Téma

2. října 2023

Česko budoucnosti. Mladí architekti představili více než stovku netradičních nápadů

Rýžová pole na Pardubicku či Praha vyšší o jedno patro – utopie, nebo vize? Více než 140 studentů architektury a urbanismu se na jaře sešlo pod taktovkou holandského architekta Winyho Maase. Cílem workshopu CZ2 Visions for the Future of the Czech Republic bylo propojit mladé architekty, aby se neotřelým způsobem zamysleli nad výzvami, kterým Česko čelí – ať už jde o ekologii, dopravu či bydlení.

Desetidenního květnového workshopu se kromě VUT zúčastnili také studenti FA ČVUT, ARCHIP, TU Liberec a TU Delft. „Studenti vycházeli ze statistik, třeba kolik u nás napadne ročně sněhu či kolik tun odpadu vyprodukujeme. Některé nápady – například využití opuštěných sakrálních staveb k zadržování vody v krajině – působí až utopisticky. Otevírají ale debatu o principech, které na základě dat už jsou nebo v blízké budoucnosti budou podstatné,“ hodnotí vedoucí ateliéru Michal Palaščák z FA VUT.

Nápady se týkaly deseti oblastí – ekonomiky, bydlení, dopravní infrastruktury, hustoty obyvatel, ekologie, zalesnění, národních parků, průmyslové výroby, sociologie a demografie. Mezi stovkou originálních studentských vizí se tak objevila vysokorychlostní železnice propojující zemi, umístění větrných turbín podél železničních tratí nebo ustanovení hlavního města Evropy v Praze, aby se sjednotilo dojíždění pro europoslance.

Právě modelování nových situací a podnícení principu thinking outside the box Palaščák považuje u nastupující generace urbanistů a architektů za zásadní. „V naší profesi v současnosti chybí přesah do budoucna. Architektura ve svém oboru mírně stagnuje a blíží se průmyslovému designu. Navrhnout hezký dům brzy zvládne i umělá inteligence. Architekt by ale měl uměl myslet, analyzovat data a přicházet s nekonvenčním řešením,“ dodává Palaščák.

Workshop vedl holandský architekt a profesor Winy Maas, který je zakladatelem think-tanku The Why Factory a zkoumá možnosti rozvoje evropských měst na základě statistických dat. V uplynulých letech tak navrhoval achitektonické vize třeba pro Curych či Oslo. V současnosti je hostujícím profesorem na ČVUT a zároveň vede ateliér MVRDV známý pro inovativní přístup k architektuře budov i krajiny.
„Málokdy mohou studenti spolupracovat s architektonickou star podobného formátu. A stát se součástí akce, která přesahuje rámec Brna i Česka,“ komentuje akci Palaščák. Pozitivně hodnotí navázání spolupráce mladých architektů napříč různými vysokými školami a vzájemnou inspiraci.

Originální nápady studenti zpracovali do podoby 3D modelů a zanesli do velké mapy v měřítku 1 : 20 000. Několikapatrovou výstavu si mohli lidé prohlédnout v atriu FA ČVUT a část bude k vidění v Brně na FA VUT. S nápady se seznámili i politici včetně prezidenta Petra Pavla. Jak vidí českou budoucnost mladí architekti, představí i kniha, kterou by ještě letos měla vydat zúčastněná univerzita TU Delft.

Výstava by měla být prvním krokem k vytvoření platformy, která by podnítila koncepční debatu o architektuře, krajině, udržitelnosti i biodiverzitě.

(mar)
Vstoupit do fotogalerie

Témata

Související články:
„Vy neslyšíte sirény?“ křičeli prchající Ukrajinci
Cenu Bohuslava Fuchse získal parkovací dům v Novém Lískovci
Parametrické navrhování otevírá nové možnosti v architektuře
Lázně, náměstí, radnice. Studenti architektury se poprvé představí v galerii
Nikdo nečekal, že se budu střílení věnovat vrcholově, říká nejlepší sportovkyně VUT