Téma

20. července 2017

Cenu Bohuslava Fuchse získal parkovací dům v Novém Lískovci

Po celé budově fakulty byly vystaveny modely a postery budoucích architektů | Autor: Filip Kůřil

Návrh parkovacího a bytového domu, Arteca a Knihovna+. To jsou vítězné projekty, která oslovily šestičlennou porotu nejvíce a získaly tak 13. Cenu Bohuslava Fuchse, která se již tradičně na fakultě uděluje. Postery a modely rozmístěné po celé budově mohli návštěvníci obdivovat už od ranních hodin. Úkolem odborné komise bylo všechny práce důkladně prostudovat a vyhodnotit, který tým se s tématem popral nejlépe a přišel s originálním nápadem.

Mezi nejlepšími návrhy se umístil mimo jiné i ten od pětice studentů ve složení Alžběta Čechová, Alžběta Horáková, Barbora Kocářová, Arnošt Pchálek a Nela Vicanová, kteří pod vedením zkušeného architekta Michala Palaščáka zpracovali návrh parkovacího a bytového domu v Novém Lískovci. „Několik parkovacích domů jsem projektoval, takže mám k tématu blízko. U tohoto typu objektů mě vždy vadí jejich úzce specifikované využití, proto bylo téma zadané tak, aby budova kromě parkování nabídla i bydlení a občanskou vybavenost,“ vysvětlil Palaščák.

Jeden z oceněných návrhů vytvořila pětice studentů pod vedením architekta Michala Palaščáka | Autor: Filip Kůřil

Přestože na projektu pracoval celý tým studentů, každý dostal prostor navrhnout svůj bytový dům na střeše parkovacího domu. „Určitě to nebylo ze strany studentů dokonalé, ale když si uvědomím, že to byl jejich druhý semestr navrhování, tak výsledek lehce převyšuje průměr,“ zhodnotil výsledek jejich úsilí vedoucí architekt.

Dalšími oceněnými projekty byl návrh s názvem Arteca, který vytvořila dvojice studentů Marianna Kubová a Václav Šana, na třetím pak Knihovna+ Matěje Kurajdy. Speciální cenu obdržel Oskar Madro z ateliéru Základy architektonického navrhování a společnost Xella ocenila také návrh přístavby školy a dostavby sportovní haly ve Starém Plzenci.

Autor: Filip Kůřil
Autor: Filip Kůřil
Autor: Filip Kůřil
Autor: Filip Kůřil
Autor: Filip Kůřil
Autor: Filip Kůřil
Vstoupit do fotogalerie

(kah)

Témata

Související články:
Save the Piano! Studentky architektury poslechly – a vyhrály
Dvojice architektů z VUT zvítězila v prestižní studentské soutěži. Pavilon navrhli za pouhých 24 hodin
Petra Buganská navrhla lávku, která se vznáší nad řekou
Cenu Bohuslava Fuchse získaly práce zaměřené na lokalitu "brněnského Bronxu"
Dřevo je fascinující materiál, myslí si jedna z vítězek soutěže Stavby s vůní dřeva