Lidé

20. dubna 2022

Majáles se po 2 letech vrací, královští kandidáti z VUT jsou připraveni bojovat

Studentský trůn zůstal poslední dva roky neobsazen. Už za pár dní o něj však svedou již tradiční bitvu kandidáti brněnských vysokých škol. VUT bude reprezentovat student posledního ročníku Jan Bolcek z FSI VUT, který se angažuje i ve studentské organizaci BEST a je členem SKAS VUT. Za červenou spolu s ním zabojuje druhačka Ema Záňová z FP VUT – nejlepší sportovkyně VUT za rok 2021 a vedoucí studentské formule TU Brno Racing.

Proč jste se rozhodli kandidovat na Krále a Královnu Majálesu?

Jan: V roce 2020 jsem byl zvolen za VUT, pak ale kvůli pandemii došlo ke zrušení všech hromadných akcí. Rád bych kandidaturu dokončil a pomohl oživit majálesovou tradici, která tu po dva roky kvůli koronaviru chyběla. Spousta mladých studentů Majáles nezažila a to je škoda. A budu rád, že podpořím naše VUT. Hodně jsem se tu naučil a chci to vrátit zpátky.

Ema: Proč bych do toho jako hrdá studentka VUT nešla? Každá žena chce být přece královnou a to spolu přináší i reprezentaci naší vysoké školy. Navíc jsem ráda, že prodejem lístků pomůžeme dobré věci.

Co jste doposud absolvovali za program?

Jan: Pár dní zpátky bylo stavění májky a poté kontest studentských kapel. Vybírali jsme kapelu, která dostane možnost zahrát si na hlavní stagi na Majálesu. Už máme hotové majálesové video, připravujeme vystoupení a je spuštěno hlasování. Chystá se i královská Beer Pong Party, na kterou bych studenty rád pozval – 20. 4. ve 20 hodin.


Ema: Všechno to byly zážitky, které si člověk zapamatuje navždy. Už během stavění májky bylo celé náměstí zaplněno studenty i obyvateli města a vytvořili úžasnou atmosféru. Těším se, co přinese samotný Majáles.

Jak moc si věříte, že vyhrajete?

Jan: Kdybych si nevěřil, tak do toho nejdu. Máme skvělou královskou gardu plnou šikovných lidí a silnou podporu na škole. Věřím, že se nám společně podaří obhájit obě koruny. S ostatními kandidáty se známe už 2 roky a vím, že nám nenechají nic zadarmo. Ale pevně věřím, že to dokážeme.

Ema: Cítím se sebevědomě. Z kandidátek na královnu Majálesu poutám asi největší pozornost tím, že dělám neobvyklé věci a poměrně se mi v nich daří. Chci dokázat i zde, že s VUT jde všechno. Ale cítím i pár nevýhod. Pracuju ve velmi těžkém projektu – jsem šéfka TU Brno Racing, což znamená, že vedu 60členný tým. Je to splněný sen a velká zodpovědnost, ale trochu se to projevuje na studentském životě – nemám možnost se vždy odvázat.

Jaké to je, být první ženou ve vedení TU Brno Racing?

Ema: Moje pracovní náplň se vůbec neliší od té, jakou měli kluci přede mnou. Což je super. Vedu projekt jako celek – dohlížím na termíny, odevzdávání dokumentů, spolupráci s partnery i finance. V téhle sezóně máme výborný tým a doufám, že pod mým vedením postavíme ten nejlepší monopost formulového typu, který pokoří konkurenci na mezinárodních závodech. A vrátíme se mezi top 10 univerzit na světě.

Jací by podle vás měli být Král a Královna Majálesu?

Jan: Měli by to být lídři se smyslem pro humor a schopností reprezentovat univerzitu. K nezaplacení jsou dobré organizační schopnosti, které jsou na téhle akci potřeba nejen při vedení družiny.

Ema: A také být ukázkou pravého studenta. Předvést, co jim vysoká škola dala, a vhodně reprezentovat. Tenhle pár by měl ve všech návštěvnících Majálesu a akcích s ním spojených vzbuzovat chuť a nadšení žít studentským životem. Doufám, že přesně takhle mě i Bolciho ostatní vnímají.

K čemu byste chtěli tituly Krále a Královny využít?

Ema: Chtěla bych všem ukázat, že právě studenti brněnské techniky mají neomezené možnosti rozvoje. Člověk může dokázat, cokoliv si umíní, bez ohledu na to, kde se právě nachází. Před dvěma roky jsem netušila, co mě na VUT čeká. A teď? Stavíme studentskou formuli, která patří mezi světovou špičku, jsem v hokejovém týmu za WHC Valkyries a teď se jdu ještě bít o korunu. Studenti naší školy mají spoustu příležitostí posunout se dál.

Jan: Já bych jen doplnil, že část z prodeje lístků na Majáles chceme věnovat na dobročinné účely. Každý návštěvník tak přispěje na dobrou věc.

Jaké jsou vaše studijní či pracovní plány do budoucna?

Jan: Čekají mě státnice a současně brigádně pracuju v Thermo Fisher Scientific, kde bych se po zakončení studia rád ucházel o pozici softwarového vývojáře. A souběžně chci pokračovat v doktorátu na FEKT VUT.

Ema: Studuju obor Procesní management, který propojuje předměty z elektrotechniky, strojařiny, informatiky, ekonomie a procesního řízení. Takže moje budoucí práce bude určitě směřovat na řídící pozice ve výrobních firmách. Hned po ukončení studia bych ale chtěla určitě zkusit práci ve vysokém motosportu, proto se tam snažím směřovat už teď. Vždyť kdo by nechtěl pracovat ve Formuli 1?

Chcete něco studentům VUT vzkázat?

Jan: Chtěl bych všechny pozvat, ať přijdou už na majálesový průvod – ze Svoboďáku na výstaviště. Zapište si 7. května v 10.30! Čím víc červené tam bude, tím lépe. A samozřejmě bych poprosil, ať pro nás hlasují na stránkách majales.cz.

Ema: Jasně. A já studentům VUT vzkazuju, ať se nebojí výzev a překážek v průběhu studia. Dneska můžou inovovat na vysoké škole, zítra můžou změnit svět.


(mar)
Autor: Eva Rušarová
Vstoupit do fotogalerie

Témata

Související články:
První žena v čele týmu formule má skvěle rozehráno
ARGO pod vodou: na veletrhu IDET vystavují prototyp studentské ponorky
Ženy z VUT, které hýbou světem vědy a techniky
Zdeněk Brázdil: Doporučuji zůstat v práci alespoň tři čtyři roky a něco ve firmě dokázat
Optimalizace a monitoring spánku – studenti VUT sklízí úspěchy s projektem spánkového asistenta