Zápisník

12. června 2015
Tereza Kopečná

Očima ReporTerky: Tisíc a jedna bezesná noc o životopisech

Je to jako začarovaný kruh. V Poradenském centru děláme vše, co je v našich silách, abychom zabránili nešvaru, který by se s nadsázkou dal nazvat: „Životopisem k trvalé nezaměstnanosti“. Pořádáme pravidelně kurzy zabývající se tématikou psaní CV a celkovou přípravou na pracovní pohovor, poskytujeme individuální konzultace CV a do padnutí únavou konzultujeme životopisy na různých akcích. A navzdory tomu studenti přichází s něčím, co rozhodně neplní primární funkci, a to vzbudit minimálně dobrý první dojem.

S nasazením mi vlastním se proto pouštím do boje za lepší pracovní vyhlídky a důstojnou sebeprezentaci. Vyzbrojena cennými radami, s úsměvem na tváři a nadějí v srdci vypouštím palbu tipů, jak zaujmout personalistu či potenciálního zaměstnavatele. A že je to sakra potřeba! Já už z toho vážně nespím!!!

Moje rady tedy zní:

Neexistuje žádný zaručený recept na to, jak by mělo CV vypadat, takže to, co bude následovat, jsou moje zkušenosti získané z pozice psychologa a kariérního poradce i uchazeče o zaměstnání.

1) Fotka – za mě jednoznačně nedílná součást CV. Pěkná profesionální fotka dodá životopisu tvář, a ta se rozhodně pamatuje lépe než záplava písmenek ve Wordu.

2) Forma – v tomto případě stejně důležitá jako obsah. Přehlednost by měla být na prvním místě. Přemíra kreativity ani strohost není to pravé. Najít vhodnou míru můžete třeba klidně na internetu, ale lepší než kopírovat je se nechat inspirovat.

3) Zkušenosti – nebuďte zbytečně skromní. Je jasné, že student nebo čerstvý absolvent nemá v životopise hromadu pracovních zkušeností, proto je třeba alespoň poukázat na fakt, že se neválíte doma, ale něco děláte, i když je to mimo Váš obor. Každá zkušenost se počítá! Ano… i ta práce na stavbě nebo v baru :-).

4) „Osobní vlastnosti“ – tak to mě zvedá ze židle. Krásné větičky o tom, jak jste svědomití, pracovití a přizpůsobiví, si nechte do motivačního dopisu a pěkně je podložte fakty z praxe. Ve strukturovaném životopise nemají co dělat! Howgh.

5) Jazyky – čím víc, tím líp. Určitě. Ale existuje hezká mezinárodní škála A1 až C2, tak se jí držte. Poctivě zhodnoťte, jakou úroveň si dáte.

6) „Něco navíc“ – to, co Vás odliší od kopy jiných. Věnujete se ve volném čase skákání padákem nebo vyrábíte ručně panenky? Že to do životopisu nepatří? Ale patří! Kolonka zájmy se objevuje v 99 % CíVíček a ono nesčetněkrát opakované – hudba, sport, cestování je stejné, jako byste tam nenapsali nic. Buďte konkrétní! Z vlastní zkušenosti mohu potvrdit, že po projití desítek životopisů s podobným obsahem jediný, koho jsem si pamatovala, byl pán hrající ve volném čase na ukulele :-).

Tohle je výčet těch nejčastějších „přešlapů“ při psaní životopisu. První kontakt s možným zaměstnavatelem je právě přes CV. Nepodceňujte to! Už to, že si na sepsání životopisu dáte záležet, hovoří o tom, že máte o danou pozici upřímný zájem.

A aby bylo jasné, že svůj boj rozhodně nevzdávám, tak v blízké době pořádáme akci Den CV s ICV, kde mě i mého kolegu můžete vidět naživo. Bude to stát za to! Přijďte!

Tereza Kopečná
Psycholožka Poradenského centra ICV VUT
Ve svých příspěvcích bych Vám ráda přiblížila aktuální témata z oblasti psychologie a kariérového poradenství, a to doufám s nadhledem a humorem mi vlastním. Moje touha sdělovat ostatním svoje myšlenky, názory a postoje bude snad touto cestou zase o něco víc nasycena, takže jdu do toho naplno! Ostatně jako do všeho ostatního :).