Téma

22. března 2016

Špičky české herní scény se o víkendu sjedou do Ivančic

Milovníci počítačových her zaplní o víkendu ivančické kino | Autor: pixabay

Na bojiště se o nadcházejícím víkendu změní ivančické kino. Bude se tam totiž konat první ročník turnaje v počítačových hrách Wangl Championship 2016. Ve dvou hrách se mezi sebou utkají jednotlivci i týmy. Ti, kteří se nedostali přes kvalifikaci, pak mohou alespoň sledovat, jak se s nástrahami her vypořádávají české špičky herní scény. Pokud bude víkendová akce úspěšná, mohou se podle organizátora Marka Krejčíka z Fakulty informačních technologií VUT milovníci počítačových her těšit na druhý turnaj pravděpodobně ještě letos.

Poměřit síly ve dvou celosvětově oblíbených počítačových hrách, možnost sledovat celé dění na velkých plátnech, příležitost potkat zajímavé lidi z oblasti počítačových her a pobavit se. To byly podle Marka Krejčíka, který je jedním z organizátorů, hlavní důvody, proč Wangl Championship uspořádat. Zároveň jsou to podle něj i hlavní lákadla, proč by si milovníci počítačových her neměli nechat víkendovou akci ujít.

Jaké hry se budou o nadcházejícím víkendu na akci hrát?
Zvolili jsme dvě celosvětově známé hry. Jsou to v podstatě jedny z nejhranějších počítačových her současnosti. Konkrétně se jedná o League of Legends a HearthStone.

Kdo si může na vašem šampionátu zahrát?
Jednak k nám přijedou špičky české herní scény, a dále máme do obou z her kvalifikaci. Jedna už proběhla a druhá se uskuteční tento čtvrtek. Do kvalifikace se může zapojit každý, ale ne každý má bohužel takové schopnosti, aby se probojoval mezi špičkové hráče. Přijede k nám například hráč, který je nyní na světovém šampionátu v Los Angeles, kde se hraje o dva miliony korun.

Jaká výhra čeká na úspěšné účastníky na Wangl Championship?

Deset tisíc korun v sólové hře a dvacet tisíc korun v týmové hře.

Co ti, kteří se nekvalifikují?
Ti jsou samozřejmě zvaní, aby dorazili jako diváci. Každá z her bude probíhat v jiném sále a v pauzách jsou nachystány rozhovory s hráči, soutěže a další program. Primárně se ale diváci mohou podívat živě na to, jak hrají profesionální hráči a něco se přiučit. Navíc na těchto akcích bývá skvělá atmosféra a díky afterparty se budou moct se svými idoly potkat i osobně. Pro ty, kteří nemohou z nějakého důvodu dorazit, budeme turnaj vysílat na twitch.tv.

Jak nápad na vlastní šampionát vznikl?
Ten úplně prvotní nápad přišel, když jsme s kamarády hrávali mezi sebou a říkali jsme si, že by bylo skvělé moct hrát například v kině a za účasti profesionálních hráčů. Během roku se nám podařilo nasbírat cenné kontakty, a tak jsme se rozhodli do toho pustit. Na začátku jsme ale neměli vůbec nic. Měli jsme štěstí, že nám věří a fandí ivančický starosta, který nám půjčil prostory místního kina, pomohl s dopravou a od města jsme dostali 25 tisíc korun na rozjezd akce. Postupně nám začali pomáhat lidé z oboru, kteří už například nějaký turnaj v počítačových hrách pořádali a měli užitečné rady. Ozvala se i řada firem a organizací, kterým se líbí, že jsme se z nuly rozhodli vybudovat něco velkého. Už teď se například domlouváme se Studentskou unií FITu na případném turnaji přímo ve škole, pokud se první ročník akce vyvede.

Bylo obtížné akci zajistit technicky?
Máme velké štěstí, protože právě v Ivančicích má centrálu společnost, která dodává internet do celé republiky. Ti nám dodají přípojku 200 na 200 MB. Paradox je, že mistrovství republiky mělo například pouze 100 MG.

Je v České republice těchto turnajů víc nebo se jedná o ojedinělou akci?
V takové velikosti, v jaké by měl být náš turnaj, je dvakrát za rok akce ve Svitavách. Navíc je tu mistrovství republiky, v létě například LanCraft. Obecně se ale organizátoři snaží si navzájem nekonkurovat a nedělat akce ve stejných termínech. Posledních pár let v Česku zájem o turnaje v počítačových hrách velmi roste. Roste i základna fanoušků, kteří jsou rádi, že stále častěji profesionální hráči a světové hvězdy jezdí za nimi. Nemusí se tak už vydávat někam do zahraničí, pokud je tato oblast zajímá.

Když bude akce úspěšná, plánujete další ročník opět v březnu příštího roku?
Pokud se to všechno povede, tak máme v plánu uspořádat druhý turnaj ještě letos na podzim. Zároveň už ale řešíme další možné akce s našimi partnery, takže teď děláme především všechno proto, aby byl nadcházející víkend úspěšný.

(zep)

Témata

Související články:
Letní škola IT pro dívky letos neodmítne ani chlapce
Studentský trůn ovládlo VUT. Získalo Krále i Miss Majálesu 2015
Software Adama Babince analyzuje křižovatky po celém světě
Jaroslav Páral z FIT učí děti, jak si sestavit vlastní roboty
Student FIT VUT navrhl zařízení na padělání podpisů, chce být o krok napřed před falzifikátory