Nápady a objevy

9. září 2021

Z auta na letadlo za 80 vteřin – na vývoji prvního létajícího automobilu pracují i absolventi VUT

První prototyp dosahuje při letu rychlosti 190 km/h a je vybavený motorem o výkonu 140 koní | Autor: Archiv společnosti Klein Vision
Na první pohled vypadá AirCar jako sportovní auto, stiskem tlačítka se však během chvíle transformuje v dvoumístné letadlo. První prototyp létajícího auta v červnu absolvoval zkušební 35minutový let mezi Nitrou a Bratislavou. Vývojový tým společnosti Klein Vision, jehož součástí jsou i absolventi FSI VUT Dalibor Vlček a Miroslav Šenkýř, nyní pracuje na druhém prototypu. Po certifikaci se létající auto dostane do rukou zákazníků.

Za volantem létajícího auta seděl při zkušebním letu mezi dvěma slovenskými městy majitel společnosti a hlavní konstruktér Štefan Klein: „Byl to doposud jeden z nejdelších absolvovaných letů a probíhal naprosto bez problémů. Auto je ve vzduchu velmi dobře ovladatelné a pilota ničím nepřekvapí. Ani při dosavadních letových zkouškách jsme neobjevili žádnou chybu.“

Přeměna ze silniční verze vozidla na leteckou trvá přibližně 80 vteřin. Po stisknutí tlačítka se z trupu automaticky vyklopí křídla a vysunou se ocasní plochy V silničním módu je AirCar standardní vozidlo 5metrové délky, se kterým není problém zaparkovat ve městě. V leteckém módu se díky ocasu prodlouží o 1,5 metru a rozpětí křídel přesahuje 8 metrů. K ovládání vozidla slouží klasický volant, se kterým pilot během letu, stejně jako u běžných letadel, otáčí a pohybuje vpřed a vzad.
V leteckém módu rozpětí křídel přesahuje 8 metrů | Autor: Archiv společnosti Klein Vision
Od ostatních menších letadel se technické provedení AirCaru, který má na kontě i několik patentů, liší i v aerodynamické koncepci. „U standardního letadla celý vztlak generují křídla, tady asi z 25 % přispívá i samotný trup vozidla. Není to těleso, které vytváří pouze aerodynamický odpor, ale má tvar, který generuje vztlak nutný k překonání zemské tíže,“ popsal absolvent FSI VUT Dalibor Vlček, který má v projektu AirCar na starosti pevnostní výpočty a dimenzování konstrukce.

První prototyp AirCaru dosahuje při letu rychlosti 190 km/h a je vybavený motorem o výkonu 140 koní. Druhý prototyp, na kterém Kleinův tým aktuálně pracuje, bude mít dvojnásobný výkon a ve vzduchu by se měl pohybovat rychlostí 300 km/h. Doletová vzdálenost na jedno natankování se prodlouží na 700 až 1000 km. K ovládání vozidla je nutné vlastnit pilotní i řidičský průkaz.
AirCar v módu automobilu | Autor: Archiv společnosti Klein Vision
Koncept létajícího auta představuje nový typ dopravního prostředku, takzvané duální vozidlo, které by mělo zjednodušit a zrychlit osobní přepravu. „Při klasickém cestování letadlem strávíte čas cestou na letiště, odbavením, transportem z letiště. A i v případě, že máte vlastní letadlo, je nutné ho vytáhnout z hangáru a nachystat. S létajícím autem můžete vyrazit z domu, přijet na jakékoliv menší letiště, provést transformaci a vzlétnout. Po přistání se pak pohodlně dopravíte přímo do cílové destinace,“ doplnil Vlček.

Přestože jde o nový typ dopravního prostředku, dopravní infrastruktura je podle vývojářů AirCaru připravena. V České republice je poměrně hustá síť menších letišť pro sportovní letadla, ze kterých je možné odstartovat nebo na nich přistát. Pilotní průkaz odpovídající kategorie vlastní asi 5 tisíc Čechů a ještě příznivější jsou pro tento typ cestování Spojené státy, kde jím disponuje více než 500 tisíc pilotů menších letadel. Právě na tento trh se chce společnost Klein Vision zaměřit s druhým prototypem AirCar po získání certifikátu od Evropské agentury pro bezpečnost letectví. „Pokud půjde certifikační proces podle plánu, mohli by si zákazníci koupit první model létajícího auta už za 2 až 3 roky,“ uzavřel Klein.

(mar)
AirCar v módu automobilu | Autor: Archiv společnosti Klein Vision
První prototyp  dosahuje při letu rychlosti 190 km/h a je vybavený motorem o výkonu 140 koní | Autor: Archiv společnosti Klein Vision
K ovládání vozidla slouží klasický volant, se kterým pilot během letu, stejně jako u běžných letadel, otáčí a pohybuje vpřed a vzad | Autor: Archiv společnosti Klein Vision
AirCar v módu automobilu | Autor: Archiv společnosti Klein Vision
Vstoupit do fotogalerie

Témata

Související články:
Firmy by měly platit za nápady z akademické půdy, říká zakladatel NenoVision
Absolvent FSI objevil zapomenutý kout Albánie. Vozí sem mladé dobrodruhy i dobrovolníky
Martin Šula: Nemusím pracovat pro to, abych vydělal peníze. Pracuju pro to, abych sám sobě něco dokázal
Cestu si člověk musí vyšlapat sám, říká designér Karel Povolný
Staré stroje mají úplně jinou duši, říká Tomáš Flimel