Nápady a objevy

15. dubna 2019

Elektrokola může dobíjet slunce, vítr i lidský pohyb – navrhli studenti FSI VUT

K nabití elektrokol může sloužit i dlažba k výrobě elektrické energie | Autor: František Dvořák
Obliba elektrokol a elektrokoloběžek stále roste. Studenti průmyslového designu z Fakulty strojního inženýrství VUT proto přišli s návrhy, jak zařízení dobíjet pomocí obnovitelných zdrojů. Na Ústavu konstruování vzniklo osm futuristických návrhů, které využívají energii ze slunce, větru či lidského pohybu.

Původně měli studenti v kurzu Ateliér průmyslového designu vytvořit městské solární nabíjecí stanice pro elektrokola. „Ukázalo se však, že v centrech měst, kde by takové stanice měly smysl a bylo je možné propojit se službou sdílení kol, svítí slunce kvůli vysokým domům velmi málo. Proto jsme navrhli nabíjecí stanice i pro horské terény, kde lidé v horší fyzické kondici také často využívají elektrokola. Rozhodli jsme se tak využít i větrnou energii nebo propojení nabíjecích stanic s odpočívadly,“ vysvětlila vedoucí kurzu Anna Vávrová z FSI VUT.

Studenti dostali za úkol umístit dobíjecí zařízení do vybraného prostředí tak, aby příliš nerušilo, ale aby současně vynikalo. Zároveň měli zakomponovat do designu solární panely takovým způsobem, který by jim umožnil zajistit dostatek energie. „Museli vyřešit správné nastavení panelů, aby se natáčely a zachytily co nejvíce slunečních paprsků. To do určité míry omezilo tvarování produktu,“ doplnila Vávrová s upozorněním, že studentům se podařilo navrhnout vizuálně atraktivní řešení, která jsou zároveň pro uživatele dobře funkční.

Bicycle-e point
Turistické odpočívadlo s integrovanými střešními solárními panely | Autor: Ondřej Král
Student Ondřej Král navrhl designové turistické odpočívadlo, které nabízí také možnost půjčení a dobíjení elektrických horských kol. Stanice je napájena solárními střešními taškami ve vzhledu přírodní střešní krytiny. „Zákazníci budou mít možnost zarezervovat si kola předem, aby pro ně byla ve zvoleném místě nachystána. Bicycle-e umožní nabíjet současně až 7 elektrokol. Jednoduchý zamykací mechanismus, který slouží zároveň jako konektor nabíječky, je možné připevnit na elektrokola konkrétní půjčovny. Díky tomuto mechanismu nemusí zákazník kolo nadzvedávat ani složitě odemykat a při vracení jej jednoduše zasune zpět,“ vysvětlil Král.

Solar bike
Solární kolo má fotovoltaické články integrované v discích | Autor: Dominik Lob
S nápadem kola, které má přímo v discích kol integrovány solární panely, přišel Dominik Lob. „Kolo je nabíjeno oboustrannými solárními panely, které jsou za jízdy orientovány vertikálně, ale při zamčení kola v parkovací stanici se natočí k slunečnímu záření. Účinnost panelů je zvýšena odrazovými prvky umístěnými na zemi,“ popsal student. Díky tomu, že jsou solární panely součástí kola, mohou být parkovací stanice pouze mechanické a rozměrově úsporné.

Bicycle Tower
Parkovací dům pro elektrokola je pokrytý solárními panely | Autor: Klára Nyklová
Studentka Klára Nyklová vymyslela parkovací dům pro elektrická kola a koloběžky, který by mohl najít využití na sídlištích či v obytných zónách. Elektrickou energii by získával pomocí solárních panelů na stěnách. „Dům pojme a nabije až 30 kol či koloběžek. Automatický samoobslužný parkovací systém je rychlý a jednoduchý – díky mobilní aplikaci uživatel vždy ví, kolik je volných míst,“ popsala svůj návrh studentka.

Na horských kolech
Stojan na horská kola využívá k získávání energie větrnou elektrárnu | Autor: Tomáš Paška
Nápad Tomáše Pašky je určený pro horská kola. Stojan s názvem Najo dokáže kola nabíjet elektrickou energií získanou z vertikální větrné elektrárny. „Elektrickou energií se napájí vestavěná baterie, která poté dobíjí kola. Stojan je určený především na rozcestí a místa, kde se cyklisté zastaví na svačinu. Turbína elektrárny je dobře rozpoznatelná i na dálku a usnadňuje cyklistům orientaci,“ vysvětlil student. Druhý typ stojanu, který navrhl, počítá s nabíjením kol z běžné elektrárenské sítě, která je k dispozici v horských chatách.

Pohybová dobíjecí stanice
K nabití elektrokol může sloužit i dlažba k výrobě elektrické energie | Autor: František Dvořák
Student František Dvořák navrhl dobíjecí stanici pro elektrokola napájenou lidskými kroky. Ta by řešila problém s nedostatkem přímého slunečního záření, které v ulicích měst blokují vysoké budovy. „Existuje technologie, která umožňuje vyrábět elektrickou energii z lidské chůze po speciální dlažbě. Sešlápnutí jedné takové dlaždičky vyprodukuje až 20 sekund světla na ledkové žárovce,“ vysvětlil. Podle něj by bylo možné umístit zařízení do podchodů, kde je velká koncentrace lidí.

Na další návrhy studentů průmyslového designu se můžete podívat ve fotogalerii.

(mar)
Stojan na horská kola využívá k získávání energie větrnou elektrárnu | Autor: Tomáš Paška
Lavičky jsou propojeny s nabíjecí stanicí a stojany na kola | Autor: Zuzana Štubianová
Stojan na elektrokola zastřešují solární panely | Autor: Tereza Kreidlová
Stojan na elektrokola ukrývá baterii ve speciálním boxu, který může sloužit jako úschovný prostor | Autor: Jiří Korejz
Vstoupit do fotogalerie

Témata

Související články:
Výzva jako životní styl: strojLAB propojuje studenty i obory napříč VUT
Baví mě aplikovat znalosti ze strojařiny na lidské tělo, říká doktorandka
Čtyřnásobného šampiona v motosurfingu přitáhla ke strojařině touha porozumět „svému“ prknu
Vymysleli web na procvičování chemie. Dnes Názvosloví.cz využívá i tisíc studentů denně
Studenti VUT mohou zlepšit svůj mluvený projev díky projektu Minutový řečník