Téma

1. prosince 2015

Merkur soutěž prověřila budoucí elektrotechniky

Soutěžící testují svoje zařízení v rámci Merkur PerFEKT Challenge 2015 | Autor: Martin Střálka

Proč jsem si nevybral nějaké lehčí zadání? Takovou otázku si určitě kladli někteří soutěžící Merkur PerFEKT Challenge, kteří si po 9. hodině ráno začali připravovat elektrosoučástky a jednotlivé díly slavné stavebnice. Na výběr přitom měli hned z devíti možných úkolů. Jak těžké je zkonstruovat a naprogramovat například robotickou ruku nebo zařízení ovládané pouhým pohybem očí, i to si vyzkoušeli středoškoláci, kteří se ve vícečlenných týmech utkali v oblíbené soutěži. Tu v listopadu už potřetí uspořádala elektrotechnická fakulta VUT. Do Brna na ni zavítalo přes 50 soutěžních týmů, tedy více než 200 středoškoláků ze všech koutů republiky.

Po oficiálním zahájení se jednotlivé týmy přesunuly do učeben podle toho, jaké zadání si zvolily. Zatímco některé skupiny si jednoznačně rozdělily role už před začátkem celé soutěže (konstruktér, programátor, elektrotechnik), jiné týmy se teprve na místě rozhodují, kdo se bude věnovat jakému úkolu. Před desátou už začínají studenti dávat dohromady první součásti jednotlivých zařízení. "Jsou to funkční týmy, které spolupracují. Na těch studentech je i později vidět, že už mají nějaké zkušenosti," zhodnotil předpoklady jednotlivých soutěžících proděkan Jiří Háze.

Zatímco některé skupiny měly hotovo už po poledni, oficiální konec soutěže byl po pěti a půl hodinách. V 15:00 už musely jednotlivé týmy odprezentovat výsledky své práce, ať už se jim zadání podařilo splnit, nebo nikoliv. Odborná porota poté vyhodnotila ty nejlepší, kteří tak získali možnost nastoupit na FEKT bez přijímacích zkoušek. Výherci jednotlivých kategorií se utkají ještě v únorovém SuperFinále.

Vstoupit do fotogalerie

(rdk)

TémataFakulta elektrotechniky a komunikačních technologií Studentská soutěž Střední školy Merkur

Související články:
Student FSI dělal porotce na mistrovství světa formulí v texaském Austinu
Syřan Riad Awad: Studium na VUT byly nejhezčí roky mého života
Petr Polách: Úspěšná firma se musí neustále rozvíjet a zlepšovat. Zaspat se nevyplácí
Na středoevropském finále byly chvíle, kdy jsme byli bezradní, přiznávají finalisté EBEC