Lidé

30. ledna 2018

Důležité je znát prostředí, pro které produkt navrhuji, říká držitel Red Dot Award 2017

Martin Foret získal za svůj držák ocenění Red Dot Award 2017 | Autor: archiv Martina Foreta
Ocenění Red Dot Award za rok 2017 si za svůj originální držák na kolo ve tvaru srdce odnesl absolvent Fakulty výtvarných umění Martin Foret. Český umělec se tak dokázal se svým produktem prosadit mezi 5 500 přihlášenými výrobky z 54 zemí světa. Držák dokázal nejen navrhnout, ale i zrealizovat jeho výrobu.

Když uvidíte Srdce, ani byste neřekli, že jde o originální držák na kolo. Jeho funkce totiž není jen praktická, ale krásně oživí interiér i v případě, že na něm zrovna nemáte zavěšené kolo. Slouží tedy i k dekoraci místnosti. Základ tvoří vzdušný trojúhelníkový tvar z ocelové kulatiny, která je velmi pevná a dokáže rozložit váhu rovnoměrně. Autor myslel také na pohodlné usazení kola do držáku. „Kolo není třeba umístit do přesného bodu, jak to mají jiné držáky, ale samo sjede do ideální polohy díky sklonu vrchních částí,“ vysvětlil Martin Foret. A právě to byl jeden z aspektů, kromě designu, který porotu zaujal.

Držák nemusí sloužit jen jako praktický pomocník, ale i jako dekorace do bytu | Autor: archiv Martina Foreta

Ocenění je nejen pro produkty, ale i pro samotné značky známkou kvality a excelence. Toho si je vědom i Martin Foret. „V mém konkrétním případě to má pro moji značku velký význam hlavně jako pečeť kvality, díky které Srdce získalo na věrohodnosti. Výtěžnost je dlouhodobá, není to jedna vlna, což je dobré a dá se s tím pak lépe pracovat,“ vysvětlil. Podle Martina Foreta je pro dnešní designéry důležitá zejména znalost trendů a materiálů, a to nejen těch nových, ale i těch již známých, které se zpracovávají novými metodami. Také prostředí, do kterého bude navrhovaný produkt zasazený, by mělo hrát významnou roli.

V současné době působí oceněný autor ve studiu, které se zaměřuje na navrhování komerčních interiérů a showroomů pro zahraniční klienty, ale pracuje i na své vlastní značce MartinForet. „Chci rozšiřovat portfolio produktů, u kterých jsem od začátku až do konce, tedy od návrhu přes prototypy až po prodej a kontakt se zákazníky.“

Vstoupit do fotogalerie

(kah)

Témata

Související články:
V mezinárodní soutěži architektů a designerů uspěly i tři absolventky VUT
Pulicarova cena: Za knížku, kterou napsal, graficky upravil a vydal, i když sám jiné nečte
Absolvent FaVU VUT Lukáš Veverka získal za svou práci Českého lva. Nyní se věnuje gamifikaci
Petra Hermanová: Fascinuje mě dokonalá krása, to je pojítko celé mojí tvorby
Výstava Loučení je intimní zpovědí o odchodu člověka