Nápady a objevy

25. července 2017

Vědci dokáží předpovědět, jak se bude embryo vyvíjet. Odhalí tak genetické vady

Na základě CT snímků dokáží vědci předpovědět, jak bude embryo vypadat v budoucnu | Autor: archiv CEITEC

Přijdete na ultrazvuk, lékař nasnímá ještě nenarozené dítě v děloze, vy se snímky přijdete za vědci a ti vám vytvoří trojrozměrný model obličeje dítěte za pár let. Tak by to jednou mohlo fungovat díky výzkumu CEITEC VUT. Místní vědce ale nezajímá budoucí podoba plodu jen ze zvědavosti, díky počítačové tomografii se snaží odhalit vývojové vady a spouštěcí mechanismy, jakými se řídí vývoj obličeje u embryí. Jednou by se tak tato metoda mohla stát standardním vyšetřením v těhotenství, protože bude schopná odhalit vady ještě před narozením.

Testy zatím probíhají s embryi myší, ale výsledky mají vypovídající hodnotu i na lidi, protože genetická struktura je velmi podobná. K výzkumu se odborníci z výzkumného centra dostali zhruba před třemi lety díky spolupráci s Karolinska Institutet ve Švédsku, když se na VUT obrátili s prosbou o pomoc při CT analýze vzorků. Od té doby spolupráce pokračuje a došlo tak k propojení tamních biologů s techniky z VUT. „Kolegům poskytujeme zejména výsledky díky našim technologiím, protože zde máme poměrně široké vybavení zobrazovací techniky a máme zkušenosti s expertízou měkkých tkání a jejich barvením. Jsme schopni také využívat metody a technologie, které jsou určené spíše pro strojírenství,“ podotkl vedoucí výzkumné skupiny Charakterizace materiálů a pokročilé povrchy Jozef Kaiser.

K výzkumu se zatím využívají embrya myší | Autor: archiv CEITEC
Hlavním úkolem českých vědců je nasnímat embrya myší, která dostávají z Vídně nebo Švédska. Ta jsou už většinou nabarvená například roztokem těžkých kovů, aby se zvýšil kontrast. Některé z nich jsou v přirozeném stavu, jiné geneticky modifikované. „Po naskenování jednotlivé snímky rekonstruujeme a segmentujeme. Segmentace musí probíhat částečně manuálně, protože ještě nemáme tak pokročilé metody. Trvá to třeba i několik desítek hodin. Získáme tak 3D obraz kosti a měkké tkáně. Poté se pokračuje v analýze a vytváří se modelace,“ vysvětlil Kaiser. Na dalších odbornících, zejména z oblasti biologie a medicíny, pak je zasadit výsledky do celkového kontextu a vyvodit závěry. „Plánujeme i nadále pokračovat v tomto projektu a znalosti prohlubovat tak, abychom získávali stále přesnější informace. Výhledově chceme výzkum rozšířit i o jiné živočichy,“ dodal vědec.

Autor: archiv CEITEC
Autor: archiv CEITEC
Vstoupit do fotogalerie

(kah)

Témata

Související články:
V CEITECu zkoumají mozek. Zaměřují se především na nervy a cévy
Petr Liška pátrá po tajemství perovskitů
CEITEC VUT otevřel laboratoř s přesahem do průmyslu
Den Země: VUT vnímá environmentální odpovědnost jako technologickou příležitost
Na CEITEC VUT vyvíjejí neprůstřelnou keramiku. Uplatnění najde v armádě