Zápisník

31. května 2024
Dominik Veselý

Doktorand Dominik Veselý získal díky stáži v Oxfordu nový pohled na výzkum

Doktorand Ústavu chemie a technologie ochrany životního prostředí Fakulty chemické VUT Dominik Veselý nedávno absolvoval praktickou stáž v Oxfordu. Zde pracoval na výzkumu polovodivých organických polymerů pro aplikaci v organických elektro-chemických tranzistorech. Tato finální funkční zařízení jsou využitelná například v senzorické medicíně, jelikož mohou hrát významnou roli při mnoha biologických procesech lidského těla. Díky originálnímu designu a vlastnostem mají zařízení kromě zlepšené funkcionality pomáhat ke zvyšování komfortu pacienta a být uživatelsky co nejpřívětivější.

Výlet do Windsor Castle | Autor: Dominik Veselý

Dominik působí na FCH VUT v Laboratoři syntézy pokročilých materiálů pod vedením profesora Jozefa Krajčoviče, který mu byl nápomocen nejenom po celou dobu stáže. Stál i při samotném jejím zrodu, a to díky síti svých mezinárodních kontaktů, které jsou častokrát na takřka přátelské úrovni. Největší Dominikovou motivací vycestovat byla vedle povinnosti stáže v rámci doktorského studia chuť získat nové mezinárodní zkušenosti ve vědě. Vyjel jako tzv. freemover s podporou financí PPSŘ a Stipendijního a partnerského programu VUT pro excelenci na šest měsíců do Chemistry Research Laboratory na University of Oxford.

Konkrétně zavítal do mezinárodní výzkumné skupiny profesora Iana McCullocha, která se rovněž zabývá syntézou nových materiálů pro aplikaci v organické elektronice. Dominik zde pracoval na přípravě a charakterizaci polovodivých organických polymerů pro aplikaci v organických elektro-chemických tranzistorech (OECT) s využitím v oblasti snímání sodných kationtů (biosenzorika), které hrají významnou roli v mnoha biologických procesech lidského těla. Cílenou úpravou chemické struktury připravoval nové organické molekuly s požadovanými fyzikálně-chemickými vlastnostmi. Tímto způsobem se podařilo úspěšně propojit společná výzkumná témata FCH VUT a Oxfordské univerzity. Taktéž vytvořit kvalitní základní platformu pro budoucí spolupráci s velkým mezinárodním přesahem, napojením na špičková pracoviště a světové top výzkumníky

Bridge of Sighs, Oxford | Autor: Dominik Veselý

Finální funkční zařízení jsou využitelná v senzorické medicíně. Jejich nový design a vlastnosti mají kromě samotné funkcionality napomáhat ke zvyšování komfortu pacienta a být uživatelsky co nejpřívětivější. Ve výzkumném týmu se zaměřují i na hledání nových způsobů levnější a ekologičtější masové výroby těchto zařízení, ale také na jejich miniaturizaci

„Môj mentor profesor Iain McCulloch ako jeden z najvýznamnejších a najcitovanejších výskumníkov v odbore a vôbec každý člen jeho výskumnej skupiny boli v mnohom inšpiratívny a aj veľmi nápomocný. Jedná sa o multidisciplinárny tím, ktorý dokáže pod jednou strechou dotiahnuť základný výskum v sklenených bankách až do finálnej aplikácie vo funkčných zariadeniach. Aj vďaka ich skúsenostiam a expertíze som sa počas môjho pobytu naučil predovšetkým nazerať na výskum z iného uhlu pohľadu. Ďalej som sa zaškolil na nové prístroje, naučil som sa vyhodnocovať niektoré nové typy dát a v neposlednom rade som si osvojil aj mnoho menších, ale za to veľmi užitočných trikov a hackov pri práci v laboratóriu organickej syntézy,“ popisuje Dominik inspirativní setkání s vědci v Oxfordu.

Dominik tak získal nový úhel pohledu na to, co je ve výzkumu podstatné a na co je třeba se zaměřovat, například při designu struktur nových molekul. Nabyl řadu nových teoretických znalostí, které mu pomohly lépe pochopit problematiku svého výzkumu. V neposlední řadě dospěl k zjištění, jak jsou pro špičkový výzkum důležité dostatečné finance a zázemí.

Výlet do Windsor Castle | Autor: Dominik Veselý

Oxfordská univerzita mu zajistila skvělé podmínky. Dostal vlastní digestoř, pracovní stůl s počítačem včetně nezbytného softwaru, potřebné chemikálie i přístup k přístrojové technice jako NMR, GC-MS, CV, GPC, PESA a UV-VIS. Přístup do laboratoří a k přístrojům mu však byl udělen až po absolvování nezbytných školení.

Na začátku měl Dominik trochu problém porozumět angličtině s výrazným britským přízvukem, nicméně postupem času si na něj přivykl. „Na druhú stranu, prechod do režimu v Oxfordskom laboratóriu organickej syntézy bol celkom plynulý, keďže jeho vybavenie je porovnateľné so zázemím z domáceho prostredia našej FCH. V tíme profesora Krajčoviča sme taktiež už od začiatku vedení k dodržiavaniu štandardných pracovných postupov a medzi naučené návyky patrí aj zápis laboratórnych denníkov v anglickom jazyku. V novom laboratóriu sa tak v podstate stačilo naučiť len to, v ktorej skrinke alebo šuplíku je uložené dané laboratórne sklo,“ popisuje svou zkušenost Dominik

Společenský večer se spolubydlícími | Autor: Dominik Veselý

Studium na univerzitě popisuje jako náročné, studenti se toho však hodně naučí. Pracuje se v menších skupinkách, semestr je kratší a nejsou zde opravné termíny na zkouškách. Doktorandi ani postdoci nemusí učit, a mohou se tak na 100 % věnovat pouze své výzkumné práci.

Zahraniční stáž hodnotí na výbornou. „Som za túto výnimočnú skúsenosť neuveriteľne vďačný. Človek zistí, ako to funguje v inej výskumnej skupine, na inej univerzite, v inej krajine. Spozná nových zaujímavých ľudí, zlepší sa v cudzom jazyku, získa nový pohľad na výskum, má možnosť naučiť sa pracovať na nových prístrojoch. Mal som možnosť spoznať nové kultúry, či už v medzinárodnom tíme, tak v rámci ubytovania človek stretne ľudí z rôznych častí sveta. Určite ostatným študentom odporúčam vycestovať na stáž. V prípade otázok sa vždy máte na koho obrátiť, či už doma na fakulte, alebo u niekoho v zahraničí. Prostredníctvom rôznych možností sa taktiež dajú na stáž získať nejaké extra financie. Ale nezabudnite riešiť administratívne záležitosti s dostatočným predstihom,“ shrnuje Dominik.

Durdle Door, výlet k pobřeží | Autor: Dominik Veselý

Ve volném čase se v Oxfordu věnoval sportu, společenským aktivitám s kolegy a spolubydlícími, vaření a především cestování. „Zlepšil som svoj work-life balance a naučil som sa nový šport známy ako bouldering. Ďalej som zistil, aké je české pivo výborné oproti britskému a aké je skvelé keď normálny pracovný čas ráno začína až o deviatej hodine. A hlavne som zistil, že nám tu v Česku zas toľko nechýba v porovnaní so západom a život tu je tiež super. Mali by sme byť všeobecne vďační za to, čo máme. Nie nadarmo sa hovorí, že všade dobre, doma najlepšie,“ dodává Dominik s úsměvem.

(jo)

Dominik Veselý

Témata