Téma

5. listopadu 2019

Kariérní centrum nabízí desítky technických, podnikatelských i seberozvojových workshopů. Pro studenty zcela zdarma

Díky Kariérnímu centru VUT mohou studenti zdarma navštívit mnohdy cenově nedostupné semináře | Autor: unsplash
Získat praktické rady, jak začít s vlastním podnikáním. Dozvědět se, jakou fotku použít na životopis a jakou na profesní sociální síť. Nebo se zeptat úspěšných českých podnikatelů a odborníků, co jim pomáhá a co je motivuje. To je jen zlomek ze služeb a přednášek, které s novým semestrem opět nabízí Kariérní centrum VUT. Sloužit chce do budoucna nejen jako poradce pro kariéru, ale jako výchozí bod pro všechny studenty, kteří řeší v životě problém a neví, kam se obrátit. V listopadu nabídne Technický týden i podnikatelské minimum pro startupisty.

Podle vedoucí Kariérního centra VUT Lucie Hron je hlavním úkolem centra studenty správně nasměrovat a propojit s vhodnými lidmi či institucemi. „Naše dveře jsou otevřené všem studentům VUT. Ať už zvažují, kterým směrem se dál v rámci studia a kariéry vydat, chtějí někam na stáž či do praxe nebo řeší nestudijní problémy. Mnohdy studenti neví, jak daný problém řešit a na koho se obrátit. V takovém případě mohou přijít za námi. Pokud jejich problém nebudeme moci vyřešit my, tak je nasměrujeme na příslušné místo,“ přiblížila Lucie Hron.

Příkladem podle ní může být student, který se na centrum obrátí, protože má dyslexii nebo poruchu mluvy, která mu ztěžuje studium. „Má obavy z tohoto důvodu žádat o práci, komunikovat s ostatními. Například v otázkách přípravy na pohovor a životopisu mu pomůžeme my. Zároveň ho ale propojíme s Poradenským centrem Alfons. Jiný případ může být student VUT s nestudijními problémy. Například v těžké životní situaci, změně priorit, když není spokojen se zvoleným oborem,“ dodala Lucie Hron.
V konzultačních hodinách, které Kariérní centrum VUT sídlící v budově Fakulty podnikatelské nabízí, zaměstnanci poradí například s životopisem, možnostmi dalšího rozvoje i se základy podnikání. „Nechceme být pouze místem, kde se střetávají firmy a studenti, ale chceme studentům nabízet pomoc v řešení konkrétních problémů,“ upozornila Hron.

Kromě osobních konzultací proto centrum nabízí i řadu seminářů, přednášek a workshopů, které mají studenti VUT zdarma. „Zveme experty, kteří mnohdy nabízí stejné lekce veřejnosti za tisíce korun. Studenti mají díky univerzitě jedinečnou šanci se dál rozvíjet a posouvat i v oblastech, které se třeba na jejich fakultě nevyučují,“ podotkla Lucie Hron.

Technický týden přiblíží práci s daty, zkrátka nepřijdou ani podnikatelé

V podzimním semestru najdou zájemci v nabídce Kariérního centra VUT například profesionální focení. „Během akce se studenti dozví, jak se fotit pro různé obory, na životopis i profesní sociální sítě, jak se upravit i jaké fotky použít. Budou mít šanci se také přímo na místě nechat vyfotit,“ přiblížila Hron.

Centrum chystá také workshop zaměřený na Facebook. „Spíše na tu profesnější část, tedy na práci v Business Manageru, který mohou v budoucnu lidé využít jak osobně, tak pracovně,“ dodala Lucie Hron.

Kromě toho se zájemci mohou těšit na Technický týden, který proběhne v první půlce listopadu. „Jsou v něm obsaženy semináře na práci s Big Data a na datovou analýzu. Ty už jsou z velké části obsazené. Dále budou součástí Technického týdne i workshopy na projektový management v IT či na nástroje pro řízení,“ vyjmenovala Hron.

Ti, kteří zvažují podnikání, mohou využít série seminářů pokrývající témata byznys plánu, autorských práv či rozdílů mezi OSVČ a s.r.o. „Naše Startupová akademie začíná na podzim a zahrnuje čtyři praktické workshopy. Studenti se naučí, jak pracovat s podnikatelským nápadem, jak ho dál rozvíjet i jak se chránit. Ve spolupráci s externí firmou pokryjeme právní otázky. Co podnikání obnáší za legislativní povinnosti, kdy a jak podnikatelský nápad patentovat a jak ho právně zabezpečit,“ uvedla Lucie Hron.

Veškeré přednášky i semináře mají studenti zdarma. Stačí se registrovat přes webové stránky Kariérního centra VUT. „Aktivně používáme i Facebook či Instagram, kde předem informujeme o nadcházejících akcích. Kapacita workshopů je obvykle dvacet lidí. Doporučuji ale studentům, aby se nahlašovali alespoň tři dny předem. Zvýší pravděpodobnost, že se na akci ještě dostanou,“ upozornila Lucie Hron. Pro studenty pak plánuje centrum například i program mentoringu a možnosti stínování odborníků.

Všechny workshopy a přednášky pro studenty jsou realizovány z projektu MOST (projektu Moderní a otevřené studium techniky CZ.02.2.69/0.0/0.0/16_015/0002430).

(zep)

Témata

Související články:
Erasmus+ umožňuje studentům zažít univerzitní život v zahraničí. Nejvíc zájemců je na FSI a FAST
Historický odkaz ovlivňuje hodnotu kulturních památek. Vliv má například i vzdálenost od zastávky
Na FAST VUT otevřeli nové studijní programy. Řeší zdravé vnitřní prostředí i správné provozování budov
Škola v Malém Tibetu hledá dobrovolníky, kteří nadchnou místní děti pro vědu
Výzkumníci a studenti z FAST založili firmu. Chtějí se stát průkopníky v oblasti moderních kořenových čistíren