Téma

17. dubna 2026

Kyberbezpečnost roste raketově. Nový program proCyber na VUT hodnotí první studenti

Prohlídka laboratoří FEKT VUT při zahájení prvního semestru programu proCyber. | Autor: Jakub Rozboud
Kybernetická bezpečnost dnes patří k nejrychleji rostoucím oborům a poptávka po odbornících výrazně převyšuje nabídku. Profesní program proCyber na Fakultě elektrotechniky a komunikačních technologií VUT (FEKT) vznikl jako odpověď na tuto situaci a první semestr ukazuje, že propojení techniky, práva a praxe funguje. Studenti oceňují flexibilitu, okamžitou aplikovatelnost i možnost vzdělávat se při práci na plný úvazek.

První ročník programu aktuálně studuje 25 studentů – 15 mužů a 10 žen. Dvouleté studium je rozděleno do čtyř semestrů a je zakončeno titulem MSc. Studenti si postupně volí technický nebo právní směr, přičemž výuka záměrně zachovává přesah do obou oblastí. Součástí jsou i mikrocertifikáty za jednotlivé bloky, které potvrzují konkrétní kompetence už během studia.

Právě multidisciplinaritu považuje za klíčovou jedna ze studentek programu Veronika Nagyová, která získané znalosti rovnou využívá v kybernetickém týmu jedné z největších nadnárodních poradenských společností. „Na trhu chybí lidé, kteří rozumí kybernetickému právu a současně IT technice. Je nutné rozumět obojímu – právu, aby to člověk dokázal vysvětlit technikům, a technice, aby to dokázal přeložit právníkům,“ upozorňuje Nagyová, která se řadu let v zahraničí živila jako modelka.

Přestože s kybernetikou neměla předchozí zkušenosti, staví na studiu práv a nabyté znalosti rovnou využívá v práci. „Začínali jsme od základů, takže se mohli zapojit i lidé bez hlubokého technického backgroundu jako jsem já. Zároveň ale vidím, jak rychle se znalosti skládají dohromady. Moje uživatelské IT znalosti jsou už po prvním semestru jinde a mnohem lépe rozumím některým systémovým operacím.“

Veronika Nagyová během uvítání studujících programu na FEKT VUT. | Autor: Jakub Rozboud
Podobnou zkušenost popisuje i student programu Martin Zavadil, který působí jako konzultant a školitel v oblasti AML a kybernetické bezpečnosti a externí lektor České národní banky: „Studium mi pomáhá lépe chápat širší kontext kyberbezpečnosti a zároveň okamžitě reagovat na potřeby klientů. Ve své praxi se dlouhodobě zaměřuji na školení zaměstnanců, protože právě lidský faktor bývá nejslabším článkem zabezpečení.”

„Získané znalosti mohu ihned aplikovat a uchopit tato témata systematičtěji. Z podnikatelského pohledu zároveň vidím v kyberbezpečnosti výrazný potenciál – zejména v souvislosti s rostoucími regulatorními požadavky, které firmy nutí tato témata aktivně řešit,“ dodává.


Významnou roli hraje i forma studia, která umožňuje kombinovat vzdělávání s pracovním životem. Výuka probíhá převážně online, doplněná o intenzivní bloky v unikátních laboratořích FEKT a FIT – jednou z nich je Kybernetická aréna BUTCA, platforma pro personalizovaný trénink v kyberbezpečnosti, průmyslu i energetice. Studenti zároveň pracují na projektech, které často přímo navazují na jejich profesní agendu. „Absolvent tak dokáže okamžitě reagovat na situace, které ve firmách skutečně nastávají,“ dodává Jan Hajný, garant programu proCyber.

Právě formu studia a přístup vyučujících si chválí oba pracující studenti. „Učitelé k nám přistupují s respektem k našemu času, dávají nám to nejdůležitější know-how a přizpůsobují úkoly tak, abychom je mohli rovnou využívat v praxi,“ dodává Nagyová. Potvrzuje to i Zavadil: „Učitelé se k nám chovají jako k partnerům, oceňují, že se chceme něco naučit, a mají snahu nám vyjít vstříc.“

Program proCyber je jedním z prvních profesních programů, který nabízí vzdělání v kybernetické bezpečnosti. Doposud existovaly pouze krátké a nákladné kurzy u specializovaných škol. Další možností bylo studovat v zahraničí.
Prohlídka laboratoří FEKT VUT při zahájení prvního semestru programu proCyber. | Autor: Jakub Rozboud
„Původně jsem zvažovala University of London, která podobný program také nabízí. Já ale chci zůstat v Česku a potřebuji stavět znalosti na českém právním systému. Proto jsem si vybrala brněnskou VUT – byla to druhá nejlepší možnost v celé Evropě, kterou jsem našla,“ hodnotí svoji volbu Nagyová.

Program proCyber na VUT je určený pro uchazeče s bakalářským vzděláním – ať už v praxi působí, nebo se chtějí do kyberbezpečnosti teprve posunout. Otevřený je i lidem bez předchozího vzdělání v IT nebo právu, kteří hledají cestu, jak do oboru vstoupit. Výuka začíná od základů a postupně směřuje k praktickému využití znalostí.

„Doporučila bych to každému, koho to láká. Není se čeho bát. Je to velká příležitost získat vzdělání v nově vznikajícím oboru a dostat se třeba i v rámci stejné firmy na lépe placenou pozici,“ shrnuje Nagyová.

„Cílem bylo vytvořit program, který na českém trhu chyběl – systematické vzdělání kyberbezpečnosti pro pracovníky v kritické infrastruktuře, státní správě, firmách i pro všechny, kteří chtějí využít potenciál oboru,“ uzavírá Hajný. „První semestr ukazuje, že se podařilo propojit akademické zázemí s praxí a vytvořit smysluplnou cestu pro další odborný růst.“ Do dalšího ročníku programu se mohou studenti přihlásit už jen do 31. května 2026.

(mar)
Prohlídka laboratoří FEKT VUT při zahájení prvního semestru programu proCyber. | Autor: Jakub Rozboud
Prohlídka laboratoří FEKT VUT při zahájení prvního semestru programu proCyber. | Autor: Jakub Rozboud
Vstoupit do fotogalerie

Témata

Související články:
Ředitel CISCO: Některé zkoušky už člověk opakovat nechce, ale je dobře, že jsou
Martin Cígler: Největší brzdou rychlejšího IT rozvoje je nedostatek lidí
Ženy z VUT, které hýbou světem vědy a techniky
Klub Elektron oslaví příští rok dvacetiny
VUT v Brně představí na IDETu nové roboty a další novinky pro armádní průmysl