Nápady a objevy

19. května 2015

VUT v Brně představí na IDETu nové roboty a další novinky pro armádní průmysl

Zajímavé novinky představí Vysoké učení technické v Brně na letošním veletrhu obranné a bezpečnostní techniky IDET. Stánek bude nabitý zejména novými roboty, kteří najdou využití jak při průzkumu terénu, tak i při vyhledávání a záchraně osob. Expozice VUT v Brně bude umístěna v pavilonu P, stánek č. 69 a láká i na další technické unikáty, které je možné využít v armádě.

Jedním ze zmiňovaných robotů bude například mobilní robot Orpheus x3 z Fakulty elektrotechniky a komunikačních technologií, jenž je určený pro široké spektrum průzkumných misí. Zařízení nabízí vysokou variabilitu konstrukce i vnitřního elektronického systému, unese navíc až 40kg náklad. V reálném čase může ho ovládat operátor pomocí tzv. vizuální teleprezence, ve vnějším prostředí pak dokáže pracovat v plně autonomním režimu. Možnosti jeho využití jsou poměrně široké, od průzkumu, vyhledávání osob, měření radiace, automatického monitorování prostředí (vzduch, voda, půda) až po hlídání objektů.

K vidění bude také menší robot, Perseus, kterého vědci vyvinuli pro pohyb ve vnějším prostředí a v urbanistických oblastech a je kompatibilní s roboty Orpheus. Je možné ho ovládat pomocí helmy virtuální reality a unese až 4 kg nákladu. Využití najde v podobných situacích jako Orpheus x3, zejména tam, kde je potřeba využít předností menších rozměrů zařízení.

Třetím robotem, kterého VUT v Brně představí na IDETu, je Scorpio, který se hodí do uzavřených budov a urbanistických oblastí. Jeho velkou výhodou je, že umí zdolávat schody a díky nízkému profilu je schopný prozkoumat malé štěrbiny či podvozky vozidel. Stejně jako u předchozích modelů je i u Scorpia možnost teleprezenčního ovládání.

Že drony nejsou jen pro komerční využití, to ukáže fakulta na svém vlastním dronu, který umí spolupracovat i s roboty Orpheus a se systémem Cassandra a dokáže unést až 300 g, automaticky stabilizovat let a nouzově přistát. Lze ho tak využít pro inspekci nebo jako podporu při řízení mise.

Mobilní laboratoř rLIBS z dílny CEITEC VUT

Další novinkou, tentokrát z dílny výzkumného centra CEITEC VUT, je mobilní laboratoř rLIBS pro rychlou bezkontaktní prvkovou analýzu předmětů v terénu, a to až na vzdálenost dvacíti metrů. Mezi největší výhody tohoto zařízení patří rychlost analýzy, možnost analýzy vzorků všech skupenství a rozměrů bez jejich speciální přípravy a schopnost detekovat většinu prvků periodické tabulky, včetně těch s nízkými atomovými čísly. Přístroj tak najde snadno využití například v oblasti diagnostiky životního prostředí, v hutnictví a slévárenství, archeologii, geologii, forenzní analýze, ale i ve vojenském průmyslu.

Kromě těchto exponátů budou na stánku k vidění moderní IT technologie a zařízení z Fakulty informačních technologií, například různé kamerové systémy, přístroj na snímání oční sítnice a duhovky aj. Prezentovat se také bude výzkumné centrum Fakulty stavební AdMaS.

TémataFakulta informačních technologií Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií CEITEC VUT spolupráce

Související články:
Na VUT se učí i v létě. Letní školy zasvětí zájemce do tajů techniky
Studenti VUT navrhli první českou mobilní aplikaci, která pomáhá při psychických problémech
Auta na elektřinu budou za pár let na silnici převažovat. Ta samořiditelná jsou ale otázkou desetiletí, říká Václavek z CEITEC VUT
V brněnském Big Stepu se představily tři úspěšné firmy, studenti si zkusili práci v jejich IT odděleních
Ředitel CISCO: Některé zkoušky už člověk opakovat nechce, ale je dobře, že jsou