Téma

3. dubna 2018

Kruhy na Pekařské ulici v Brně připomínají tragickou událost. Smrt architekta Petra Hurníka

Kruhy mají jednak připomínat cyklistické kolo, jednak brýle typické pro zesnulého architekta | Autor: archiv Igora Serenčka
Neštěstí, při němž zemřel pedagog působící na Fakultě architektury, má od podzimu svoji připomínku na Pekařské ulici. Před dvěma lety zde totiž došlo k tragické dopravní nehodě, která se stala osudnou Petru Hurníkovi. Jeho kolegové a kamarádi se zasadili o to, aby na místě události vznikl pomník.

Osudná nehoda se stala na konci dubna 2016, když se Petr Hurník vracel v noci domů. Tehdy projížděl ulicí Pekařskou, kde byla podél chodníku zaparkovaná auta. Jedno však stálo v jízdním pruhu a jeho řidič si nevšiml projíždějícího cyklisty. Otevřel dveře a architekta srazil a ten následně přeletěl dveře automobilu až na tramvajový pás. Bohužel tehdy neměl helmu, takže si těžce poranil hlavu a na následky posléze zemřel.

„Všechny nás to šokovalo. Spontánně jsme proto umístili na Pekařské tzv. ghost bike. Vzali jsme kolo, natřeli ho na bílo a umístili na místě nehody ke sloupu pouličního osvětlení. Bohužel je to veřejný prostor, takže se to nelíbilo magistrátu. Také docházelo k poškozování kola a krádežím květin a svíček. Kolo tedy bylo městem po nějaké době odstraněno,“ vysvětlil Igor Serenčko, jeden z iniciátorů vzniku pomníku a doktorand působící na Fakultě architektury.

Kamarádi a spolupracovníci zesnulého architekta se tedy rozhodli, že se pokusí o umístění nějaké formy připomínky přímo na místě, ale tentokrát již oficiální cestou. Po mnoha jednáních se zástupci městské části a Technických sítí Brno nakonec došlo v září minulého roku k osazení sloupu na místě nehody a ke slavnostnímu odhalení pomníku.

Budete-li procházet Pekařskou ulicí, zkuste se u domu s číslem popisným 66 podívat vzhůru a na jednom ze sloupů spatříte dvě černá kola. „Ta mají jednak symbolizovat cyklistické kolo, tedy připomínku dopravní nehody, jednak brýle typické pro pana Hurníka,“ vysvětlil autor pomníku, Igor Serenčko.

Autor: archiv Igora Serenčka
Autor: archiv Igora Serenčka
Autor: archiv Igora Serenčka
Vstoupit do fotogalerie

(kah)

Témata

Související články:
Čínská urbanizace postupuje příliš rychle. Pokud selže, budeme čelit obrovské krizi, říká mladý architekt
Ivan Koleček: Čeští architekti navrhují příliš přepychově
Absolventi Fakulty architektury získali druhé místo za návrh komunitního bydlení pro sběratele
Pan Benetton si s námi dal smažák a chválil náš pavilon, říkají architekti Chybík a Krištof
Žďár nad Sázavou by mohl do deseti let změnit podobu. Za návrhem stojí absolvent VUT