Téma

29. dubna 2015

VUT v Brně mezi světovou špičkou v oboru Civil & Structural Engineering

Více než tři a půl tisíce nejlepších světových univerzit prověřovali na začátku roku 2015 analytici společnosti QS Quacquarelli Symonds, aby vyhodnotili nejlepší dvoustovku v každém z 36 oborů, ve kterých sestavují žebříček. Pro rok 2015 je VUT v Brně v oboru Civil & Structural Engineering na sdíleném 101.150. místě.

K tomu, aby univerzita zabodovala v některé oborové kategorii, musí dosáhnout co nejvyššího skóre ve čtyřech kritériích, ze kterých se hodnocení skládá. Jedná se o:

  • Academic Reputation, což je hodnocení, které vzniká na základě celosvětového šetření mezi akademiky, kteří vybírají nejlepší univerzity v dané kategorii,
  • Employer Reputation je obdobně konstruované kritérium, jen místo akademiků hodnotí vysoké školy zaměstnavatelé, kteří posuzují kvalitu jejich absolventů,
  • Citations per Paper je vyjádřením počtu citací, které připadají na jeden odborný text evidovaný v databázi Scopus za posledních 5 let,
  • a konečně mezinárodní bibliometrický H-index vyjadřující citovanost dané instituce (tohle kritérium bylo pro hodnocení poprvé zařazeno až v roce 2013).

Každé z kritérií má přitom jinou váhu, konkrétně v případě stavebního inženýrství hraje největší roli Academic Reputation s 50 %, 30% váhu má Employer Reputation, zbylé dvě kategorie se na umístění dané univerzity podílejí každá desíti procenty. Oborové kategorie naopak nezohledňují například počet vyučujících a vědecko-výzkumných pracovníků, počet studentů nebo míru internacionalizace školy, jako je tomu v hlavním rankingu, který bývá zveřejňován každý rok na podzim.

VUT se v oborovém hodnocení neumístilo takto vysoko poprvé, do žebříčku v této kategorii vstoupilo v roce 2012, a to na 151.–200. místě, v následujícím ročníku se přesunulo do vyšší padesátky, kde se i přes vzrůstající konkurenci nadále drží. Kromě úspěchu v oboru Civil & Structural Engineering se nejlepší dvoustovce v tomto roce přiblížilo také v kategoriích Electrical & Electronic Engineeringu a Mechanical, Aeronautical & Manufacturing Engineeringu, kde se pohybuje na 201.–250. místě. Oborové kategorie začala společnost vyhodnocovat od roku 2011, každým rokem přitom počet oblastí, v nichž sestavuje žebříček, rozšiřuje. (ekn)

Kompletní oborové výsledky QS World University Rankings® 2015.

Témata

Související články:
Německý odborník na obnovu historických budov převzal zlatou medaili od VUT
Za originální řešení lávky přes Labe získal student VUT i cenu rektora
Trůn pro Buddhu? I takové věci projektují stavaři z VUT
Útulny z FAST se probojovaly do finále mezinárodní stavební soutěže
Díky stáži se student FAST VUT podílí na stavbě mostu v Norsku