Lidé

16. března 2018

Petr Polách: Úspěšná firma se musí neustále rozvíjet a zlepšovat. Zaspat se nevyplácí

Před prací v americkém start-upu dal přednost rodinné firmě. Dnes se Petr Polách zabývá technikou prostředí | Autor: achiv Air Technology
Absolvent elektrofakulty Petr Polách v praxi využívá hodně z toho, co se naučil na VUT. Firma Air Technology, kterou vede, dodává moderní klimatizační systémy, zdroje chladu či tepla a také řídicí systémy, které přispívají k práci a životu v příjemnějším a zdravějším prostředí. Na kontě mají zakázky pro velké datové operátory, ale i nemocnice nebo vysoké školy. V tomto odvětví je poměrně silná konkurence, a proto kdo zaspí, může to, dle slov Polácha, brzy pocítit. Proto firma stále myslí i na to, jak se dál zlepšovat. Rozhodla se k tomu využít i služeb Jihomoravského inovačního centra (JIC).

Programy JICu nejsou určené pouze pro start-upy, ale mohou do nich vstoupit i menší firmy, které na trhu už nějakou dobu působí. To byl i případ Air Technology. „V týmu JICu jsou profesionálové, kteří mohou firmě pomoci jak při rozjezdu podnikání, tak i při dalším rozvoji. Pomoc takového odborníka může firmu dobře nakopnout. My jsme využili pomoc v oblasti rozvoje firemních procesů a obchodu,“ upřesnil Petr Polách.

Další vývoj se bude soustředit na chlazení datových center

A právě obchodu se absolvent FEKTu věnoval dlouhou dobu. „Nyní bych se chtěl opět víc soustředit na vývoj technologií, hlavně z hlediska rozvoje a řízení společnosti,“ říká Polách. Má na mysli klimatizační techniku zejména pro datová centra a serverovny. Je to obor, který podle Polácha celosvětově roste a s ním se zvyšuje i spotřeba energie na zpracování dat a služby s tím spojené. Chlazení datacenter zatěžuje velkou měrou životní prostředí. Postupně se to ale díky novým technologiím zlepšuje. „Při chlazení datacenter dosahujeme až o 80 % nižší spotřeby elektrické energie, čímž šetříme přírodu i peníze,“ vysvětlil.

Část zařízení si firma vyrábí sama, část nakupuje od jiných dodavatelů. Má také své vlastní softwarové oddělení, díky kterému je schopna nastavit vše na místě a na míru podle požadavků zákazníka. Velký podíl zakázek Air Technology nyní dělají aplikace pro stavebnictví, automotive, nemocnice nebo sportoviště. „Zajišťujeme například chlazení čistých prostor, jako jsou operační sály. Ale zaměřujeme se i na haly, kde dochází k nahromadění nežádoucích látek, které je potřeba eliminovat,“ upřesňuje Polách.

Firma se specializuje i na klimatizaci čistých prostor, například v nemocnicích | Autor: achiv Air Technology
Air Technology nově také vytvořila servisní síť s reakcí 24 hodin denně pro podporu provozovatelů chladících zařízení určených pro kritické technologie. Jejich zákazníci jsou například majitelé a správci datových center a datových sítí nebo field manažeři průmyslových podniků. Tuto službu používají také telekomunikační a datoví operátoři a její působnost se rozšiřuje do dalších průmyslových odvětví, příkladem je zmíněný automotive.

Tým inženýrů a technických designérů z Air Technology pracuje s nejmodernějšími prostředky pro návrh technologií a pro práci v týmu. Využívají moderní softwarové nástroje, například BIM Team a řadu programů od Autodesku, jako je třeba platforma Revit. Vzhledem k tomu, že se firma stále rozvíjí, má dveře otevřené pro nové členy týmu. Šanci tak mají třeba i čerství absolventi VUT, kteří dostanou ihned možnost pracovat na reálném projektu pod vedením supervizora.

Sázka na vlastní software

Jak stávající zaměstnanci, tak i absolventi mají šanci podílet se na rychlém rozvoji firmy. Mohou se například zapojit do vývoje vlastního softwarového nástroje společnosti, který má ambice na globální úspěch. Proto ve firmě nyní najdou uplatnění na atraktivním projektu i vývojáři. Ale stejně tak je to šance pro zkušené techniky, kteří své mnohaleté znalosti z reálného prostředí mohou využít mimo jiné k vytvoření co nejužitečnějšího softwarového nástroje. A časem se mohou posunout do role expertů, kteří budou konzultovat systémy řízení techniky prostředí na mezinárodní úrovni.

Air Technology má své vlastní vývojové kapacity, kde se snaží zákazníkům ušít řešení přímo na míru | Autor: achiv Air Technology
Petr Polách a jeho tým aktuálně rozšiřují softwarové oddělení firmy. Právě díky vlastnímu softwaru, který by doplnil stávající nabídku fyzických produktů společnosti, by mohla Air Technology získat nové zakázky v zahraničí. Pro Polácha je velkou výzvou zafinancovat z rozpočtu původně malého podniku v silně konkurenčním prostředí potřebné změny, nákup vybavení a rostoucí tým. „Pro firmy naší velikosti je jedním z hlavních měřítek úspěšnosti schopnost udržet, zaplatit a motivovat tým pracovitých odborníků. Konkurence a nabídka z řad velkých českých i mezinárodních společností je stále větší,“ vysvětlil Polách.

Před start-upem dal přednost rodinné firmě

Firma Air Technology začínala před dvaceti lety, kdy u zrodu stál Poláchův otec. Po škole pracoval Petr Polách i pro mezinárodním start-up v Silicon Valley, ale nakonec se rozhodl, že vstoupí do rodinné firmy. Dnes má tato společnost přes čtyřicet zaměstnanců a přes partnerské firmy spolupracuje s řadou dalších pracovníků. „Vycházíme z tradičního strojařského prostředí a z malé rodinné firmy se měníme na středně velkou společnost. Máme ambici uspět na nových trzích a vystoupit z původních zajetých kolejí. Není to snadné, ale je to velká příležitost pro nás všechny, kteří jsme s firmou spojeni. Je to pro mě sice často také zážitek rovnající se adrenalinovým sportům, ale zároveň neuvěřitelně silná škola a příležitost pro profesionální i osobní rozvoj,“ uzavřel Polách.

(kah)
Autor: achiv Air Technology
Autor: achiv Air Technology
Autor: achiv Air Technology
Vstoupit do fotogalerie

Témata

Související články:
Syřan Riad Awad: Studium na VUT byly nejhezčí roky mého života
Nebavilo by mě sedět u počítače a programovat. Mám rád kontakt s pacientem, říká autor unikátního katetru a odborník na srdeční elektrofyziologii
Služba nahradí tisíce hodin ručního testování. Člověka ale nenahradíme, tvrdí autoři
Optická vlákna pomohou nahlédnout do nejhlubších částí mozku. Na výzkumu pracuje i doktorand z FSI
Gabriela Petrovičová: Univerzity si uvědomují důležitost zázemí pro rodiče s dětmi