Nápady a objevy

8. července 2019

Student FIT VUT navrhl zařízení na padělání podpisů, chce být o krok napřed před falzifikátory

Cílem Pawluse je seznámit odborníky na písmoznalectví s novými technologiemi pro padělání podpisů | Autor: Jan Pawlus
Stačí podpis speciální tužkou se senzory sbírajícími data o způsobu psaní. A připojená 3D tiskárna už sama zvládne vytvořit jeho falzifikát. Padělací zařízení, které dokáže napodobit dynamické vlastnosti písma, navrhl spolu s policejními písmoznalci Jan Pawlus z FIT VUT. V budoucnu má pomáhat při odhalování strojových padělků podpisu.

Na Fakultě informačních technologií VUT se odborníci zabývají rozpoznáváním lidí na základě charakteristických rysů – otisku prstu, struktury duhovky či tvaru obličeje, tedy biometrickými charakteristikami a jejich možnou falzifikací. „Podpis je podobně individuální. Každý píše jinou rychlostí v různých částech a jiným přítlakem. Pokud se někdo snaží o falzifikaci podpisu pouze napodobením jeho tvaru, písmoznalci to pod mikroskopem snadno rozeznají,“ popsal Jan Pawlus z FIT VUT, který ve své diplomové práci navrhl zařízení na padělání podpisů. „Lidé mají pocit, že se podepisují pokaždé jinak. Ale s tím se počítá, a není to tak důležité. Když písmoznalci porovnávají podpisy, zajímají je spíš dynamické vlastnosti písma a zažité pohyby rukou,“ popsal Pawlus. Na vývoji zařízení spolupracoval i s policejními písmoznalci.

Student nejdříve navrhl mechanismus tužky, která je podobná běžné propisce a obsahuje spínače pro detekci psaní. Na tužku jsou připojené senzory, jež během psaní sbírají informace o křivce, úhlu držení i průběžné rychlosti. „Vyvinul jsem program a ten ze získaných dat dokáže zrekonstruovat podpis. Poté stačí originál vyfotit a sesbíraná data na snímek namapovat. Všechny informace se odešlou do 3D tiskárny, a ta falzifikát vytvoří,“ dodal Pawlus.

Senzory připojené na tužku sbírají informace o křivce, úhlu držení i průběžné rychlosti psaní | Autor: Jan Pawlus
Jan Pawlus chce ve své diplomové práci ukázat
, jaké nové technologie je možné k padělání podpisů využívat. A být tak před falzifikátory o krok napřed. „Navrhl jsem pouze prototyp. Bude jej potřeba ještě propracovat, protože výstupy nejsou přesvědčivé. Můj návrh se padělatelům kopírovat nevyplatí. Další prototyp propisky by měl být vybaven kvalitnějšími senzory a tlakoměrem, protože přítlak je jedna z důležitých charakteristik písma. Na zvážení je i využití 3D tiskárny, která není úplně nejvhodnějším produkčním nástrojem,“ vysvětlil Pawlus. „Můj model propisky má senzory zvenčí, ale ty by se měly zabudovat dovnitř. Člověk by tak netušil, že píše inkriminovanou propiskou,“ podotkl.

Kvalitní strojové padělky podpisů, které zvládnou věrně napodobit dynamické i plastické vlastnosti originálu, budou v budoucnu pro písmoznalce výzvou. „Je nutné, abychom odborníky na písmoznalectví s obdobnými technologiemi pro padělání průběžně seznamovali. A oni tak mohli v napodobeninách hledat nějaké nové rozlišující charakteristiky,“ uzavřel student.

(mar)

Témata

Související články:
Studentský trůn ovládlo VUT. Získalo Krále i Miss Majálesu 2015
Nechtěli zůstat sedět doma, dnes poráží profesionální fotografy
Potřeboval vymalovat, ale nemohl vybrat vhodnou barvu. Vymyslel proto aplikaci, o kterou je zájem i ve světě
Blogeři z VUT: Náš blog byl původně jen pro kamarády. Dnes máme stovky čtenářů
Jsem spíš vytrvalec. Jezdit na krátké dráze dokola mě nebaví, říká mladý rychlobruslař