Téma

15. prosince 2015

Výstava Právo na zeleň mapuje fenomén urban gardeningu

Součástí výstavy jsou také živé exponáty. | Autor: Michaela Dvořáková

Hands-On Urbanism 1850 – 2012. Právo na zeleň. Tak se jmenuje výstava vídeňské kurátorky Elke Krasny, která putuje po světě. Díky Fakultě architektury ji nyní mohou vidět i brněnští návštěvníci a zjistit tak, že trend zahrádkaření ve městech je poměrně úzce propojený s politickými a industriálními změnami.

Městské zahrádkaření se v posledních letech opět dostává do popředí a stává se z něj módní trend. Původní výstava v Architektzentrum Wien se přestěhovala postupem času do dalších měst a díky Fakultě architektury VUT v Brně dostala až na půdu brněnského Místodržitelského paláce. Stalo se tak při návštěvě Elke Krasny v rámci cyklu přednášek Contesting Space na fakultě. Slovo dalo slovo a iniciátoři výstavy se domluvili s kurátorkou na přenesení expozice do Brna.

„Nechtěli jsme ji jen zopakovat v původní podobě v Brně, ale chtěli jsme jí dát nadstavbu. Tou bylo mezinárodní sympozium na konci listopadu, které vztahovalo téma urban gardeningu k českému prostředí,“ uvedl Jan Kristek z Fakulty architektury, organizátor české prezentace výstavy. Na sympózium byli k diskuzi přizváni zástupci města, ale i developerů a občanských sdružení. Došlo tak i na otázky nového územního plánu města Brna a téma rozšiřování stavebních parcel na úkor zahrádkářských kolonií.

Autor: Michaela Dvořáková

Do Brna se povedlo dovézt celkem 15 případových studií z původních 19. Návštěvníci tak mají možnost téma městského zahrádkaření poznat z různých úhlů a podívat se, jak se fenomén vyvíjel například na Kubě, v Japonsku nebo Istanbulu. „Českému návštěvníkovi bude asi nejbližší vídeňské hnutí osadníků, které se formovalo po 2. světové válce v podobných podmínkách jako v tehdejším Československu, kdy se obsazovala volná půda ve městech. Ve Vídni se navíc v této věci angažovali i architekti,“ upozornil Kristek.

Výstava prezentuje téma formou info panelů, fotografií a videí, které návštěvníky provázejí historií urban gardeningu na konkrétních příkladech ve městech. Studenti z Fakulty architektury zajistili pro výstavu odborné překlady a pomohli s organizací, studenti z Fakulty výtvarných umění navrhli pro českou verzi výstavy grafiku.

Expozici je možné navštívit v Místodržitelském paláci na Moravském náměstí v Brně až do 17. ledna. Více informací naleznete na stránkách www.pravonazelen.cz.

Vstoupit do fotogalerie

(tuš)

Témata

Související články:
Fakulta architektury připravila výstavu k výročí narození Karla IV.
Lázně, náměstí, radnice. Studenti architektury se poprvé představí v galerii
Moderní dům nerovná se zdravý dům, říká profesorka architektury Urbášková
Nerealizované projekty jsou mnohdy zajímavější než jejich realizované protějšky, míní autor knihy „Brno postavené nepostavené“
Mladé architekty je potřeba naučit přemýšlet a ne kopírovat, tvrdí Jan Kristek