Téma

17. března 2015

První místo a Cena sympatie diváků. Tak se letos zapsala FaVU do Cen kritiky za mladou malbu

Díla Evy Škrovinové vystavená v Galerii kritiků v Paláci Adria. | Autor: Galerie kritiků

Hned dva studenti Fakulty výtvarných umění VUT v Brně bodovali na letošní Ceně kritiky za mladou malbu. Eva Škrovinová získala první místo, Michael Hon Cenu sympatie diváků. „Vůbec jsem nečekala, že vyhraji. V porotě nikoho neznám a doteď nevyhrál žádný umělec s konceptuální tvorbou, tak jsem si říkala, že asi nemám šanci. Uvidím, co mi vítězství do budoucna přinese, samozřejmě mě potěšilo,“ řekla šestadvacetiletá umělkyně, která absolvovala FaVU v roce 2013 v Ateliéru intermedií Václava Stratila.

Ačkoliv umělce k účasti vyzývají pořadatelé, případně je navrhují odborníci, aby udrželi dobrou úroveň akce, Škrovinová i Hon se přihlásili sami. Museli představit portfolio své tvorby za poslední dva roky a navrhnout dílo na výstavu. Oběma prý bylo jasné, která plátna vybrat. „Zvolil jsem svůj cyklus patnácti obrazů, který se jmenuje Different strokes. Do Prahy jsem jich přivezl asi pět, nakonec jsme vybrali dva, které mohli návštěvníci vidět a ocenili je cenou sympatie,“ uvedl Hon. I on má z ocenění radost. „Pro mladé umělce do třiceti let u nás žádná podobná soutěž neexistuje. Nemyslím, že by mi nějak výrazně otevřela dveře do výtvarného světa, ale i tak to člověka velmi potěší,“ podotkl třiadvacetiletý student Ateliéru malířství 3 pod vedením Petra Kvíčaly. Za sebou má sedm výstav, z toho dvě samostatné, a studuje ještě výtvarnou výchovu na Pedagogické fakultě Masarykovy univerzity.

Škrovinová v Galerii kritiků v Paláci Adria vystavila část ze své diplomové práce Na a čum a také obraz s názvem Rakvička 100 x 120 cm. Autorka se snaží zjistit, jaký je čistý objem předmětů vytvořených z malířského plátna. To skládá do různých tvarů, které na plátně zachycuje, a vypočítá, jaký objem po složení zabírají. „Díky speciálním rámům pak mohu obrazy skládat a zase rozkládat,“ vysvětlila.

Cenu letos mohli mladí umělci získat osmým rokem, přičemž odborná porota vybírala osm finalistů z celkem šesti desítek přihlášených. Vítězku čeká uspořádání samostatné podzimní výstavy v Galerii kritiků a stáž spojená s prezentací její tvorby v Bukurešti za spolupráce Českých center.

Kateřina Konečná

Jedno z vystavených děl Michaela Hona z cyklu Different strokes. | Autor: Galerie kritiků
Výsledné složené plátno.  | Autor: Eva Škrovinová
Vstoupit do fotogalerie

Témata

Související články:
Výstava Loučení je intimní zpovědí o odchodu člověka
Finalistkou Ceny Jindřicha Chalupeckého je studentka FaVU Katarína Hládeková
Pulicarova cena: Za knížku, kterou napsal, graficky upravil a vydal, i když sám jiné nečte
Diplomanti z FAVU se loučí závěrečnou výstavou. Většinu děl lze koupit
V mezinárodní soutěži architektů a designerů uspěly i tři absolventky VUT