Téma

6. listopadu 2017

Technické muzeum přibližuje umění emailu tedy smaltu

Výstava přibližuje široké využití smaltu či emailu a potrvá až do června příštího roku | Autor: Eva Řezáčová
Výstava Technického muzea v Brně odkrývá tajemství techniky, která prostřednictvím ohně spojuje dva tak rozdílné materiály, jako jsou kov a sklo. Nabízí souhrnný pohled na historii emailu/smaltu, který se již přes tři tisíce let používá k výzdobě i ochraně kovových předmětů. Jedná se o vůbec první projekt v České republice, který se věnuje tomuto tématu v takovém rozsahu.

První část výstavy představuje dějiny emailérství od starověku do počátku 20. století na rozsáhlé kolekci předmětů z řady českých a slovenských muzeí, galerií i soukromých sbírek. „Emailové aplikace najdeme na různorodé škále artefaktů od liturgických a korunovačních klenotů přes šperky a miniatury po hodinky. Zahraniční unikáty jsou prezentovány na fotografiích, díky spolupráci s institucemi jako British Museum, Victoria & Albert Museum, Metropolitní muzeum umění v New Yorku a podobně,“ říká kurátorka výstavy Pavla Stöhrová.

Druhá část výstavy je věnována technickému smaltu. „Smalt je představitelem nekovových anorganických povlaků, tvoří jej v zásadě skla modifikovaných vlastností. Vrstvy smaltu se nanášejí na povrch kovu a vypalují se při 800 až 950 °C,“ přibližuje technologii náměstkyně ředitele pro Metodické centrum konzervace Technického muzea v Brně Alena Selucká. A pokračuje: „Do počátku 19. století obsahoval smalt některé jedovaté příměsi a těžké kovy. Zásadní změnu přinesl až chemik a vynálezce Eduard Bartelmus, který zavedl výrobu bílého zdravotně nezávadného smaltu na železné nádobí. První smaltovnu založil v Brně v roce 1832 Bartelm.“ I problematika průmyslového zpracování smaltu je součástí výstavy.

Autor: Eva Řezáčová
Autor: Eva Řezáčová
Autor: Eva Řezáčová
Autor: Eva Řezáčová
Vstoupit do fotogalerie
Výstava Umění emailu/Technika smaltu přibližuje na třech stovkách exponátů mistrovství emailérů i novodobou produkci. Návštěvníci si např. budou moci prohlédnout románský dvouramenný ostatkový kříž ze 13. století z Podještědského muzea v Českém Dubu, skvosty hodinářství a špekařství z Uměleckoprůmyslových muzeí v Brně a Bratislavě, mistrovská díla renesančního období či repliku císařské koruny Svaté říše římské (vystavena bude pouze do 30. listopadu 2017). Protipólem k uměleckým artefaktům jsou užitkové předměty průmyslové výroby 19. a 20 století, např. kuchyňské nádobí či spotřebiče, smaltované cedule, ale také velkorozměrové smaltované segmenty pro architekturu a montáž obřích sil a nádob. Smalt je představen také jako jedna z high-tech technologií budoucnosti.

„Výstava přibližuje také problematiku restaurování artefaktů zdobených emailem nebo prezentuje díla současných tvůrců využívajících techniky emailu/smaltu v umělecké tvorbě,“ nastiňuje další témata rozsáhlé výstavy Pavla Stöhrová. Jak už je v muzeu pravidlem, nechybí ani interaktivní koutek pro děti i dospělé. Výstava Umění emailu/Technika smaltu je přístupná od konce října do 3. června 2018 a její součástí budou i doprovodné výstavy: Smaltování ve výtvarném klubu Artissimo (listopad a prosinec 2017), Výstava ze soukromé sbírky vyznamenání a odznaků Československa (leden až březen 2018) a Současný emailový šperk v tvorbě domácích i zahraničních autorů (duben až květen 2018).

(tmb)

Témata

Související články:
Rezidenční pobyty by měly zařídit všechny umělecké školy, říká výtvarnice Marie Štindlová
Designeři z FSI vystavovali na Czech Design Weeku jako jediní zástupci univerzity
Výstava Právo na zeleň mapuje fenomén urban gardeningu
S profesorem Alexandrem Medunou o umění, o tom, proč v poslední době raději učí, i jeho zkušenostech z Ameriky
Interaktivní vědecká show představila obor biomedicíny a přilákala stovky Brňanů