Lidé

9. dubna 2019

Král a Královna Majálesu by měli šířit dobrou náladu a bojovat za studenty, říká kandidátka za VUT

Kristína Šintajová působí ve Studentské unii a Akademickém senátu FCH VUT | Autor: Martin Střálka

Královnou Brněnského Majálesu se může stát Kristína Šintajová, která třetím rokem studuje obor Chemie a technologie ochrany životního prostředí na Fakultě chemické VUT. Zájmy studentů se snaží prosazovat již od počátku svého studia hned v několika studentských organizacích. V současnosti je předsedkyní Studentské komory Akademického senátu FCH VUT. Každý, kdo se do boje o královský titul přihlásí, má podle ní připravený projekt s dobrým potenciálem. V případě výhry by proto ráda spolupracovala i s kandidáty z ostatních univerzit.


Proč jste se rozhodla kandidovat na Královnu Majálesu?
Chci mít víc možností pomáhat studentům a obhajovat jejich zájmy. Snažím se o to v různých studentských organizacích. Vidím díky tomu, co je špatně a co by se s tím dalo udělat. Jako Královna Majálesu bych měla ještě větší dosah. Nejen v rámci projektu, který chystáme s králem Majálesu, ale mohla bych ovlivnit třeba i další věci.


V jakých studentských organizacích působíte?
V Akademickém senátu FCH VUT, kterého jsem součástí, řešíme všechno, co se týká studia na univerzitě, od legislativy po finance. Jsem také členkou naší Studentské unie, kde organizujeme plesy a různé akce, při kterých se mohou studenti FCH VUT setkat a více se poznat. Některé jsou neformální, třeba laser game nebo PubQuiz. Byli jsme společně i darovat krev. Snažíme se také zjednodušit vstup do studia studentům prvního ročníku, proto organizujeme dvoudenní cykly přednášek a exkurzí s názvem Prvákoviny. V rámci toho pořádáme i prohlídky Brna a ukazujeme jim, kde se vyřizuje šalinkarta, nebo kde najdou knihovny.


Čeho byste jako Královna Majálesu ráda dosáhla?
Je mi trochu líto, že Královna zatím nemůže mít svůj vlastní projekt. Myslela jsem, že letos by to mohlo být jinak. Vzhledem k tomu, že studuji obor Chemie a technologie ochrany životního prostředí, zajímá mě ochrana přírody. Pokud bych mohla mít svůj projekt, byl by orientovaný podobným směrem, třeba na vylepšení třídění odpadu v Brně. Moc se mi ale líbí projekt našeho kandidáta za VUT Jendy Jílka. Chce pro brněnské studenty vybojovat semestrální jízdenky na MHD. Před pár dny jsme měli schůzku v Dopravním podniku města Brna a jejich reakce byla velmi vstřícná. Oba si myslíme, že se nám to podaří zrealizovat.

Jan Jílek zmínil, že v případě výhry by rád pomohl uskutečnit projekty ostatních kandidátů z ostatních univerzit…
Pokud vyhrajeme, určitě bychom s nimi chtěli spolupracovat. Každý, kdo se zapojí do něčeho takového, jako je kandidatura na Krále a Královnu Majálesu, má připravený projekt s dobrým potenciálem. Byla by škoda, aby se neuskutečnil. Myslím, že nebude problém se domluvit. S kandidáty z ostatních univerzit už jsme se setkali a jsou moc šikovní. Skoro se bojím, aby se do toho dostal ten správný soutěživý duch, protože mezi námi byla moc milá přátelská atmosféra.

Co všechno Vás ještě do samotného Majálesu čeká?
Čtvrtého dubna jsme na náměstí Svobody postavili májku a tak začal majálesový měsíc studentů. Tam byli poprvé představeni kandidáti na Krále a Královnu Majálesu ze všech čtyř univerzit. Čeká nás ekologická akce Odpadkobraní a 10. dubna bude na FAST VUT také královská debata kandidátů, kde budeme diskutovat nad různými tématy. Budu ráda, když nás studenti VUT přijdou podpořit.

 

Kristína Šintajová kandiduje s Janem Jílkem z FAST VUT | Autor: Martin Štřálka

Pokud se stanete Královnou, těšíte se na období vlády?
Už jsme se sice sešli s loňským králem a královnou, ale nejsem si pořád jistá, co všechno to bude zahrnovat. Vím, že uděláme maximum, abychom zrealizovali projekt se semestrálními jízdenkami. Ale ano, těším se. Těším se na všechno, protože všechno mi dá nové zkušenosti, které v životě můžu využít.

Jaký by podle vás měl být Král a Královna Majálesu?
Oba by měli být společenští a ochotní bojovat za studenty. Měli by se snažit prosadit nejen svůj projekt, ale angažovat se i za ostatní zájmy studentů. Nesmí jim chybět průbojnost a ambice, schopnost rozdávat dobrou náladu a energii. A měli by ve studentech vzbuzovat pocit, že pokud budou chtít a spojí síly, dokážou něco změnit.

Máte nějakou vlastnost, která je právě pro Královnu Majálesu ideální?
Jsem docela hyperaktivní a zvládám multitasking. Nevydržím moc dlouho na jednom místě a pořád musím něco dělat. Buď si najdu nový koníček, teď se třeba učím hrát na ukulele, nebo se víc zapojím do dění na VUT. Řekla bych, že to je to dobrá vlastnost pro Královnu Majálesu, protože ta musí při studiu plnit i své královské povinnosti. Najdu si ale čas i na pivo s kamarády. Podle mě je to tak, že pokud má člověk méně času, vede ho to k lepší organizovanosti a nastavení priorit.

(mar)

Témata

Související články:
Stevan Gavranović studuje bezolovnaté halogenidové perovskity, které šetří životní prostředí
Na střední škole propadla výrobě kosmetiky. Nyní obsadila druhé místo v podnikatelské soutěži a chystá nové produkty
Přála jsem si příležitost, která se neodmítá, říká oceněná doktorandka
Studentka chemické fakulty experimentovala s popílkem. Využila ho do podlah
Vědci z VUT významně pomohli s výrobou ochranných pomůcek a nyní pracují na nových projektech