Téma

22. července 2016

TIP na léto: Vraťte se zpátky v čase v Muzeu výpočetní techniky FIT

Muzeum výpočetní techniky je otevřené každou první středu v měsíci | Autor: Marta Vaňková

Nemáte program pro své děti na prázdniny? Vezměte je do Muzea výpočetní techniky na Fakultě informačních technologií. Spolu s nimi můžete zavzpomínat, jaké byly ještě před pár desítkami let největší technické vymoženosti, které už dnešní generace zná jen z vyprávění, třeba diskety nebo magnetofonové kazety. K vidění je více než 140 exponátů, které vás provedou historií vývoje výpočetní techniky od 50. let do současnosti.

"I když je během prázdnin provoz fakulty omezený, dveře muzea zůstávají pro veřejnost otevřené i přes léto. Nejbližší termín, kdy se mohou lidé přijít podívat na naše exponáty, je 3. srpna," uvedl proděkan FIT Richard Růžička. Návštěvníci mohou v muzeu vidět dnes už historické počítače z 50. let minulého století. Pamětníci jistě ocení legendární Apple II nebo Atari 800XL. Kromě osobních počítačů jsou v muzeu vystaveny i paměťové disky. Někteří si jistě pamatují CD a diskety, málokdo ale ví, že se data zaznamenávala také na gramofonové desky a magnetofonové kazety.

V muzeu je vystavena více než stovka exponátů | Autor: Marta Vaňková
Pro milovníky her je pak připravena ukázka těch, které se hrály zejména v 80. letech. "Jednu hru si mohou zájemci zahrát také přímo u nás v muzeu, a to JetPac, který byl velmi oblíbený a díky tomu se dokonce dočkal v 90. letech remaku pro Nintendo a o deset let později i pro Xbox," poznamenal Růžička.  Letos v muzeu vzniká nová, třetí expozice, která má připomínat období před nástupem osobních počítačů. Již nyní mohou návštěvníci vidět některé komponenty sovětského sálového počítače EC1033 a jeho model v měřítku 1 : 24 či legendární americký minipočítač PDP 11, na jehož příbuzných vznikla kdysi první počítačová hra na světě.

Muzeum bylo zprovozněno v roce 2012 v areálu Fakulty informačních technologií v Božetěchově ulici v Brně, tehdy ještě s nepravidelnou otevírací dobou. Od roku 2014 je muzeum otevřené pro veřejnost vždy každou první středu v měsíci od 13 do 17 hodin.

Autor: Marta Vaňková
Autor: Marta Vaňková
Autor: Marta Vaňková
Autor: Marta Vaňková
Vstoupit do fotogalerie

(kah)

Témata

Související články:
Chytrý autopilot? V začátku vývoje na FIT to bylo něco výjimečného
Špičky české herní scény se o víkendu sjedou do Ivančic
Odstraníme nádor z mozku, epileptické záchvaty i třes rukou. Bez jediného řezu, tvrdí programátor Jiří Jaroš
Poznají, kdo na nahrávkách mluví. Jejich aplikace pořizují tajné služby i úvěrové společnosti
Data budou cenná. Lidé s nimi zachází často bezhlavě, říkají autoři BeeeOn