Zápisník

6. května 2016
Roman Hypský

Rok vlády krále Ramona I.

Jsem Králem Majálesu 2015 a moje vláda nad studentským Brnem končí. Přišel tedy čas si ten skvělý rok plný napětí a zážitků zrekapitulovat a poodhalit vám, co vše se ukrývá za volbou Krále Majálesu, že to není jen o jednom dni v roce, ale o několikaměsíčních přípravách. A zvolením na Majálesu to všechno teprve začíná.

Byl jsem členem královské družiny již krále Porwiho, který se stal prvním Králem Majálesu za VUT. Když se loni královská garda rozhodovala, koho nominuje, padla volba na mě. Zpočátku jsem na pozici krále kandidovat vůbec nechtěl, protože jsem už z Porwiho družiny věděl, jaká je to práce a zodpovědnost, ale nakonec jsem byl přemluven. Teď, s odstupem času, tohoto rozhodnutí vůbec nelituji.

Po mém nominování gardou nastala interní volba kandidáta za VUT, kterou se mi nakonec také podařilo vyhrát, a poté už přišel předmajálesový měsíc plný nekonečných příprav, volební kampaně, sbírání hlasů a přípravy na samotný den D. Tento měsíc byl nesmírně hektický a spousta lidí si ani nedokáže představit, kolik práce kampaň obnáší, ale bylo to opravdu náročné. Největší dík patří mojí věrné gardě, bez těchto lidí bych se králem nikdy nestal. Oni při mě stáli, když bylo nejhůř, a jak při přípravách, tak i při samotném Majálesu pro mě dřeli až do samotného vyčerpání. Velký dík jim všem!!!

Samotný Majálesový den začínal převozem našeho alegorického vozu na náměstí Svobody. Odtud se vydal průvod na výstaviště, kde probíhal samotný Majáles. Kdo si myslí, že jsme já nebo moje družina měli čas poslouchat kapely, ten je na omylu. Celý den jsme museli na místě sbírat útržky vstupenek, což byly hlasy pro krále, a také jsme museli plnit královské disciplíny na pódiu. Když pak večer přišel samotný okamžik vyhlášení, byla to asi nejnapínavější chvíle v mém životě. Naopak ve chvíli, kdy řekli moje jméno, přišel ten nejšťastnější okamžik posledních dnů a úleva. Tím odstartovala neskutečná vlna oslav, protože jsme pro VUT vybojovali druhý titul a naše bezmála dvouměsíční snaha nebyla marná.

Kdo by si myslel, že majálesovým dnem úloha krále končí, ten je na omylu. Součástí mojí kandidatury byl i projekt do Studentského Brna. Prosazoval jsem zřízení veřejných Wi-Fi v parcích. Tento projekt jsem chodil řešit na radnici s panem primátorem a v současné době je jen kousek před dokončením. Mimo to je i povinností krále přes rok dělat dobré jméno své škole, takže jsem navštěvoval meziuniverzitní utkání, kde jsem povzbuzoval VUT, dával rozhovory do různých médií a účastnil se dalších aktivit. Mimo to jsem také jedním ze zakladatelů, doufám, nové tradice, a to Fotbalového souboje univerzit VUT a MU. Myslím, že letos to byla super akce, která se nám povedla, i když to byl teprve první ročník.

Doufám, že letos můj nástupce Dan opět udrží prapor VUT hodně vysoko a vybojuje pro naši školu třetí titul v řadě, tedy čistý hattrick. VUT do toho, ať červená i nadále vládne Brnu!

(pozn. red.: I letos VUT ve volbě Krále Majálesu zvítězilo, nástupcem Ramona I. je Daniel Skřek alias Dan Vinci IV. z Fakulty stavební.)

Roman Hypský
doktorand FIT VUT v Brně a bývalý král Majálesu
Král Majálesu 2015, který nechal vlát červenou vlajku nad Brnem. Student Fakulty informačních technologií (obor Management v IT). Nepoučitelný vtipálek, který se jen tak nevzdá a věci chce vždy dotáhnout do vítězného konce. A hlavně velký srdcař VUT!

Témata