expert na nehody Aleš Vémola
Patrik Štipák: Díky Formuli Student se živím tím, co mě baví
Nový cíl pro elektromobil Super EL? Dojezd 1 000 kilometrů
Pulicarova cena: Za knížku, kterou napsal, graficky upravil a vydal, i když sám jiné nečte
Filip Plešinger: Uspěli jsme i proto, že jsme šli vlastní cestou