Lidé

8. března 2017

Cenu Edwards získala doktorandka z FSI. Porotu zaujala její diplomová práce zaměřená na obrábění

Finalisté soutěže, kterou loni poprvé vyhlásila společnost Edwards | Autor: archiv společnosti Edwards

Historicky první cenu Edwards za nejinovativnější diplomovou práci v kategorii Technika udělila porota studentce strojní fakulty Petře Ohnišťové. Ta se zabývala technologií frézování tenkostěnných součástí pro letecký průmysl. Vítězstvím v soutěži získala odměnu 20 tisíc korun a exkurzi do výrobního závodu firmy.

Diplomovou práci, se kterou Ohnišťová u poroty bodovala, vypracovala v rámci svého double-degree studia na VUT a na francouzské univerzitě Arts et Métiers ParisTech v Cluny, jehož součástí je povinná šestiměsíční stáž. Tu absolvovala ve firmě Aircraft Industries, která se zabývá výrobou letadel. „Domluvili jsme se, že stáž bude sloužit i k vypracování diplomové práce a že jedním z hlavních cílů bude analýza vlivu technologie obrábění na únavové vlastnosti leteckých hliníkových slitin,“ vysvětlila vítězka. V současné době ve výzkumu pokračuje v rámci doktorského studia na Fakultě strojního inženýrství. Tentokrát se soustředí na konkrétní typ frézování – čelní. „Dílčí studie ukazují, že prozatímní dosažená struktura povrchu po frézování nemá hlavní vliv na vznik únavových trhlin, které způsobují poškození součásti. Trhliny ve většině případů způsobují vměstky, které se nachází těsně pod obrobeným povrchem,“ doplnila studentka.

Příspěvek do soutěže přihlásila na popud svého vedoucího práce. Samotnou by ji nenapadlo, že by práci prezentovala jinde než před komisí na fakultě. Nakonec porotu téma zaujalo natolik, že ji ocenila prvním místem v kategorii Technika. Získala tak dvacet tisíc korun. „Příjemně nás překvapil jak počet, tak i kvalita přihlášených prací,“ prohlásil Pavel Šustek, jednatel společnosti Edwards. Součástí výhry byla také exkurze do výrobního závodu firmy v Lutíně, kam finalisté zamířili hned po slavnostním ceremoniálu. „Tam jsme se dozvěděli, jak to ve firmě funguje. Mimo jiné se zde zabývají výrobou vakuových vývěv, což pro mě bylo z hlediska studijního zaměření celkem zajímavé,“ shrnula Ohnišťová.

(kah)

Témata

Související články:
VUT v Brně vychovává kvalitní designéry. Talent designu 2014 to opět prokázal
Historický úspěch týmu TU Brno Racing: po přepočítání výsledků bere nakonec stříbro
Stříbrné medaili předcházelo hašení auta. Studentská formule slaví historický úspěch
Na středoevropském finále byly chvíle, kdy jsme byli bezradní, přiznávají finalisté EBEC
Bakalářka nebo diplomka s firmou mají něco do sebe, říká vítěz soutěže 8 z VUT