Zápisník

20. března 2018
Václav Kundera

Pane kolego, přihrajte!

„Slečno, musíte do toho hodu dát víc síly!“ nebo „Pane kolego, přihrajte!“ tohle jste asi v tělocviku na VUT nikdy neslyšeli. Teda alespoň ode mě ne. Bylo by to jednodušší, protože za semestr bych si měl zapamatovat asi tak dvě stě jmen. Pár studentů si pamatuji, pár si pamatuje mě. A to je dobrá výchozí pozice.

Půlka semestru je za námi. Záměrně používám množné číslo, protože semestr se nepůlí jen pro studenty, ale i pro nás, vyučující. Pro nás to ale není tak velký důvod k bujarým oslavám. Vlastně pro mnoho studentů také ne. Když na ně vyrukuji s touto informací na začátku hodiny v šestém týdnu, můžu číst v některých tvářích mírné zděšení a obavy. A to jejich výkony neznámkuji!

Pondělní ráno šestého výukového týdne je den jako každý jiný, ale malé rozdíly tu přeci jen jsou. Půlení semestru vyučující pozná snadno. Docházka už není tak ohromující jako na začátku semestru a při čtení z prezenčních archů se ozvou tak dvě třetiny jmenovaných. Jsou už vidět také menší změny. Basketbalové míče propadávají košem častěji než na začátku semestru, volejbalové míče už létají zpoza koncové čáry přes síť na polovinu SOUPEŘE, salta a přemety na gymnastice mívají častěji šťastná přistání. Naopak modřin na pažích a žebrech na lekcích šermu přibývá téměř exponenciální řadou (jen pro jistotu: tohle počítáme v šermu jako plus).

Hlavní změna je ale jinde. Není tak dobře viditelná jako ten menší počet studentů na výuce. Je to úsměv těch, kteří vydrželi. Když se totiž studentovi nebo studentce podaří z jejich pohledu až husarský kousek v podobě splnění pokynu učitele, je na většině z nich vidět opravdová radost. A proto tady jsou. Sport se na VUT dělá pro radost, a ne pro známky nebo zápočty. A my jsme tu proto, abychom jim dávali mety, které věříme, že s naší pomocí dokážou překonávat.

Celé studium by mělo být jako sport. Jednoduše nestudovat proto, že nám to někdo nakázal, ale z vlastní vůle a pro sebe. A až to zvládnete, nikdo z toho nebude mít větší radost než vy sami. Jsme v polovině, kolegové, takže máte ještě hodně času se zlepšovat. Tak do toho! Věřte, že se na konci nebudete usmívat jenom vy!
Václav Kundera
asistent Centra sportovních aktivit VUT
Profesionální trýznitel v Centru sportovních aktivit VUT s desetiletou praxí. Čím větší blbost pro studenty připravím, tím více jsou nadšení.