Nápady a objevy

8. listopadu 2018

Unikátní služba absolventů FSI předvídá poruchy a zvyšuje efektivnost tvářecích strojů

Zařízení představila společnost 4dot nedávno i během strojírenského veletrhu | Autor: archiv společnosti 4dot
Vymysleli technologii, která umožňuje sledovat a analyzovat tvářecí stroje. Díky tomu dokážou zpřesnit výrobu, uspořit materiál a předvídat poruchy. Absolventi Fakulty strojního inženýrství VUT Jan Otoupalík a Josef Burian založili před třemi lety společnost 4dot, která nabízí diagnostiku pro tvářecí stroje. Dnes mají tým asi pětadvaceti lidí, podanou žádost na patent a ambici prorazit na německém trhu.

V roce 2015 napadlo Jana Otoupalíka a Josefa Buriana z FSI VUT zabývat se vývojem technologie pro tvářecí stroje. „Nejprve jsme začali s ložisky. Ta však vždy nejsou tím nejkritičtějším dílem. Postupně jsme se tak dostali i k diagnostice dalších dílů, jako je například upínač nářadí,“ popsal Otoupalík, který dnes firmě 4dot šéfuje. Při rozvíjení nápadu je inspirovalo německé pojetí termínu Průmysl 4.0. „Německá definice chápe Průmysl 4.0 jako druhý stupeň automatizace. Do procesů se zapojuje výpočetní technika. Využívá se výpočetního výkonu pro zpracování dat. To jsme začali dělat i my. Sbíráme data a vyhodnocujeme je v reálném čase. Umíme tak předvídat poruchy a zlepšit efektivitu stroje,“ dodal Otoupalík.

Technologie umí upozornit na blížící se poruchu | Autor: archiv společnosti 4dot
Původně měřili a analyzovali vibrace ložisek. „Je známo, že ložiska začnou vibrovat jinak v případě, že jsou unavená, opotřebená nebo se do nich dostanou nějaké nečistoty. Spojením dat ze senzorů s našimi algoritmy jsme mohli zavčas předpovědět poruchu,“ vysvětlil Jan Otoupalík. Postupně ale vlastní software a algoritmy začali využívat i na další části tvářecích strojů. „Věděli jsme, že nemůžeme zůstat pouze u ložisek. Tím, že nyní sledujeme v podstatě celý stroj, dokážeme kromě předvídání poruch zlepšit i strukturu a vlastnosti materiálu výrobku, čímž dochází k úspoře materiálu,“ podotkl Otoupalík s tím, že nyní už nabízejí řešení i pro obráběcí stroje.

Velkou výhodou pro firmy je, že díky technologiím 4dot mohou technické odstávky plánovat. „Nemusejí čekat, až se stroj rozbije. Neplánovaná odstávka totiž trvá i několik týdnů, musí se objednat díly, opravit stroj, což jsou velké náklady samy o sobě. Firma ale zároveň musí omezit výrobu, což bývá mnohem zásadnější problém,“ vysvětlil Martin Podešva, který se ve 4dot stará o obchod.

Ačkoliv software analyzuje údaje zasílané strojem sám, ve 4dot dochází ještě k jejich ověřování. „Díky tomu máme jistotu, že nám žádný blížící se problém neunikne,“ dodal Podešva s tím, že řešení nabízejí firmám jako službu. „Na přístroj nainstalujeme hardware se senzory. Ty následně posílají data k nám na server, kde dochází k jejich zpracování a vyhodnocení,“ přiblížil Martin Podešva s tím, že pracují na aplikaci, ve které budou zákazníci moct sledovat průběžně kondici stroje i jeho výkonnost.

Do budoucna by 4dot rádo navázalo užší spolupráci přímo s výrobci tvářecích a obráběcích strojů. Tak, aby mohla být technologie pro diagnostiku součástí zařízení. „Momentálně s několika výrobci jednáme. Obvykle se jim naše řešení velmi líbí. Občas ale narážíme na to, že zatím není požadavek na něco takového od samotných zákazníků. I proto jsme v kontaktu také s koncovými uživateli a přímo jim vysvětlujeme výhody průběžného sledování kondice jejich strojů,“ dodal Podešva.

V nejbližší době se společnost 4dot, mezi jejíž zákazníky patří například Škoda Auto, ZKL Brno či Škoda Transportation, chystá prorazit i na německém trhu a rozvíjet spolupráci na Slovensku. V říjnu společnost sídlící v Jihomoravském inovačním centru také podala patentovou přihlášku na způsob, kterým zpracovává signál ze zařízení.

(zep)

Témata

Související články:
Zařízení od Adwitechu umožňuje bezdrátové měření i v těch nejnáročnějších podmínkách
Člověk nikdy nebude mít při rozhodování všechny informace. Inženýring je vlastně řízení rizik, říká Jiří Koutník z Voith
Vyšla nová dětská kniha absolventa FSI VUT. Mimoprostor zábavným způsobem přibližuje základy fyziky
Analytik Oldřich Sklenář: Problematika uhlíkových emisí je komplexní. Nestačí přestat létat, ale rozhodovat se na základě čísel
Filip Plešinger: Uspěli jsme i proto, že jsme šli vlastní cestou