Nápady a objevy

20. března 2018

Studentka biomedicíny uspěla se svou prací zaměřenou na interakci léčiv

Jana Musilová získala za svoji práci o interakci léčiv druhé místo v soutěži 8 z VUT | Autor: Igor Šefr
Jana Musilová z Fakulty elektrotechniky a komunikačních technologií VUT se ve své závěrečné práci věnovala málo probádanému tématu, kterým je interakce léčiv při léčbě schizofrenie. Pomocí počítačového programu a různých výpočtů tak nyní dokáže říct, jaká kombinace medikamentů bude pro daného pacienta nejlepší. Její bakalářská práce získala druhé místo v soutěžit 8 z VUT.

Psychická onemocnění jí vždycky přišla zajímavá, a tak když si měla vybrat téma své bakalářské práce, rozhodla se studentka biomedicíny Jana Musilová, že se zaměří na schizofrenii. Navíc tato nemoc není příliš prozkoumaná a u většiny pacientů se musí nejdříve vyzkoušet různé kombinace léčiv. A právě to může být problém. „V podstatě nikdo neví, jaké mají jednotlivé léky interakce v negativním i pozitivním slova smyslu. Vyhodnotila jsem tedy léčiva, která se nejvíce ovlivňují, a proteiny, na které působí,“ vysvětlila studentka.

Nejdříve si však musela stáhnout rozsáhlou databázi léků, které se při léčbě tohoto onemocnění předepisují. Ta čítá asi deset tisíc položek, proto musela Musilová naprogramovat vlastní skript pro automatické stahování dat. Pro další postup pak využila dvou metod – systémovou biologii a drug discovery, což se dá přeložit jako vývoj léčiv. Obě tyto metody využívají počítačové modelování. „Funguje to tak, že do programu nahraju data o lécích, a ten je následně vizualizuje. Podle toho, co chci zjistit, tak musím vypočítat určité parametry, které následně vyhodnotím,“ upřesnila. Nad bakalářskou prací tak strávila téměř rok a musela prostudovat stovky stran literatury o zvolených metodách.

Síť léčiv a proteinů s vyznačenými nejvýznamnějšími proteiny | Autor: archiv Jany Musilové

Fakulta Musilovou nominovala do finále soutěže 8 z VUT, kde jde především o to, podat téma srozumitelně a zajímavě. „ To jsem testovala na lidech v mém okolí. Také mi dost pomohl seminář prezentačních dovedností, který absolvovali všichni soutěžící a kde jsem dostala od lektorky spoustu zajímavých tipů,“ doplnila studentka. V soutěži se jí nakonec podařilo získat druhé místo.

(kah)

Témata

Související články:
Neuronová síť pomůže s klasifikací nádorových buněk. Studenti FEKT s ní uspěli v soutěži
Software doktoranda z FEKT VUT umí určit, který pacient má dostat kardiostimulátor. Předejde tak zbytečným operacím
Vodní pára je nejúčinnějším skleníkovým plynem, její efekt si studenti FEKT VUT budou moci sami ověřit
Student sestrojil zařízení na ohřev vody pomocí slunce. Získal cenu rektora
Porota v soutěži Neuron Prima Zoom ocenila video z VUT