Téma

24. června 2016

Letošní diplomanti z FaVU zaplnili dva výstavní prostory

Vernisáž výstavy Diplomanti FaVU | Autor: Filip Beránek

Devětatřicet absolventů Fakulty výtvarných umění VUT vystavuje svá díla až do 24. července v Domě pánů z Kunštátu a také v galerii Starý pivovar na Fakultě informačních technologií. Právě letošní velký počet absolventů přinutil kurátory k rozdělení výstavy do dvou lokalit. Celému projektu navíc předcházelo dotazníkové šetření, které pomohlo vytvořit tzv. ideální typ absolventa FaVU.

„Snažili jsme se při instalaci výstavy překročit rozdělení fakulty na jednotlivé obory či ateliéry. Dramaturgii výstavy je tak možné vnímat jako průchod několika prostředími,“ vysvětlil kurátor Václav Magid, který na výstavě spolupracoval s Vasilem Artamonovem. V Domě pánů z Kunštátu je možné vidět malbu, prostorové instalace, multimediální tvorbu i užité umění. Například jednoduchá fotografie zde reprezentuje absolventský projekt Anny Tomanové, která se pustila do experimentu s názvem Rovnováha, kdy strávila non stop šest dnů na traverze v opuštěné tovární hale.

Absolventka Nikola Kalinová zase navrhla aplikaci Alenka, která by mohla pomoci při tisku výstupů z grantových projektů VUT. „Aplikace umí automaticky sázet knihy podle přednastaveného layoutu, kterých může být i více, a podle typografických pravidel,“ vysvětlila autorka projektu, která představila vzorové publikace v pevné i brožované vazbě.

Výstava Diplomanti FaVU v Domě pánů z Kunštátu potrvá do 24. července | Autor: Filip Beránek

Meng Jie Zhang zaujala návštěvníky svým moderním křeslem, které formou užitého umění nabízí vlastní relaxační prostor v interiéru domova. Mezi další vystavené práce patří například Cestička k domovu, díky níž se Filip Hauser vydal za hranici sociálního dopadu umění. Pomocí studia historických pramenů zmapoval zaniklou cestu nedaleko Stráže nad Nežárkou. Pomocí výsadby jabloní se mu podařilo očistit ztracenou cestu a znovu ji obnovit k původnímu účelu. „Po čtyřech měsících od vysázení se jabloně na cestě do jedné uchytily,“ zhodnotil výsledek absolvent FaVU.

K výstavě vznikl i katalog, který vytvořil Jakub Konvica spolu s Terezou Bierskou. Absolventi jsou zde představeni formou svých odpovědí v dotazníkovém šetření. V sedmi uzavřených otázkách se autoři průzkumu mladých umělců ptali, co jim dalo studium vysoké školy, kdo je pro ně tzv. ideálním publikem, nebo jaká je jejich hnací síla? „Typický absolvent FaVU usiluje o demokratizaci umění: věří, že umění má být přístupné každému a chce překonávat sociální a kulturní rozdíly,“ uzavřel Magid.

Výstava Diplomanti FaVU je přístupná v Domě pánů z Kunštátu a v galerii Starý pivovar na FIT VUT až do 24. července 2016. Více na webu Domu umění města Brna.

(rdk)

Autor: Filip Beránek
Autor: Filip Beránek
Autor: Filip Beránek
Autor: Filip Beránek
Vstoupit do fotogalerie

Témata

Související články:
Petr Dub: Nic jako „štěstí živit se uměním“ neexistuje
Diplomanti z FAVU se loučí závěrečnou výstavou. Většinu děl lze koupit
Výstava Loučení je intimní zpovědí o odchodu člověka
Rezidenční pobyty by měly zařídit všechny umělecké školy, říká výtvarnice Marie Štindlová
Malíř Václav Kočí rád mění řád. V písmu i architektuře