Téma

3. dubna 2018

Kruhy na Pekařské ulici v Brně připomínají tragickou událost. Smrt architekta Petra Hurníka

Kruhy mají jednak připomínat cyklistické kolo, jednak brýle typické pro zesnulého architekta | Autor: archiv Igora Serenčka
Neštěstí, při němž zemřel pedagog působící na Fakultě architektury, má od podzimu svoji připomínku na Pekařské ulici. Před dvěma lety zde totiž došlo k tragické dopravní nehodě, která se stala osudnou Petru Hurníkovi. Jeho kolegové a kamarádi se zasadili o to, aby na místě události vznikl pomník.

Osudná nehoda se stala na konci dubna 2016, když se Petr Hurník vracel v noci domů. Tehdy projížděl ulicí Pekařskou, kde byla podél chodníku zaparkovaná auta. Jedno však stálo v jízdním pruhu a jeho řidič si nevšiml projíždějícího cyklisty. Otevřel dveře a architekta srazil a ten následně přeletěl dveře automobilu až na tramvajový pás. Bohužel tehdy neměl helmu, takže si těžce poranil hlavu a na následky posléze zemřel.

„Všechny nás to šokovalo. Spontánně jsme proto umístili na Pekařské tzv. ghost bike. Vzali jsme kolo, natřeli ho na bílo a umístili na místě nehody ke sloupu pouličního osvětlení. Bohužel je to veřejný prostor, takže se to nelíbilo magistrátu. Také docházelo k poškozování kola a krádežím květin a svíček. Kolo tedy bylo městem po nějaké době odstraněno,“ vysvětlil Igor Serenčko, jeden z iniciátorů vzniku pomníku a doktorand působící na Fakultě architektury.

Kamarádi a spolupracovníci zesnulého architekta se tedy rozhodli, že se pokusí o umístění nějaké formy připomínky přímo na místě, ale tentokrát již oficiální cestou. Po mnoha jednáních se zástupci městské části a Technických sítí Brno nakonec došlo v září minulého roku k osazení sloupu na místě nehody a ke slavnostnímu odhalení pomníku.

Budete-li procházet Pekařskou ulicí, zkuste se u domu s číslem popisným 66 podívat vzhůru a na jednom ze sloupů spatříte dvě černá kola. „Ta mají jednak symbolizovat cyklistické kolo, tedy připomínku dopravní nehody, jednak brýle typické pro pana Hurníka,“ vysvětlil autor pomníku, Igor Serenčko.

Autor: archiv Igora Serenčka
Autor: archiv Igora Serenčka
Autor: archiv Igora Serenčka
Vstoupit do fotogalerie

(kah)

Témata

Související články:
Brněnské architektonické studio Chybík+Krištof je nejlepší na světě
Stovky historických pivovarů v Česku čekají na svou druhou šanci
Interiér kostela má být protikladem vnějšího světa, říká architekt Marek Štěpán
Nerealizované projekty jsou mnohdy zajímavější než jejich realizované protějšky, míní autor knihy „Brno postavené nepostavené“
Díky Domu pro Slovácko získali lidé rychlou architektonickou pomoc po tornádu