Téma

6. srpna 2018

Klub Elektron oslaví příští rok dvacetiny

V minulosti vyrazili členové klubu třeba na Dlouhé Stráně | Autor: archiv klubu Elektron

Příští rok oslaví už druhou dekádu své existence. Řeč je o klubu Elektron, který funguje při Fakultě elektrotechniky a komunikačních technologií a Fakultě informačních technologií. Sdružuje nejen absolventy, ale všechny, kteří mají zájem se do aktivit klubu zapojit. Členové se tak mohou díky Elektronu odborně i kulturně vzdělávat, nebo třeba společně vyrazit na výlet.


Klub Elektron vznikl v roce 1999, kdy ještě byla Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií spojená s Fakultou informačních technologií, a to z iniciativy profesora Honzíka, tehdejšího děkana fakulty. I po rozdělení obou fakult v roce 2002 však Elektron nepřestal fungovat pro obě fakulty a dodnes existuje díky podpoře FEKT a FIT, na jejichž absolventy se zaměřuje. Členem se ale může stát kdokoliv, kdo zaplatí členský poplatek.

"Momentálně máme 110 členů, převážně absolventů zmiňovaných fakult. Jedná se o bývalé studenty spíše z dřívějších let. Věkový průměr je asi 70 roků," uvedl předseda klubu Milan Chmelař. I když by se mohlo zdát, že členskou základnu budou díky technickému zaměření tvořit převážně muži, je mezi členy poměrně velké zastoupení žen, z nichž mnohé VUT absolvovaly.

Výbor klubu se schází každý měsíc a na každé čtvrtletí se tvoří plán akcí. Jde hlavně o různé přednášky, oblíbené jsou ty cestovatelské a zaměřené na zdraví. Často se také vyráží na různé kulturní akce, především výstavy. "Nejoblíbenější jsou pak zájezdy na hrady, zámky a technické památky. Díky finanční podpoře obou fakult jsme totiž schopni zajistit výlet za minimální poplatek ze strany členů," doplnil Chmelař. O některé organizované výlety je dokonce takový zájem, že se místa vyprodají třeba za dvě hodiny. V minulosti došlo třeba na návštěvu Vídně nebo přečerpávací elektrárny Dlouhé Stráně. Na podzim se pak chystá návštěva atomové elektrárny v Dukovanech spojená s návštěvou pamětihodností v okolí.

Kromě těchto aktivit mohou členové využívat i zázemí klubu, kde je k dispozici technika. "Někteří totiž nemají doma běžně k dispozici počítač, tak občas chodí k nám," vysvětlil předseda Elektronu. Před několika lety klub uspořádal setkání prvních absolventů tehdejší Fakulty elektrotechniky a informatiky po padesáti letech. Organizátorům se podařilo sehnat 35 absolventů ze všech koutů Česka a Slovenska. Členové se navíc už v roce 2005 zapojili do charitativní aktivity, kdy se rozhodli, že budou finančně podporovat studium jedné indické dívky. Ta v letošním roce studia dokončí a stane se učitelkou.

Více informací o programu klubu a o tom, jak se stát jeho členem, najdete na stránkách Elektronu.

(kah)

Témata

Související články:
Nemít trenéra je mezi běžci rarita, říká vítězka akademického mistrovství Lucie Maršánová
Adam a Kateřina Chromí: Já byla zadýchaná, brácha se skoro nudil
Neomezená dovolená pro naše zaměstnance byl dobrý nápad, říká ředitel ARTINu a absolvent VUT Jan Najvárek
Na tištěné violoncello hraje koncertní mistr filharmonie i hokejista
Na tištěné violoncello hraje koncertní mistr filharmonie i hokejista