Lidé

6. prosince 2017

Absolvent Fakulty stavební získal prestižní Kaplického stipendium

Stipendium se letos udělovalo potřetí. Získal ho absolvent Fakulty stavební Miroslav Strnad | Autor: archiv Bakala Foundation
Tříměsíční stáž ve známém londýnském architektonickém studiu získal díky Kaplického stipendiu absolvent architektury na Fakultě stavební Miroslav Strnad. Stal se tak historicky třetím držitelem tohoto prestižního stipendia. Porotu zaujal návrhem duchovního centra s kostelem v brněnské čtvrti Líšeň.

Aby Miroslav Strnad stipendium získal, musel si projít dvěma koly. To první proběhlo v rámci školy, kdy odborná komise vybrala nejlepší diplomovou práci, kterou následně nominovala k účasti v Kaplický Intership. Absolvent VUT se do finále probojoval se svou prací, kde se věnoval návrhu Kostela Seslání Ducha Svatého s duchovním centrem. Ve finále pak před odbornou porotou, kde mimo jiné zasedl i Robert Allies, zakladatel studia Allies and Morrison, musel svůj projekt prezentovat a obhájit v angličtině.

Porotu o vítězi přesvědčil promyšlený návrh duchovního centra v Brně-Líšni | Autor: archiv Bakala Foundation

„Již při pohovoru bylo patrné, že komisi zaujala filozofie návrhu, v závěru pak ocenila urbanistické řešení, komplexnost a principy použité v návrhu, celistvost a vazby na tradiční architekturu,“ uvedl vítěz. Strnad se tak díky tomu stal letošním vítězem stipendia a má možnost strávit tři měsíce v renomovaném architektonickém studiu Allies and Morrison, které sídlí v Londýně. „Možnost dostat se do prestižního architektonického ateliéru považuji za obrovskou příležitost získat cenné zkušenosti, ale zároveň také jako šanci porovnat různé úhly pohledu a způsoby uvažování nad problémy současné architektury,“ popsal Miroslav Strnad.

Na stáž vyrazí v dubnu a čekají ho opravdu rozmanité úkoly. Součástí stáže by měla být práce na všech typech úkolů od územního plánování přes architekturu po detail, včetně přípravy prezentačních materiálů, modelů i technického řešení projektů. Studio Allies and Morrison se v posledních letech výrazně podílelo na architektonické podobě britské metropole. Jejich architekti jsou autory takových projektů, jako je například vícepodlažní parkoviště pro olympijský park pro LOH 2012 v Londýně, ale jejich práci můžeme najít také v Nizozemí, Švédsku či Kataru.

Autor: archiv Bakala Foundation
Autor: archiv Bakala Foundation
Autor: archiv Bakala Foundation
Vstoupit do fotogalerie

(kah)

Témata

Související články:
Studenti musí chápat historickou podstatu budov, myslí si architekt Adam Guzdek
Celulózu z odpadních vod přeměnila na biochar i pyrolýzní olej. Uplatnění najdou třeba v zemědělství
Od stavařiny k fyzioterapii: Jan Klodner pomáhá motivovat k pohybu
Jen děláme věci s láskou, říká o celosvětovém úspěchu brněnských barů spolumajitel Tom Miška
Architektka Nora Harper dorazila na Zlaté promoce po 50 letech až z Londýna