Lidé

9. října 2016

Dobrých vývojářů je málo. Česko je ale velmoc, tvrdí Nohejl z STRV

STRV posílá zaměstnance přímo ke klientům. Většina sídlí v Kalifornii | Autor: archiv Petra Nohejla

Díky malé rebélii a velké vytrvalosti jediného zaměstnance zřídila před necelým rokem úspěšná česká firma STRV pobočku v Brně. Stávajících dvacet brněnských zaměstnanců, kteří řeší vývoj především pro nadějné americké start-upy, se má navíc v následujících letech rozrůst na více než sto. O kandidáty prý nemají nouzi. Podle technického šéfa brněnské pobočky Petra Nohejla je těch opravdu dobrých ale na trhu málo.

Čtyři roky pracoval vývojář Petr Nohejl převážně z domu a odmítal se odstěhovat do Prahy, nakonec se proto vedení STRV rozhodlo zainvestovat i do odnože v Brně. „Před pěti lety jsem ukončil studium na Fakultě informačních technologií VUT a hledal si práci. Chtěl jsem dělat Android, respektive vyvíjet Android aplikace. V Brně ale nebyla žádná velká nebo zajímavá firma, která by to dělala,“ popsal Nohejl.

Udělal si proto průzkum trhu a vytvořil seznam firem, které by ho zajímaly a pro které by chtěl případně pracovat. „Jednou z nich byla i malá česká firma uLikeIT sídlící v Praze. Než jsem se ale komukoliv stihl přihlásit, právě z uLikeIT mě oslovili a nabídli mi práci,“ dodal Nohejl. Společnost si ho prý všimla zejména díky tomu, že měl v dané době na Play Store už řadu vlastních aplikací pro Android s dobrým hodnocením.

Brněnskou pobočku na začátku příštího roku čeká stěhování | Autor: Studio Perspektiv

Do Prahy se ale za prací odstěhovat nechtěl. V Brně měl přítelkyni, bydlení i kamarády. „Snažil jsem se kluky přesvědčit, že pobočka v Brně má smysl. Jsou tu dvě informatické fakulty a spousta talentovaných lidí. Postupně se nám navíc začalo hlásit hodně lidí z Moravy, kteří nakonec také pracovali z domu,“ uvedl Nohejl.

Z uLikeIT se stalo STRV. Z deseti zaměstnanců se stalo 130 a z malého českého start-upu velmi úspěšná světová společnost. Vloni na podzim tak vedení společnosti vyslyšelo Nohejlovy argumenty a zaměstnalo okolo dvaceti lidí přímo v Brně. Mladý vývojář se tak kromě šéfa Android oddělení stal i vedoucím brněnské pobočky. „Kromě výběru nových kolegů a zajištění celkového chodu pobočky sleduju i novinky v oboru. Snažíme se být hodně inovativní a já zkoumám, co pro nás dává smysl a co ne,“ popsal Nohejl. Kromě toho pomáhá méně zkušeným kolegům a dohlíží na projekty.

Prostory pro zaměstnance nabízí i mimopracovní vyžití | Autor: Studio Perspektiv

Podle něj neměli problém najít do nové pobočky zaměstnance, i když těch dobrých je málo. Podle Nohejla je Česko ale velmoc, co se týče IT odborníků, a ve světě prý mají čeští vývojáři velmi dobré jméno. Přestože mají absolventi často desítky nabídek, řadu z nich láká kultura společnosti. Pro STRV je totiž charakteristické, že nabourává znaky korporátů. „Vyhovuje mi, že máme naprostou volnost. Pokud je úkol hotový, nikoho nezajímá, kdy a kde ho člověk dělal. Navíc fungujeme úplně jinak, než většina firem,“ upozornil Nohejl.

Jejich projekty totiž neřídí projektoví manažeři. S klienty komunikují přímo vývojáři, kteří pak na aplikaci pracují. „S klienty jsme ve velmi úzkém kontaktu. Neustále s nimi komunikujeme, takže vědí, co děláme dnes, i na čem budeme pracovat zítra. Navíc se snažíme posílat zaměstnance do Spojených států, aby přímo u klienta chvíli pobyli a měli tak možnost firmu i její záměry lépe poznat,“ dodal Nohejl. Zaměstnanci jsou pak podle něj více motivovaní na sobě pracovat a zákazníkům nabídnout to nejlepší.

Při cestách do USA měl Nohejl možnost podívat se i do Googlu | Autor: archiv Petra Nohejla

Kromě práce pro start-upy a velké korporace ale vyvíjí STRV i vlastní aplikace. Mezi nejznámější patří služba Ordr, která funguje v Praze. „Jde o službu na doručování jídla. Reaguje na potřebu vytížených lidí najíst se opravdu rychle. V nabídce máme každý den jedno až dvě jídla, které jsme schopni doručit do deseti minut,“ popsal Nohejl. Po Praze jezdí motorky a kola s připraveným občerstvením. V momentu, kdy si ho člověk objedná, kurýrům dojde notifikace a vzdálenost daného člověka na mapě. S jídlem k zákazníkovi dojede ten nejbližší,“ popsal fungování aplikace Nohejl. Kromě gastronomie se STRV podařilo prorazit i na poli online seznamování. Společnost provozuje například globální seznamku pro gaye Surge.

(zep)

Témata

Související články:
Umělá inteligence pouze rozšíří inteligenci přirozenou, tvrdí Mikolov z Facebooku
Kdybych se rozhodoval znovu, odešel bych do ciziny už na škole, říká absolvent FIT působící v londýnském City
Poznatky přibývají tak rychle, že není v lidských silách informace třídit, myslí si absolventka FIT VUT Drahomíra Herrmannová
Chtěla jsem dělat vědu v praxi a hledala nejlepšího zaměstnavatele v oboru, říká Barbora Micenková z Googlu
V productboardu definujeme nová pravidla produktového managementu. Klíčové je umět se přizpůsobit, říká absolvent FIT